تبلیغات

آخرین ناک اوت زندگی محمدعلی کلی/ همه آمارهای اسطوره بوکس جهان

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، سایت ای اس پی ان بعد از فوت محمدعلی کلی گزارشی از دوران ورزشی این بوکسور منتشر کرده است که در زیر آن را می خوانیم.

محمد علی کلی؛ 1942 تا 2016

" من بهترینم"

هیچ کس نمی تواند خصوصیات و صفات شخصیت های بزرگ را تجسم کند، درست مثل محمدعلی. او کسی است که 3 بار قهرمان بوکس جهان شده است. با نام کسیوس کلی به دنیا آمد، در ورزش پیشرفت کرد و انقلابی در بوکس و همچنین برای کسانی که خودشان را می سازند برپا کرد. (لوک ناکس)

فیلم

جنگجو

اولین و مهم ترین خصوصیت محمد علی که او را به دنیا معرفی کرد دلاوری های او در رینگ در مدت 21 سال ورزشش بود که تبدیل به یکی از بزرگ ترین قهرمانان شد. بعد از بردن یک مدال طلا در المپیک تابستانی 1960 در رم و در سن 18 سالگی، محمدعلی تبدیل به یک بوکسور حرفه ای شد. تا سال 64 او با کمربندش 20 مبارزه انجام داد و موفق شد اولین عنوان بزرگش را به دست آورد. در آن زمان وب سایت بوکس رک او را دومین بوکسور برتر دنیا معرفی کرد، پشت سر جو لوئیسو بالاتر از افرادی مانند راکی مارسیانو، اواندر هالیفیلد و ولادیمیر کلیچکو. در زیر به برخی از آمار و ارقامی اشاره می کنیم که او را تبدیل به یک قهرمان جوان کرد:

56 برد شامل 22 ناک اوت تکنیکی، 18 برد به اتفاق آرا، 11 ناک اوت، 4 بار کناره گیری حریفان و یک بار برد اسپلیت دسیژن.

5 باخت شامل 2 باخت با اتفاق آرا و 2 باخت اسپلیت دسیژن و یک بار کناره گیری.

او در طول این سال ها برای مدتی محروم بود و مدتی هم کناره گیری کرده بود.

1314 – روزهای بین 1967 مبارزه با زورا فولی و 1970 مبارزه با جری کوئری. زمانی که او غیر فعال بود و دلیلش موضع ضد جنگش بود. این برایش به اندازه 4 یا 5 دوره غیبت در دوران ورزشی اش تمام شد.

59- مبارزه هایی محمد علی قبل از شکست تصمیم گیری نشده اش داشت. او در راند دهم مقابل لاری هولمس در سال 1980 کناره گیری کرد. زمانی که 38 ساله بود و از بازنشستگی بازگشته بود.

31- بردهایی که دوران او را آغاز کرد، بعد از اولین شکستش مقابل جو فریزر در سال 1971. او در ادامه موفق شد دو بار فریزر را شکست دهد.

3- تعداد قهرمانی های بزرگ او در جهان. او تنها و اولین کسی است که این تعداد قهرمانی را کسب کرده است.

 سخنان برجسته

نحوه صحبت کردن و سخنرانی های محمد علی به اندازه مبارزه هایش داخل رینگ جذاب بود. او برای رساندن منظورش از اشعار و ضرب المثل هایی استفاده می کرد. گاهی برای بالا بردن انگیزه خودش مثل زمانی که گفته بود من می توانم دارو را هم مریض کنم، و گاهی هم برای تحریک کردن رقیبان مثل زمانی که گفته بود سانی لیستون برای قهرمانی خیلی زشت بود. در زیر به برخی اظهارات مشهور او اشاره می کنیم:

- شناور مثل یک پروانه و نیش زدن مانند یک زنبور.

- من بهترینم! حتی قبل از این که خودم هم بفهمم این را می گفتم.

- الان سختی بکش و باقی عمرت را مانند یک قهرمان زندگی کن.

- روزها را حساب نکن، کاری کن روزها مجبور شوند حساب شوند.

- غیرممکن موقتی است، هیچ چیز غیرممکن نیست.

سفیر

در دوران ورزشی محمد علی در 4 قاره مبارزه کرد. مسافرت های بین المللی اش را با مبارزاتی در اروپا آغاز کرد و در ادامه آسیا و افریقا را هم دید. او هرگز خارج از خاک امریکا مبارزه ای را نباخت، البته تا آخرین مبارزه اش در باهاما در سال 1981. حضورش در جاهایی مانند جنوب آسیا باعث رشد و پیشرفت ورزش در آن مناطق شد. او در سال 1976 در دیداری نمایشی مقابل آنتونیو اینوکی از ژاپن آسیب دید. اینوکی یک آرتیست نظامی  و کشتی گیر بود. همین موضوع باعث شد تا لاو کیک ها و ضربات ناگهانی اش به پاهای محمد علی آسیب های زیادی بزند و تمام بدن او را خونی کند. در همان مبارزه علی تحرک و قابلیت جابه جایی زیادی که در رینگ داشت را از دست داد و هرگز هم نتوانست دوباره آن ها را به دست آورد.

یک استراتژیست

همه بردهای محمدعلی به خطر قدرت و سرعت نبود. او گاهی در مبارزه هایش استراتژی های ریسکی زیادی داشت. در سال 1974 او با جرج فورمن بدون شکست رو به رو شد. مبارزه ای که به «غرش در جنگل» مشهور شد. او توانست در 8 راند حریف را ناک اوت کند و این یکی از استراتژیک ترین مبارزات کلی بود. او از استراتژی روپ ا دوپ استفاده کرد (یک استراتژی در بوکس که در آن به طناب تکیه می دهی و وانمود می کنی که تسلیم شدی تا حریفت حسابی مشت بزند و خسته شود). او در مبارزه با فورمن در راند پنجم هم کاری کرد که او به اندازه ای مشت بزند که انرژی اش را از دست بدهد. در آن مبارزه کلی از 33 مشت قدرتی 23 مشت را با موفقیت زده بود و این در حالی بود که فورمن از 101 مشت تنها 28 مشت را موفق زده بود. در آخر محمدعلی انرژی کافی داشت تا حریف را ناک اوت کند.

الگو

نقش ها و تاثیرات محمدعلی در فرهنگ امریکا هم بسیار زیاد بود. او یکی از اولین ورزشکاران بزرگ بود که مسلمان شد و چند سال بعد فردیناند لوییس آلسیندور، بسکتبالیست مشهور، مسلمان شد و نامش را به کریم عبدالجبار تغییر داد. او یکی از چهره های ضدجنگ در دهه 60 میلادی بود که صدایش را به همه دنیا می رساند. حتی برای این موضوع مدتی هم محروم شد. حتی شکست چاک وپنر مقابل محمدعلی بعدها فیلم شد و سیلوستر استالونه در فیلم راکی درخشید و اتفاقا فیلمی موفق هم بود. در پایان ویل اسمیت در سال 2001 در فیلم علی درخشید.

محمد علی کلی در تاریخ 4 ژوئن 2016 به دلیل مشکلات تنفسی و بیماری پارکینگسون که مشکلات تنفسی اش را تشدید کرده بود در بیمارستانی در امریکا از دنیا رفت.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز