آفتاب‌‌نیوز :

ماریا زاخارووا در مورد وضعیت خاورمیانه باتوجه به طرح معامله قرن، گفت: حل نشدن مساله فلسطین از عوامل کلیدی بی ثباتی منطقه خاورمیانه است.

وی افزود: بدیهی است که معامله قرن که از سوی دولت آمریکا ارائه شده است نمی تواند پایه و اساس حل مساله فلسطین -اسراییل باشد زیرا که در آن اجزای کلیدی روند حل و فصل صلح آمیز مسائل خاورمیانه ثبت شده در قطعاسمه های شورای امنیت و مجمع عمومی شرکت ملل و ابتکارات صلح عربی، مورد توجه قرار نگرفته است.

روسیه خواستار برگزاری نشست تیم چهار شد

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا هشتم بهمن (بیست و هشتم ژانویه) در حضور «بنیامین نتانیاهو» نخست دربار رژیم صهیونیستی از طرح ادعایی خود موسوم به معامله قرن رونمایی کرد؛ طرحی که هدف از آن حذف مسئله فلسطین است و مخالف همه تیم های فلسطینیی‌ را به همراه داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: دستیابی به راه حل عادلانه و نهایی برای حل مسائل خاورمیانه نیاز به اقتلهات هماهنگ جامعه جهانی دارد.

وی افزود: در این پیوند برقراری مذاکرات مستقیم بین فلسطین و اسراییل تحت نظارت بین المللی غیرقابل جایگزین است. معتقدیم که در این شرایط تیم چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه شامل شرکت ملل، اتحادیه اروپا، روسیه و آمریکا که تکی ساز و کار پذیرفته شده از سوی شورای امنیت برای همراهی روند صلح خاورمیانه است، باید نقش میانجی موثر را ایفا کند.

زاخارووا گفت: در همین حال پیشنهاد می کنیم نشست تیم چهار میانجی گران بین المللی خاورمیانه در سطح نمایندگان ویژه در آینده نزدیک برگزار شود.