تبلیغات

قوی‌ترین بمب هسته‌ای آمریکا بر سر افغان‌ها +عکس

نیروهای آمریکایی در افغانستان با مجوز ژنرال «جان نیکولسون» فرمانده خود، برای اولین بار از قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا استفاده کردند.

آنطور که «سی‌ان‌ان» گزارش داده، این بمب که «مادر همه بمب ها» یا «مواب» نام دارد، در حمله‌ای علیه تونل‌ها و نیروهای پیاده داعش در شهر «آچین» استان «ننگرهار» افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است.

مواب در خلال جنگ عراق و برای پاکسازی کامل مناطق وسیع از نیروهای متخاصم طراحی و تولید شد اما در آن جنگ هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت.

مواب 9 هزار و 700 کیلوگرم وزن دارد و قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای موجود در زرادخانه ارتش آمریکا است.

در سال 2003 که کار طراحی مواب به پایان رسید، بر اساس طرح عملیاتی آن زمان، بنا بود بمب با استفاده از هواپیماهای ترابری سنگین هرکولس (سی-130) بر روی اهداف مورد نظر انداخته شود.

روسیه اما چهار سال بعد در ادامه رقابت تسلیحاتی با آمریکایی‌ها، بمبی ساخت به نام «پدر همه بمب‌ها» یا «فواب» که گفته می‌شود 4 برابر از نمونه آمریکایی قوی‌تر است.

روس‌ها می‌گویند که قرار است بمب‌های هسته‌ای کوچک خود را با فواب جایگزین کنند.

مواب و فواب هر دو بر اساس قوانین و عرف موجود در عرصه بین‌الملل، سلاح‌های متعارف هستند و استفاده از آنها بدون درنظر گرفتن قدرت تخریب بالا، دردسرهای حقوقی و تبلیغاتی استفاده از تسلیحات غیرمتعارف هسته‌ای را ندارد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز