تبلیغات

2.5 قرن رسوایی سران آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در طول قرن‌ها، رسوایی‌های جنسی زیادی گریبان سیاستمداران حکومت فدرال آمریکا، یا افرادی را که با رضایت سنای آمریکا انتخاب شده بودند، گرفت. برخی از این مقامات اتهامات را رد کردند، یا عذرخواهی نمودند و یا منصب خود را پس از افشای رسوایی‌شان از دست دادند.

در گزارش حاضر لیستی از رسوایی‌های جنسی دولت‌مردان آمریکا در تقریباً دو و نیم قرن گذشته، به‌ترتیب زمان وقوع، ارائه می‌شود. در تمام این موارد رسوایی جنسی یا عملی که در نهایت منجر به این رسوایی شد در زمانی رخ داده است که این افراد دارای سمت‌های مهمی در دولت فدرال بوده‌اند.

در بخش اول این گزارش به پرونده‌های رسوایی از سال 1776 تا اواخر دهه 1960 پرداختیم. در بخش دوم از دهه 1970 تا پایان دهه 1990 را بازبینی خواهیم کرد.

ویلبور میلز (Wilbur Mills)، نماینده دموکرات از ایالت آریزونا در حالیکه از شدت مصرف مواد مخدر مسموم شده بود با رقاصی به نام فانی فوکسی (Fanne Foxe) پیدا شد. با این حال وی بار دیگر به نمایندگی انتخاب شد اما روزی در حالیکه مواد مصرف کرده بود در اتاق لباس خانه فوکسی یک کنفرانس خبری ترتیب داد. وی پس از این رویداد استعفاء داد. (1974)

آلن هووی (Allan Howe)، نماینده دموکرات از ایالت یوتا به دلیل تلاش برای به خدمت گرفتن دو فاحشه قلابی که در اصل پلیس بودند دستگیر شد. (1976)

جان یانگ (John Young)،‌ نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس بود. یک کارمند سابق اعلام کرده بود که پس از تسلیم در برابر درخواست‌های جنسی یانگ، وی حقوقش را افزایش داد. (1976)

واین هیز (Wayne Hays)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوهایو بود که رسوایی الیزابت ری (Elizabeth Ray) به زندگی سیاسی‌اش در سال 1976 پایان داد. واشنگتن پست گزاش داد که ری به مدت دو سال به عنوان منشی در لیست پرداخت‌های کمیته‌ای قرار داشت که هیز ریاست آن را عهده‌دار بود.

الیزابت اعتراف کرد که در آن زمان وظیفه اصلی‌اش ارائه خدمات جنسی به هیز بود. «من نمی‌توانستم تایپ کنم، فایل‌بندی‌ کنم یا حتی به تلفن‌ها پاسخ دهم.»

فرد ریچموند (Fred Richmond)، نماینده دموکرات نیویورک و متهم به این بود که سعی داشته با پسری 16 ساله در ازای پرداخت پول رابطه جنسی داشته باشد. پس از اینکه ریچموند در یک دوره مشاوره شرکت کرد اتهامی علیه وی مطرح نشد. (1978)

رابرت ال. لگت (Robert L. Leggett)، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، اذعان کرده بود که دو فرزند نامشروع از یکی از منشی‌های کنگره دارد. وی این منشی را تحت حمایت مالی قرار داده بود.

لگت بعدها با دستیار کارل آلبرت (Carl Albert)، سخنگوی وقت مجلس نمایندگان آمریکا، وارد رابطه جنسی شد. (1976)

رابرت باومن (Robert Bauman)، نماینده جمهوری‌خواه مریلند متهم به تلاش برای به خدمت گرفتن یک پسر 16 ساله تن‌فروش شد. پس از اینکه وی در یک برنامه ترک الکل شرکت کرد پیگیری این اتهامات متوقف شدند. باومن از رأی‌دهندگان عذرخواهی کرد اما در دور بعدی انتخابات شکست خورد. (1980)

جان هینسون (John Hinson)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ماساچوست پس از اینکه فاش شد با یکی از کارکنان مرد کتابخانه کنگره آمریکا رابطه جنسی دارد، مجبور به استعفاء شد. (1981)

توماس اوانس (Thomas Evans)، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت دلاویر، با یک مدل عکاسی و لابی‌گر به نام پائولا پارکینسون (Paula Parkinson) برای تعطیلات و بازی گفت به فلوریدا رفت. وی بعدها تکنیک‌های لابی‌گری پارکینسون را «فوق‌العاده لمسی» توصیف کرد. اگرچه اوانس به دلیل رفتار نامناسب عذرخواهی کرد اما در انتخابات سال 1982 شکست خورد.

دان کوایلی (Dan Quayle)، معاون آتی نسخت‌وزیر و تام ریلزبک (Tom Railsback) نماینده کنگره نیز در این سفر گلف حضور داشتند اما وارد رابطه جنسی نشده بودند. مارلین کوایلی بعدها اظهار داشت که همه می‌دانند همسرش «ترجیح می‌دهد گلف بازی کند نه اینکه سکس داشته باشد.» (1981)

جان اشمیتز (John Schmitz)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا، رهبر جامعه فوق محافظه‌کار جان بیرچ (John Birch) اعتراف کرد که یک خانواده دیگر نیز دارد اما از پذیرش و حمایت دو کودکش سرباز زد و این دو کودک به دولت سپرده شدند. (1982)

دان کرین (Dan Crane)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت الینویز، در 20 جولای 1983 به دلیل رابطه جنسی با یکی از کارآموزان جوان کنگره محکوم شد. (1983)

گری استادز (Gerry Studds)، نماینده جمهوری‌خواه ایالات ماساچوست نیز در 20 جولای 1983 از جانب بخش کارآموزی کنگره به دلیل رابطه جنسی با یکی از کارمندان جوان کنگره محکوم شد. (1983)

گری هارت (Gary Hart)، سناتور دموکرات ایالت کلورادو، زمانی که سعی داشت نامزدی دموکرات‌ها را برای انتخابات ریاست‌جمهوری بدست آورد، تصویرش با یک مدل عکاسی به نام دونا رایس (Donna Rice) بر روی قایقی با عنوان «کار میمونی» در باهاماس منتشر شد. محبوبیت وی با این رسوایی از بین رفت و مجبور شد از رقابت‌ها کنار بکشد. (1987)

ارنی کونیو (Ernie Konnyu)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا، متهم به اذیت و آزار جنسی شد. وی از یکی از دستیاران زن خواسته بود که برچسب نامش را بردارد زیرا توجه دیگران را به سینه‌های وی جلب می‌کرد. در موردی دیگر، وی پای یک لابی‌گر به نام پولی ماینور (Polly Minor) را لمس کرده بود.

رهبران حزب جمهوری‌خواه در کل از رفتارهای کونیو ناراضی بودند و به همین خاطر در انتخابات بعدی از تام کمپل (Tom Campbell)، یک استاد دانشگاه، حمایت کردند. وی توانست کونیو را در انتخاباتی ماه ژوئن شکست دهد. (1987)

جیم بیتز (Jim Bates)، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا، به کارمندان زن کنگره پیشنهاد رابطه جنسی می‌داد. (1988)

ادوارد کندی (Edward Kennedy)، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست، اغلب چهره‌ای جنجال‌برانگیز در روزنامه‌های زرد بود. کندی روابط خارج از زناشویی بسیاری داشته و حتی چندین بار در ملاء عام دست به کارهای غیر اخلاقی زده بود. برای مثال دو بار در سال‌های 1985 و 1987 در رستوران لابرازیر (La Brasserie) در واشنگتن، در مقابل انظار عموم، با زنی رابطه جنسی برقرار کرده بود.

بارنی فرانک (Barney Frank) نماینده دموکرات ایالات ماساچوست به دلیل پاک کردن سه برگه جریمه یک تن‌فروش مرد به نام استیو گوبی (Steve Gobie)، که مدتی با فرانک زندگی کرده بود، از سوی مجلس نمایندگان توبیخ شد. گوبی مدعی بود که فعالیتش را در آپارتمان فرانک نیز بدون اطلاع وی انجام می‌داده. (1989)

گاس سویج (Gus Savage)، نماینده دموکرات ایالت الینویز، متهم شد سعی کرده با یکی از اعضای سپاه صلح در زئیر رابطه جنسی داشته باشد. پس از اینکه وی به صورت رسمی از این زن عذرخواهی کرد کمیته اخلاق مجلس نمایندگان اقدامی علیه وی انجام نداد. (1989)

دونالد باز لوکنز (Donald "Buz" Lukens)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوهایو، قبل از اینکه با تحقیقات درباره آزار و اذیت یک اوپراتور زن آسانسور در واشنگتن مواجه شود، از سمت خود استعفاء داد. (1990)

