آفتاب‌‌نیوز :

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو شب جمعه گفت در صورتی که طالبان تمایل و استحقاق کاهش تنش‌ها را داشته باشد و به صلح متعهد باشد این ائتلاف آمده تطبیق نیروهایش در افغانستان است.

به منبع خبرگزاری اسپوتنیک،‌ وی که در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، گفت: «ناتو در حال حاضر ۱۶ هزار نیرو در افغانستان دارد و در صورتی که طالبان قادر به نشان دادن تمایل و استحقاق کاهش تنش‌ها باشد ناتو آماده تطبیق نیروهایش است.»

ناتو در افغانستان با نیروهایش چه کار می کند؟

وی همچنین گفت که قرار است شب جمعه با «اشرف غنی» باس جمهور افغانستان دیدار داشته باشد تا با وی درباره یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز درباره درگیری‌ها در افغانستان گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد آمریکایی امشب مدعی شده ایالات متحده و تیم طالبان در افغانستان به توافقی برای برقراری آتش‌بس دست یافته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به گفته از این مقام ارشد آمریکایی نوشت این توافق به زودی اجرایی خواهد شد و ممکن است به خروج نیروهای آمریکایی‌ از افغانستان منجر شوند.

«دونالد ترامپ»، باس‌جمهور آمریکا موافقت خودش را با این توافق که به گفته مقام‌های آمریکایی می‌تواند به کاهش قابل‌توجه شمار نیروهای آمریکا از افغانستان منجر شود اعلام کرده است.

پایان بخشیدن به جنگ افغانستان ــ که از سال ۲۰۰۱ شروع شده است ــ یکی از وعده‌های انتخاباتی مهم ترامپ در سال ۲۰۱۶ بود.

در حالی که ترامپ سال پایانی حضورش در کاخ سفید را می‌گذراند، هنوز توانست به عمل به این وعده خود نشده است. کارشناسان معتقدند این مسئله می‌تواند بر مبارزات انتخاباتی وی برای تمدید دوران حضورش در کاخ سفید تأثیرگذار باشد.