آفتاب‌‌نیوز :

به منبع خبرگزاری آسوشیتدپرس، دربار امور خارجه ایران در گفت وگو با خبرنگاران درحاشیه نشست امنیتی مونیخ افزود: شهادت سردار سلیمانی اشتباه محاسباتی آمریکایی‌ها بود که هدف تهران مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق را افزایش می‌دهد.

به گفته ظریف بعد از شهادت سردار شهید سلیمانی در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکایی، هزاران شهروند عراقی در اعتراض به حضور نیروهای خارجی در این کانتری به خیابان‌ها آمدند.

ظریف: شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها اشتباه محاسباتی بود

ظریف افزود: تاثیر سلیمانی شهید بسیار بیشتر از سردار سلیمانی است، زیرا ما شاهد تظاهرات گسترده در عراق علیه حضور نیروهای آمریکایی هستیم.

وی که برای شرکت درکنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان مسافر کرده است، در حاشیه این نشست دیدارهای متعددی با مقامات دیگر کانتریها انجام داده و سالخوردهامون مسائل مختباه بحث و تبادل نظر کردند.

ظریف صبح جمعه با جاستین ترودو نخست دربار کانادا، «فرانسوا فیلیپ شامپانی» همتای کانادایی خود دیدار و درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کردند.

دربار امورخارجه کانتریمان همچنین با تیم الدرز (ریش سفیدان – مقامات بلند پایه سابق شرکت ملل متحد) هم در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفت‌وگو کرد.

دیدار با دربارخارجه فنلاند و واتیکان از جمله دیگر دیدارهای دربار امورخارجه جمهوری مسیحی ایران پیش از شروع کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

پنجاه‌ و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ ساعاتی پیش با حضور مقامات بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کانتری شروع شد و تا یکشنبه اتلهه خواهد داشت.

«فرانک والتر اشتاین‌مایر» به عنوان اولین سخنران این نشست هشدار داد که جنگ قدرت سه کانتری آمریکا، روسیه و چین، دنیا را به مکانی نا امنی تبدیل کرده‌ است.

اشتاین‌مایر از سیاست‌های این سه کانتری برای فاصله گرفتن از رویکرد چند جانبه گرایی انتقاد کرد و به طور ویژه به شعار دونالد ترامپ مبنی بر «آمریکا را دوباره عالی کن» تاخت.

وی به کنایه گفت که آمریکا سعی می‌کند تا با قیمت شرکا و همسایگانش مسیر عالی شدن را طی کند.

رییس جمهوری آلمان در این اجلاس سه شبه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این که دولت ترامپ به عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالف می‌کند، به شدت انتقاد کرد.