آستین جی. مورفی (Austin J. Murphy)، نماینده دموکرات پنسلیوانیا، اذعان کرد که از رابطه خارج از زناشویی‌اش یک فرزند دارد. یکی از مخالفین سیاسی مورفی ویدئویی از وی حین خروج از منزل معشوقه‌اش منتشر کرده بود. (1990)

چارلز اس. راب (Charles S. Robb)، سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا زمانی که با لیندا بیرد جانسون (Lynda Bird Johnson) زندگی زناشویی داشت، اذعان کرد که با تای کالینز (Tai Collins)، ملکه زیبایی ویرجینیا مشروب نوشیده و تصاویر عریان رد و بدل کرده است. وی هرگونه رابطه جنسی با این زن را رد کرد.

وی بعدها پذیرفت که یک «دوستی نامناسب» با این زن داشته و رابطه آنها 18 ماه به طول انجامیده است. اندکی بعد تصاویر عریان کالینز بر روی نشریه پلی‌بوی منتشر شد. (1991)

براک آدامز (Brock Adams)، سناتور دموکرات ایالت واشنگتن، از جانب هشت زن متهم به انواع مختلفی از جرائم جنسی از آزار جنسی گرفته تا تجاوز متهم شد. آدامز اتهامات را رد کرد، هیچگونه پرونده قضایی باز نشد و وی در دور بعدی انتخابات شرکت نکرد. (1992)

رابرت پکوود (Robert Packwood)، سناتور جمهوری‌خواه ایالات اورگون، پس از اینکه از سوی 29 زن اتهاماتی چون آزار جنسی، سوء استفاده و تجاوز مواجه شد، از سمت خود استعفاء داد.

وی اگرچه این اتهامات را انکار می‌کرد اما در عین حال در خاطرات خود به لاف‌زنی درباره فتوحات جنسی‌اش می‌پرداخت. (1995)

کن کالورت (Ken Calvert)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا، با یک فاحشه ارتباط داشت اما ادعا کرد که هیچ پولی به وی پرداخت نکرده است. کالورت اگرچه بازداشت نشد اما عذرخواهی کرد: «رفتار من در آن بعد از ظهر نامناسب بود ... و ارزش‌های انسانی که سعی دارم باشم را نقض کرد.» (1993)

هلن چنووث هیگ (Helen Chenoweth-Hage)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت آیداهو، خواهان استعفای بیل کلینتون بود اما خودش در سال 1998 اعتراف کرد که به مدت شش سال با یک دام‌دار متأهل، پیش از ورود به کنگره، رابطه داشته است.

چنووث پس از افشای این رسوایی گفت: «14 سال قبل، زمانی که یک شهروند عادی و زنی مجرد بودم وارد رابطه‌ای شدم که اکنون از آن پشیمان بوده و به آن افتخار نمی‌کنم... تنها آرزو دارم که می‌توانستم این درس‌ها را زودتر یاد بگیرم.» (1998)

باب بار (Bob Barr)، نمایده جمهوری‌خواه ایالت جورجیا زمانی که متأهل بود با زن دیگری رابطه داشت. بار اولین نماینده‌ای بود که در هر دو مجلس کنگره خواهان استعفای کلینتون به دلیل رسوایی لوینسکی شده بود. بار سه سال پس از استیضاح کلینتون مبارزات انتخاباتی مقدماتی را باخت.

دان بارتون (Dan Burton)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ایندیانا در سال 1995 طی سخنانی درباره روابط نامشروع رابرت پکوود و نیز رسوایی بیل کلینتون گفت: «هیچ کس، صرفنظر از حزبی که در آن فعالیت می‌کند، صرفنظر از نهاد دولتی که در آن خدمت می‌کند، نباید اجازه یابد که با این رفتار جنسی نامناسب قسِر در برود....»

نشرسه ونییتی‌فیر (Vanity Fair) در سال 1998 مقاله‌ای منتشر کرد که پرده از رابطه نامشروع خود بارتون بر می‌داشت. قبل از اینکه این مقاله منتشر شود بارتون اذعان کرد که از یکی از کارمندان سابق ایالت یک پسر دارد.

رابرت لوینگستون (Robert Levingston)، نماینده جمهوری‌خواه ایالت لوئیزیانا، خواهان استعفای بیل کلینتون بود. اما زمانی که رابطه جنسی نامشروع خود لوینگستون منتشر شد، همسرش هم از وی و هم بیل کلینتون خواست که استعفاء دهند. (1998)

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز