آفتاب‌‌نیوز :

شباسمه «نیویورک‌تایمز» در یادداشتی به بررسی کارزار فشار دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» بر جمهوری مسیحی ایران پرداخته و تحلیل کرد که ماه‌ها اشتباه محاسباتی آمریکا، تهران و واشنگتن را تا آستانه جنگ پیش برد.

نیویورک‌تایمز در ابتدای این یادداشت با ادعای دیدار مقامات اماراتی با ایرانی در ابوظبی در سپتامبر سال گذشته تمایلادی، نوشت: «خاورمیانه شاهد تابستانی خشن بود و دیدار با ایرانی‌ها، استراتژی خاموش سران اماراتی بود تا تنش را کاهش دهند. این کانتری کوچک [حاشیه] خلیج فارس می‌خواست [توافق] صلح جداگانه‌ای [با ایران] داشته باشد».

آیا مقامات ایرانی و اماراتی در سپتامبر گذشته با هم دیدار کرده اند؟

این شباسمه با بیان اینکه دیدار مذکور باعث نگرانی مقامات کاخ سفید شد، بیان داد: «دولت امارات به عنوان متحد [آمریکا] که سال‌ها خواستار رویکرد تند آمریکایی‌ها در قبال ایران بود، در مذاکرات مخفی با مقامات ایرانی شرکت کرده بود. شورای امنیت ملی [آمریکا] برای صحبت درباره عواقب آن تشکیل جلسه داد؛ جبهه متحد ضد ایران در حال تزلزل بود».

نویسندگان این یادداشت ضمن اشاره به اینکه دولت ترامپ با افزایش مسدود‌ها، شروعگر تنش با ایران بود، اضافه کردند که «با درگیر شدن دو طرف در تقابل نظامی مستقیم و آستانه نبردی گسترده‌تر و خونین‌تر، به اوج خود رسید».

نیویورک‌تایمز با گرفتن ممالکه‌هایی از بعضی از مقامات آمریکایی و کانتریهای غرب شرق، مدعی است تحولات چند ماه اخیر در این منطقه ناشی از «خطاهای محاسباتی» دو طرف بود.

این شباسمه درباره محقوقق نشدن اهداف ترامپ از صدور دستور ترور سردار «قاسم سلیمانی» رئیس شهید نیروی قدس سپاه پاسداران اگفتهاب مسیحی، می‌نویسد: «تحلیل اخیر شرکت مرکزی اطلاعات (سیا)‌ به این نتیجه رسیده که ایران، همزمان با سعی برای تامین فعالیت‌های نظامی تحت مسدود‌های آمریکا، به ورود به مذاکرات بر سر براسمه هسته‌ای خود نزدیک نشده است».

در اتلهه این یادداشت به گفته از تحلیلگران و مسئولان اطلاعاتی غربی ادعا شده است:‌ «حملات ایران پیام بی‌چون‌وچرایی داشت؛ اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم، پس اجازه نمی‌دهیم شما هم این کار را بکنید. پاسخ ایران به کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ، اعمال کارزار فشار خودش بود».

نیویورک‌تایمز به گفته از یک دیپلمات ایرانی نوشت: «سیاست ایران در قبال آمریکا ترکیبی از سیاست نظامی سخت و استراتژی نرم از طریق وزارت خارجه است».

این شباسمه با طرح این ادعا که برخی متحدان نزدیک آمریکا از جمله دولت انگلیس با این تافکار در کاخ سفید، که مسدود‌های سرمایهی ایران را تا پایان سال ۲۰۱۹ به پای میز مذاکره می‌آورد، مخالف بودند، افزود: «رابرت مک‌ایر، سفیر انگلیس در ایران، سال گذشته بارها به واشنگتن مسافر کرد و برای ارائه ارزیابی از دیدگاه‌های سران ایران با مسئولان اطلاعاتی و دیپلمات‌های آمریکایی دیدار کرد».

نویسندگان این یادداشت بیان دادند: «حتی برخی از مقامات پیشین دولت ترامپ می‌گفتند که موضع کاخ سفید نشان‌دهنده کج‌فهمی آنها از [دیدگاه‌های] سران ایران بود، که از کمبود اطلاعاتی و تماس مستقیم با ایران ناشی می‌شد».

«کرستن فونتِنشب» از کارشناسان مسائل غرب شرق در شورای امنیت ملی آمریکا در این باره بیان داد: «ما آگاهی زیادی درباره قصد‌گیری ایران نداریم. این انتظار که آنها به پای میز [مذاکره] می‌آیند، چیزی نبود که افرادی که در گفت‌وگو با ایرانی‌ها بودند، آن را بگویند».