تبلیغات

جان‌فزا: وصیت پدری باعث کتابت این قرآن نفیس شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، اولین نشست خبری کتابت نفیس‌ترین قرآن جهان اسلام به میزبانی خبرگزاری بین المللی قرآن برگزار شد. این قرآن مزین به هنر اسلامی ایرانی است که نقوش مکتوب استفاده شده در آن از هنر دوره صفویه بهره برده است.

«مهدی جان‌‌فزا» و «مهرداد جان‌فزا» تهیه کنندگان این قرآن نفیس هستند.

مدیریت و نظارت بر کل فرآیند هنری را «رسول معتمدی»  از شاگردان استاد فرشچیان و وظیفه خطاطی این اثر را «غلامرضا ماهرویی» خطاط و شاگرد استاد موحد بر عهده داشتند.

تذهیب این اثر فاخر بر عهده «مجید صادق‌زاده» استاد نگارگری و شاگرد استاد فرشچیان، قلم‌زنی جلد بر عهده «محمد علی ساعی» استاد قلم‌زنی وقلم‌زنی رحل بر عهده «رضا قادران» استاد قلم‌زنی بوده‌است.

مهرداد جان‌فزا درمورد نیت اولیه این کار گفت: پدرم ما را وصیت به کتابت این قرآن خطی کرده بود. البته در ابتدای کار دید خوبی نسبت به نحوه اجرای پروژه نداشتیم بنابراین تصمیم گرفتیم این کار را به بهترین شکل و با کمک اساتید برجسته هنر تجسمی انجام دهیم.

وی افزود: هزینه این کار از ابتدا تا به امروز حدود 6 میلیارد تومان شده است که کاغذ دست‌ساز زر افشان، نگارش به خط ثلث، طراحی 176 تذهیب اختصاصی برای هر صفحه، جلد و رحل قلمزنی شده از جنس نقره و پلاتین و تزیین جلد با هزار و 350 قطعه بلریان و یاقوت کبود از ویژگیهای خاص این قرآن نفیس است که پس از 18 سال موفق به جمع‌آوری آن شدیم.

جانفزا در پایان صحبتهایش با اشاره به استفاده از هنر و نقوش اسلامی ایرانی در تزیین این قرآن ابراز امیدواری کرد؛ این قرآن سفیر فرهنگی و هنری خوبی برای نمایش هنر وتمدن اسلامی ایرانی باشد.

رسول معتمدی گفت: حدود 18 سال پیش که این پروژه مطرح شد، برای ما انجام این اثر به نحوی که نقطه عطفی در تاریخ هنر ایران باشد، دغدغه اصلی بود چرا که این پروژه بازتاب جهانی خواهد داشت و ما سعی کردیم کامل‌ترین هنرهای ایرانی را در آن به خدمت بگیریم.

وی با اشاره به تماس دیشب استاد شحریان از زبان استاد گفت:«من دست تک تک این افراد را می‌بوسم.این اثر بسیار فاخر و ارزشمند است.»

«مجید صادق زاده» استاد نگارگری وتذهیب این پروژه گفت: ما در بخش تذهیب به نیازمند توجه به نکات مختلفی به صورت همزمان بودیم یعنی هم باید اندیشه‌های قرآنی را در نظر می‌گرفتیم و هم اندیشه‌های هنری کار که تاثیر مهمی در جلوه ‌اندیشه‌های قرآنی داشت.

وی افزود: ایجاد چنین اثرهایی تاثیر ماندگار دارد در هنر غنی ایران و امیدوارم چنین پروژه‌هایی پایه‌گذار شکل‌گیری دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی باشد که از اهداف استاد فرشچیان است.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز