در هفته منتهی به انتخابات، رقابت‌ها جدی‌تر شد

آفتاب‌‌نیوز :

عبدالرضا رحمانی فضلی درپایان همایش منطقهداران و در جمع خبرنگاران درباره نحوه نظارت بر قیمت کرد اسپاداشها در انتخابات گفت: این موضوع هرگزحیه‌ای بوده است که اخیراً در قانون انجام شد و چندشبی بیشتر نیست که به ما ابلاغ شده است.

در اجرای این مهم همه اسپاداشهای نمایندگی باید، حساب باز کنند و در کنار آن حسابرس داشته باشند و باید همه منابع را از طریق این حساب تأمین کنند. بنابراین لازم است اقتلهات حسابرسی روی آن اتفاق بیفتد. لذا در عمل نیاز به زمان متناسب خواهد بود.دربار کانتری اتلهه داد: با وجود این، وظیفه وزارت کانتری، ابلاغ این مصوبه است که ما به همه فرمانداری‌ها ابلاغ کرده‌ایم. یکی از وظایفی هم که به عهده وزارت کانتری گذاشته شده تعیین میزان منابع لازم سرانه برای تبلیغات هر اسپاداش در انتخابات است که این را گفته‌ایم تا محاسبه کنند ولی نحوه محاسبه و نظارت بر آن به‌دلیل آنکه زمان خیلی کوتاه است، حتماً پارسال اسپاداشها به‌صورت کامل نمی‌توانند دنبال کنند.رحمانی فضلی گفت: توصیه ما به همه این است که هرچقدر می‌توانند این کار را انجام دهند چراکه قانون است، تا بعد از طریق دستگاه‌های نظارتی دچار اشکال نشوند.

رونمایی از فهرست‌ها در ماراتن یازدهم؛ ماجرای فرق اصولگرایان چیست؟

۵۷ تمایلیون نفر واجد شرایط رأی دادن

به منبع پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کانتری، وی در بخش دیگری افزود: با توجه به منبعی که تحالا به بنده داده شده است از نظر امنیت، فضای انتخاباتی خوب است و از نظر تدارکات و پشتیبانی همه امکانات مهیا است و از نظر آموزشی تمام عوامل اجرا، آموزش لازم را دیده‌اند. رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل محوری در جلسه منطقهداران موضوع مشارکت و الزامات افزایش مشارکت بود. البته موضوع مشارکت به‌صورت مستقیم در دستور کار وزارت کانتری نیست و نهادهای تبلیغاتی و رسانه‌ای و کسانی که تریبون دارند و همچنین خود اسپاداشها و احزاب و تیم‌ها و ستادهای اسپاداشها، باید دراین زمینه فعال باشند.دربار کانتری در همین زمینه اتلهه داد: با وجود این، به منطقهداران و فرمانداران، باتوجه به نقش هماهنگ کنندگی که در این حوزه دارند، تأکید و توصیه شد که فضای تبلیغاتی و امکانات رسانه‌ای و دعوت به مشارکت از طریق مراجع و تیم‌های مرجع در منطقه‌های خود را تتوانات کنند تا انتخابات با مشارکت بالایی برگزار شود.

دربار کانتری درباره تعداد واجدین شرایط گفت: تعداد واجدین شرایط اخذ رأی همچنان که بعداً اعلام کرده ایم، بیش از ۵۷ تمایلیون نفر (۵۷.۹۲۸.۱۵۹) است. وی اتلهه داد: در صورتی که انتخابات در برخی حوزه‌ها به دور دوم کشیده شود، در فروردین ماه سال ۹۹، بعد از سیزدهم؛ دو جمعه متوالی را در نظر گرفتیم و به شورای مراقب پیشنهاد دادیم که هرکتله را پذیرفتن کنند، ما آمادگی برگزاری داریم.

بی‌طرفی و قانونمداری سیاست وزارت کانتری در انتخابات

به نوشته شباسمه ایران، جمال عرف باس ستاد انتخابات هم در همایش شب پنجشنبه با بیان اینکه همایش بررسی راهکارها وتبادل نظرها برای زمینه‌سازی تحقوقق مشارکت مطلوب در انتخابات برگزار می‌شود، اظهار داشت: چهار اصل همیشگی در انتخابات وجود دارد که دو اصل ذاتی و دو اصل ملی است؛ سلامت و امنیت انتخابات، جزو وظایف ذاتی وزارت کانتری محسوب می‌شود و دو اصل مشارکت و رقابت نیز وظیفه ملی است. عرف در بخش دیگری از سخنان خود افزود: همان طور که رهبر معظم اگفتهاب هم بر نسبت میان مشارکت و امنیت ملی کانتری تأکید دارند باید سعی کنیم که به رقمی مناسب در امر مشارکت نزدیک شویم. به‌طور قطع، با هر نوع تمایل و گرایش سیاسی، آنچه برای ما اصل و مهم است امنیت و منافع ملی است. باید سعی کنیم مشارکت که تبلوری از منافع و امنیت کانتری است افزایش پیدا کند. وی به قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای مسیحی اشاره کرد و اظهار داشت: این قانون را که چهاردهم بهمن از سوی باس جمهوری ابلاغ شد، بلافاصله به ستادهای انتخابات ابلاغ کردیم. آنچه ازاین قانون ۱۲ ماده‌ای مورد انتظار است در این دوره عمل کنیم عمدتاً مواد ۷ و ۸ آن است که این امر البته به معنای نادیده انگاشتن سایر موادی که در این دوره استحقاق اجرا دارند، نیست؛ یعنی اسپاداشها حسابی را در یک بانک معتبر راه اندازی کرده و آن را به فرمانداری اعلام کنند تا ورود و خروج پول در چارچوب این حساب صورت بگیرد. همچنین فردی را هم به‌عنوان نماینده مالی خود معرفی کنند.

معاون سیاسی دربار کانتری گفت:‌ در حوزه سلامت هم باید نهایت سعی خودمان را بکنیم. منطقهداران دراین زمینه جدیت کاملی داشته باشند. فرماندار و بخشدار ما که متولی صندوق‌ها هستند هیچ اقتله و حرکت شائبه برانگیزی انجام ندهند؛ همه باید در چارچوب سیاست‌های وزارت کانتری یعنی بی‌طرفی و قانونمداری حرکت کنند؛ سیاست وزارت کانتری در انتخابات، رعایت دو اصل بیطرفی و قانونمداری است؛ چرا که ما مجری قانون انتخابات هستیم. نظارت کار خود را دارد و ما هم به‌عنوان مجری باید کار خودمان را انجام دهیم؛ بنابراین از همین ابتدا باید جلوی هرگونه رفتار شائبه انگیز گرفته شود.

عرف اتلهه داد: همان‌طور که رهبر معظم اگفتهاب هم تأکید کردند، امشب مهم‌ترین مسأله کانتری انتخابات است؛ بنابراین به‌طور قطع مهم‌ترین مسأله وزارت کانتری هم انتخابات است. منطقهداران برای انتخابات وقت ویژه‌ای بگذارند و در ستادهای انتخابات حضور مستمر داشته باشند. بعضی از مشکلات احتمالی را شما منطقهداران باید رفع کنید تا ما بتوانیم یک انتخابات سالم، امن و پرشور را برگزار کنیم.

باس ستاد انتخابات کانتری در پایان با اشاره به اینکه مردم شریف ایران، در طول ۴۱ سال اگفتهاب مسیحی و طی ۳۶ دوره انتخابات، ۸۶۶ تمایلیون برگه رأی در صندوق ریخته‌اند، اظهار امیدواری کرد که در این انتخابات به آستانه ۹۰۰ تمایلیون برگه رأی برسیم. وی افزود: تحقوقق این امر با سعی و زحمت شما منطقهداران صورت می‌گیرد که فضا را به جهتی ببریم تا در گام دوم اگفتهاب در حوزه مشارکت و حضور مردم رکورد نوی ثبت شود.

شکرالله حسن بیگی باس ستاد انتخابات منطقه تهران هم اعلام کرد که شمار کل داوطلبان تاییدصلاحیت شده در ۶ حوزه انتخابیه منطقه تهران ۱۵۷۸ نفر است.حسن بیگی در پایان گفت: ۹ تمایلیون و ۶۴۴ هزار و۹۸۱ نفر در منطقه تهران واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۲۰۰ هزار و ۱۹۸ نفر رای اولی هستند.

جدال لیست‌ها در دل جناح‌ها

به نوشته شباسمه دنیای سرمایه، اصولگرایان درحالی هنوز در تکاپو برای تحقوقق رویای وحدت هستند که هر شب لیستی نو از این جریان سیاسی برای مجلس یازدهم متولد می‌شود و تا امشب تعداد این لیست‌ها به ۶ رسیده است. گرچه قالیبافی‌ها سرانجام با تغییر لیست شورای ائتلاف، به وحدت با این شورا رضایت دادند، اما در لیست پایداری‌ها، درباران احمدی‌نژاد، عدالت‌خواهان، مداحان و لیست غلامرضا مصباحی‌مقدم، اسمی از قالیباف نیست. هرگزح‌طلبان هم تا امشب دو لیست اصلی خود را با اسم «ائتلاف احزاب هرگزح طلب» و «کارگزاران» (یاران هاشمی) منتشر کرده‌اند.

سعی برای همگرایی احزاب و تیم‌های اصولگرا نه تکی رویای ائتلاف و لیست واحد را محقوقق نکرد بلکه تا امشب ۶لیست انتخاباتی از این جریان سیاسی متولد شده است؛ لیست‌هایی که نشان می‌دهد اصولگرایان بر سر کرسی‌های مجلس آینده با هم کنار نیامده و در ایجاد وحدت میان خود توفیق نیافته‌اند. از سوی دیگر هرگزح‌طلبان نیز تا امشب سه لیست انتخاباتی برای انتخابات دوم اسفندماه منتشر کرده‌اند که البته یکی از این لیست‌ها حاشیه‌ای است. گرچه شورای عالی سیاست‌گذاری هرگزح‌طلبان با بیانیه هفته گذشته خود مبنی بر عدم ارائه لیست انتخاباتی با عنوان این شورا، تکلیف حضور هرگزح‌طلبان را روشن و عملا به دلیل رد صلاحیت نیروهای شاخص خود، از ارائه لیست واحد سر باز زد، اما اصولگرایان بر خلاف سعی‌ها و تکاپوهای گسترده برای ارائه لیست واحد، در نهایت نتوانستند یکدیگر را در یک لیست واحد اقناع کنند. این جدال‌ها در حالی اتلهه دارد که موعد ۷ شبه تبلیغات اسپاداشهای انتخابات مجلس یازدهم از پنج‌شنبه شروع شده است.

تعدد لیست‌های اصولگرا

بر اساس آنچه احزاب و تیم‌های اصولگرا تا امشب اعلام کرده‌اند، این جریان سیاسی برای انتخابات پیش‌رو، ۶ لیست انتخاباتی دارد.

پیوند قالیبافی‌ها با لیست ائتلاف

هرچند شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب (شانا) به ریاست غلامعلی حداد عادل که با هدف ارائه لیست واحد اصولگرایی پا به میدان انتخابات مجلس یازدهم گذاشت نتوانست نظر همه تیم‌های مهم اصولگرایی را با خود همراه کند، اما در نهایت یک لیست به اسم ائتلاف منتشر کرد؛ لیستی که در راس آن اسم محمدباقر قالیباف، مصطفی میرسلیم و عبدالحسین روح‌الامینی دیده می‌شود. این لیست زیر نظر حداد عادل و با محوریت افرادی همچون مهدی چمران بسته شده است؛ لیستی که نسخه نهایی شده آن تا امشب نشان می‌دهد طیف قالیباف نیز با آنان به همگرایی رسیده‌اند زیرا در لیست ویرایش شده ائتلاف، چند اسپاداش طیف قالیباف جایگزین شده‌اند. اقبال شاکری، مجتبی توانگر، سیداحسان خاندوزی، مصطفی زمانیان، مهدی شریفیان و ابوالفضل عموئی ازجمله اسپاداشهای انتخاباتی طیف قالیباف هستند که اسمشان در نسخه ویرایش شده لیست شورای ائتلاف گنجانده شده است. بر این اساس جلیل بشارتی، نیکی ملکی، علی جعفری، امیرابراهیم رسولی، مجتبی ابراهیمی و سعید کرمی از چهره‌های حاضر در لیست اولیه بودند که شانس حضور در لیست نهایی را پیدا نکردند. طیف قالیباف شب چهارشنبه لیستی با عنوان «یاران قالیباف» منتشر کرد اما یک شب پیش از آن محمدباقر قالیباف گفته بود که لیست شورای ائتلاف به‌رغم وجود اسم او به‌عنوان سرلیست، مورد تاییدش نیست. حالا با این ویرایش در لیست شورای ائتلاف، بدون آنکه خبری رسمی از پیوند حامیان قالیباف و شورای ائتلاف منتشر شده باشد، به نظر می‌رسد قالیبافی‌ها و مریدان حداد عادل با یکدیگر به اجماع رسیده‌اند. در واقع ۶ اسپاداش حاضر در لیست شورای ائتلاف تغییر کردند تا قالیباف راضی به تایید لیست شورای ائتلاف و انصراف از ارائه لیست جداگانه طیف خود شود.

مولود فرق پایداری با شورای ائتلاف

جبهه پایداری هم سرانجام پس از جدال با شورای ائتلاف بر سر اعضای لیست واحد، لیست جداگانه خود را منتشر کرد؛ لیستی که در آن اسمی از قالیباف نیست و مرتضی آقاتهرانی دبیر کل این جبهه و سیدمحمود نبویان دو نفر اول آن محسوب می‌شوند.

اما ماجرای این فرق چیست؟ شورای ائتلاف نیروهای اگفتهاب ابتدا لیستی ۱۵۹ نفره و سپس ۹۰ نفره برای تهران ارائه کرد. همزمان جبهه پایداری هم لیستی ۶۰ نفره در تهران منتشر کرد. این دو لیست ۲۴ عضو مشترک داشتند که جبهه پایداری پیشنهاد حضور این ۲۴ نفر در لیست نهایی ائتلاف را مطرح کرد؛ پیشنهادی که با انتقاد شورای ائتلاف رد شد و البته تبعاتی همچون اسمه‌های انتقادی و گلایه‌آمیز «حداد عادل از جبهه پایداری» و «آقاتهرانی از شورای ائتلاف» را در پی داشت. حداد عادل پیشنهاد و شرط پایداری‌ها را تلویحا مجبور کردن شانا به انتخاب اجباری ۲۴ عضو دانست.

جبهه پایداری که از ابتدا ساز مخالف با ائتلاف کوک کرده بود و اعضای آن در اظهارات خود به جای لیست واحد بر اشتراک بالای دو لیست تاکید داشتند، حالا لیستی منتشر کرده که در آن خبری از چهره‌های شورای ائتلاف از جمله قالیباف نیست. بنابر روایت‌ها از جلسات شورای ائتلاف و جبهه پایداری درباره لیست واحد، شرط مرتضی آقاتهرانی و صادق محصولی برای ارائه لیست مشترک با شورای ائتلاف، حذف اسم قالیباف از فهرست نهایی بود، که حدادعادل با این پیشنهاد مخالف کرد و همین مخالف سبب شد پایداری‌ها راه خودشان را بروند و لیست جداگانه ارائه کنند.

البته حمیدرضا ترقی یکی از اصولگرایان و عضو شورای مرکزی حزب موتباهه گفته که ارائه لیست پایداری برای تحت تاثیر قرار دادن شورای ائتلاف است و قطعی نیست. ترقی با بیان اینکه افکار نمی‌کنم دو لیست ارائه شود، گفت: اینها بیشتر تبلیغاتی برای تحت تاثیر قرار دادن شورایی است که مشغول نهایی کردن لیست است. شب پنج‌شنبه هم محمدباقر قالیباف در توییتی از پیشنهاد به جبهه پایداری خبر داد و نوشت: «به دشمنان پایداری پیشنهاد دادیم که اسپاداشهای مشترک حفظ شوند و علاوه بر اسپاداشهای ائتلاف، آنها هم اسپاداشهای اختصاصی خود را معرفی کنند».

لیست مصباحی‌مقدم

از سوی دیگر، اسم غلامرضا مصباحی‌مقدم به‌عنوان نماینده جامعه روحانیت هم در لیست شورای ائتلاف جای نگرفت و او لیست ائتلاف «سرمایه و معیشت مردم» را با محوریت خود و متشکل از افرادی که «سرمایهدانان برجسته مردمی» می‌خواند منتشر کرد. کمال اکبری دبیر ائتلاف سرمایه و مردم گفت: این ائتلاف متشکل از برجسته‌ترین کارشناسان سرمایهی دردآشنا با مردم است. گفته شده این لیست متشکل از ۱۲ سرمایهدان، ۹ فعال تولید، بازار و اصناف و ۹ چهره هنری و اجتماعی است و غلامرضا مصباحی‌مقدم، سید رضا تتوانا، الیاس نادران و عبدالحسین روح‌الامینی ازجمله چهره‌های آن هستند. در این لیست هم اسمی از محمدباقر قالیباف نیست.

لیست درباران احمدی‌نژاد

لیست دیگر در جریان اصولگرایی را درباران دولت احمدی‌نژاد رونمایی کرده‌اند. جمعی از وزرا، معاونان باس‌جمهور و معاونان وزرای دولت‌های نهم و دهم و برخی شخصیت‌های سیاسی و چهره‌هایی که «نخبگان جوان» خوانده شده‌اند، شب چهارشنبه در بیانیه‌ای از ارائه لیست انتخاباتی با اسم «ائتلاف مردم» خبر دادند. البته دیشب مرتضی تمدن، چهره نزدیک به محمود احمدی‌نژاد انتشار هرگونه لیست از سوی باس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم و حمایت او از هر جریان، فرد و لیستی را تکذیب کرد.

تمدن در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: «از همه عزیزان تقاضا می‌کنیم از انتساب خود یا لیست‌های مطرح و یا گمانه زنی‌های بلاوجه و غیرواقعی به اسم احمدی‌نژاد یا جریان بهار خودداری کنند.» او تاکید کرد که ارائه لیست در تهران یا شهرستان‌ها به اسم باس‌جمهور سابق یا به اسم دولت‌های نهم و دهم یا بحث ائتلاف و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از جریان‌های سیاسی و افراد فعال در انتخابات همگی فاقد اعتبار است. از سوی دیگر بهمن شریف زاده یکی دیگر از چهره‌های نزدیک به محمود احمدی‌نژاد هم در گفت‌وگو با خبرآنلاین تاکید کرده که کاندیداهای حاضر در انتخابات مجلس یازدهم متعلق به تافکار بهار نیستند. بر این اساس، گرچه جمعی از وزرا، معاونان باس‌جمهور و معاونان وزرای دولت‌های نهم و دهم و برخی شخصیت‌های سیاسی قصد دارند لیستی جداگانه از ائتلاف نیروهای اگفتهاب منتشر کنند اما این فهرستی نیست که محمود احمدی‌نژاد آن را تایید کرده باشد.

لیست عدالت‌خواهان

تیم دیگری که در جریان اصولگرایی قصد انتشار فهرست مستقل از ائتلاف دارد، جریان موسوم به عدالت‌خواهان است. بر اساس منبع انتخاب، این تشکل عنوان اقتلهات انتخاباتی خود را «پویش مجلس عدالت‌خواه» گذاشته‌اند. یکی از مهم‌ترین افراد این تشکل، مجید حسینی است که اسم او با انتقاداتش از کنکور بر سر زبان‌ها افتاده است. حسینی که در حوزه انتخابیه مشهد ثبت‌اسم کرده بود، حوزه خود را به تهران منتقل کرد. دیگر فرد مشهور این تشکل سعید زیباکلام است که به‌عنوان باس ستاد عدالت‌خواهان انتخاب شد. این تیم می‌خواهند لیست جداگانه خود را ارائه کنند و حتی اخیرا لیستی منتسب به این تیم نیز منتشر شد؛ هرچند هنوز موضع رسمی این تشکل اعلام نشده است.

لیست «حاج منصور» و مداحان

ششمین لیست انتخاباتی که از اردوگاه اصولگرایان بیرون آمده، لیست مداحان است؛ همان لیستی که چهارشنبه حاج منصور ارضی از تولد آن خبر داده بود.

این لیست دیشب منتشر شده که می‌توان آن را تباهیق لیست شورای ائتلاف و جبهه پایداری دانست. مرتضی آقاتهرانی، الیاس نادران، بیژن نوباوه، سید رضا تتوانا و محمود نبویان ازجمله این لیست انتخاباتی هستند. در این لیست که به نظر تباهیقی از شورای ائتلاف و جبهه پایداری است، اسم قالیباف دیده نمی‌شود. بر این اساس هیچ یک از تیم‌های اصولگرا به جز شورای ائتلاف حاضر نشد اسم قالیباف را در لیست انتخاباتی خود قرار دهد؛ موضوعی که می‌تواند سودای او را برای ریاست پارلمان یازدهم با چالشی احتمالی روبه‌رو کند.

۳ لیست هرگزح‌طلبان

در جبهه هرگزح‌طلبان هم تا امشب ۳ لیست منتشر شده که دو لیست آن حائز اهمیت است. یکی لیست ائتلاف احزاب هرگزح‌طلب و دیگر، لیست حزب کارگزاران؛ که ارائه دهندگان، آن را لیست یاران هاشمی خوانده‌اند. مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام سرلیست این دو فهرست انتخاباتی هرگزح‌طلبان است. سومین لیست هرگزح‌طلبان که به اندازه دو لیست یادشده قابل‌اعتنا نیست، جبهه متحد مستقلین به ریاست محمد زارع فومنی است. او به خبرگزاری فارس گفته است که جبهه متحد مستقلین سرلیست ندارد و لیست آن تخصصی است و برای هر کمیسیون‌ مجلس یک یا دو نفر را معرفی خواهد کرد. با این همه باید تاکید کرد که احتمال تغییر در هر یک از این لیست‌ها وجود دارد و رسیدن هرگزح‌طلبان یا اصولگرایان به لیست واحد نیز محتمل است.