تبلیغات

تحلیل امتحان نهایی فیزیک 3 تجربی خرداد 95

هر ساله توصیه ی اکید ما به دانش آموزان برای موفقیت در امتحانات نهایی، حل و تسلط کامل روی سوالات امتحان نهایی سال های گذشته بود.در حالی که سوالات امتحان نهایی امسال نشان داد، حل سوالات سال های گذشته لازم است .

پایه و کلیات بخشی از سوالات امسال مانند سال های گذشته بود ولی آخرین خواسته ی سوال مفهومی تر و متفاوت بود به این معنی که اگر در سال های گذشته از مثلث قائم الزاویه برای مبحث قانون کولن و میدان الکتریکی استفاده می کردند و خواسته ی سوال اندازه گیری نیرو یا میدان برایند بود،امسال نیز از مثلث قاعم الزاویه استفاده شده بود ولی تشخیص بار بزرگتر خواسته ی صورت سوال بود

در سوالات نهایی امسال، تعداد سوالات حل کردنی نسبت به سال های قبل کمتر شده بود در حالی که تعداد سوالات تحلیلی و استدلالی افزایش یافته بود.زیرا لازمه ی پاسخگویی به سوالات تحلیلی، مطالعه و فهم کامل متن کتاب درسی است و نه فقط حفظ کردن فرمول های کتاب فیزیک

نکته ی قابل توجه دیگر علاقه ی طراحان امتحان نهایی به استفاده از تغییرات اعمال شده به کتاب درسی در دو سال اخیر بود.طوری که هم از مبحث القای متقابل و هم از مبحث مبدل ها، در امتحان سوال طرح شده بود.

با وجود تغییرات رخ داده در سوالات امسال، حدود ده نمره از امتحان در سوالات سال های گذشته تکرار شده بود در حالی که ده نمره ی دیگر مشمول سوالات با ایده ها و خواسته های جدید بود.

به طور کلی می توان گفت رویکرد مفهومی شدن سوالات را که در کنکور پارسال تجربه کردیم به نحوی در سوالات نهایی امسال نیز دیدیم.

            نویسنده :مهدی رضاکاظمی

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز