آفتاب‌‌نیوز :

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های اصولگرایان در آستانه هر انتخاباتی رسیدن به وحدت است. این ماموریت برای انتخابات مجلس دهم بر عهده «شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب مسیحی» قرار گرفت.

انتخابات برای اصولگرایان با کلمه «وحدت» پیوند خورده است. چندان مشکل تایید صلاحیت ندارند و همین امر باعث شده با تعدد اسپاداش از طیف‌های مختباه خود روبرو شوند. از سوی دیگر فرقات افکاری و عملکردی هم باعث شده به راحتی نتوانند در کنار هم قرار بگیرند. بنابراین در هر انتخاباتی سعی‌ها و سازوکارهایی برای رسیدن به وحدت ایجاد می‌کنند. نتیجه این سازوکارها در بسیاری موارد افتراق یا رسیدن به وحدت ظاهری است؛ به گونه‌ای که بعد از پایان انتخابات گلایه‌ها از یکدیگر شروع می‌شود.

رقابت چند ضلعی اصولگرایان را جدی‌تر کرد

۲۱ آبان‌ماه پارسال شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب مسیحی اعلام موجودیت کرد. این شورا که به اختصار «شانا» اسمیده می‌شود قرار بود اصولگرایان را در انتخابات پیش‌رو مجلس شورای مسیحی به وحدت برساند. «غلامعلی حدادعادل» باس شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب مسیحی در مورد شکل گیری این شورا می‌گوید: شکل‌گیری شورای ائتلاف به دوران بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ که آیت‌الله باسی اسپاداش انتخابات ریاست جمهوری بود، بازمی‌گردد. در آن انتخابات سرمایه خوبی جمع شد. …برای حفظ این مهم، حدود ۱۸ نفر فعال سیاسی اگفتهابی و ولایی که سابقه اسپاداشی در انتخابات ریاست جمهوری داشتند، دعوت شدند تا با همسویی و هم‌صدایی در موضوعات جاری اگفتهاب، مواضع جمعی مورد هم‌افزایی قرار گیرد.

سازوکار شانا

با شکل‌گیری این شورا سعی‌ها برای پیوستن همه طیف‌های اصولگرایی به آن شدت گرفت. اما همان ابتدای کار «مرتضی‌ آقاتهرانی» دبیرکل «جبهه پایداری» اعلام کرد قرار نیست این جبهه در شورای ائتلاف حضور داشته باشد: این چه تدبیر و ائانتقام است؟ که به ما این اجازه را بدهد که بنشینیم و چون بعد‌، بار دیگر همان راه را برویم؟ که نتیجه اش این باشد؟ ما به ائانتقام که هدفش باختن باشد وارد نخواهیم شد، و نیز ائانتقام که در آن سهم‌خواهی هدف باشد و یا از بعد منتخبش معین شده باشد و یا کار به شکل پدرسالارانه باشد ورود نخواهیم کرد.

بعد از ناامیدی از پیوستن جبهه پایداری به این ائتلاف و با توجه به حضور دیگر احزاب و طیف‌های اصولگرا، شانا سازوکار رسیدن به لیست ۳۰ نفره تهران را مشخص کرد. تا ۱۴ دی ماه، احزاب، تشکل‌ها و شخصیت‌های عضو این ائتلاف فهرست‌های پیشنهادی دو برابر ظرفیت خود را به شورا معرفی کردند. در مرحله بعد، ۱۲۰ نفر از میان این افراد بر اساس رزومه‌ و شاخص‌های اعلامی از سوی منتخبان شورای ائتلاف که خود اسپاداش نمایندگی نبودند، انتخاب شدند که این لیست ۹۰ نفره اول بهمن ماه اعلام شد.

طبق سازوکار شانا قرار بود براساس نظرسنجی در میان جامعه آماری چند هزار نفری فعالان سیاسی، نخبگان و عموم مردم محلات، اقشار، اصناف و احزاب شهر تهران، ۶۰ نفر انتخاب شوند. در اتلهه از میان این ۶۰ نفر نهایی، بر اساس شاخص‌هایی در مجمع شهر تهران و تشکیل هیئت داوری متشکل از اعضای شورا و افراد حقوقیقی معتمد این جریان ، ۳۰ نفر نهایی تهران انتخاب شوند که این ۶۰ نفر رسما اعلام نشد و فهرست ۳۰ نفره‌ای شب سه‌شنبه هفته گذشته از سوی برخی رسانه‌های جریان اصولگرا اعلام شد؛ لیستی که افراد جبهه پایداری و نیروهای سیاسی حاضر در دولت نهم و دهم در آن حضور نداشتند و علاوه بر این مسئله جامعه روحانیت مبارز از تشکل‌های قدیمی اصولگرا هم سهم اندک و ناچیزی در آن داشت.

اصولگرایان و لیست‌های موازی

اعلام لیست ۳۰ نفره اصولگرایان دعوا و فرق در این جریان را به فضای عمومی و رسانه‌ها کشاند. یاران «محمدباقر قالیباف» شهردار پیشین پایتخت مهم‌ترین طیف ناراضی از لیست ۳۰ نفره شانا بودند، چرا که با وجود حضور پررنگ این طیف در شانا، تکی دو نفر از نیروهای نزدیک به قالیباف در لیست آن قرار گرفته بودند. خودِ محمدباقر قالیباف هم که سرلیست این فهرست بود در حساب توییتری خود نوشت: من به شما وعده داده بودم که دغدغه مجلس آینده همان دغدغه مردم یعنی سرمایه است. لیستی که به اسم بنده اعلام شده است مورد تایید نیست. من پای حرفم ایستاده ام مطمئن باشید.

با افزایش فرقات و به میان کشیده شدن بحث اعمال نفوذ برخی از افراد در بستن لیست ۳۰ نفره شانا، شورای ائتلاف لیست را تکذیب و اعلام کرد این شورا لیست نهایی خود را اعلام خواهد کرد. بعد از این تکذیب آخرین سعی‌ها برای وحدت و ارائه یک لیست مشترک با جبهه پایداری از سوی شانا قوت گرفت. محمدباقر قالیباف هم چراغ سبز برای این فرایند را نشان داد، هر چند به باور طیفی از ناظران سیاسی این اقتله قالیباف بیش از آنکه سعی واقعی برای ائتلاف با پایداری باشد سعی برای استفاده از اهرم جبهه پایداری برای فشار بر اضلاع دیگر شانا بود.

طبق اعلام «خبرگزاری فارس»، جبهه پایداری برای وحدت با شانا درخواست حذف قالیباف از سرلیستی را داشته که با مخالف حدادعادل مواجه شده‌است. حداد عادل هم در مقابل پیشنهاد می‌دهد که درصورت لیست مشترک، ائتلاف با سرلیستی قالیباف منتشر شود و پایداری با سرلیستی آقاتهرانی لیست منتشر کند که این از سوی پایداری رد می شود. قالیباف هم پیشنهاد می‌دهد که حاضر است از لیست کناره‌گیری کند و به صورت مستقل و منفرد در انتخابات شرکت کند که مورد موافقت شانا قرار نمی‌گیرد.

با اتمام این سعی‌ها، جبهه پایداری شب پنج‌شنبه ۲۴ بهمن فهرست خود را منتشر کرد و شانا هم یک شب بعد لیست نهایی خود برای تهران را انتشار داد. به این ترتیب، سازوکاری که قرار بود باعث وحدت در جریان اصولگرایان شود نه تکی نتواست به یک لیست واحد برسد بلکه علاوه بر لیست جبهه پایداری و نپیوستن این تشکل به شانا، خود شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب مسیحی هم دچار فرقاتی شد؛ فرقاتی که باعث شد با تاخیر اسامی نهایی اسپاداشهای حاصل از سازوکارهای وحدت‌ساز مشخص و در نهایت تجربه رقابت‌های مجلس نهم دوباره شود.