تبلیغات

افزایش میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد 95/ دستور وزیر برای بازبینی مجدد سوالات

علیرضا جدایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: براساس آمار مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکنون میانگین نمرات خردادماه سال 95 نسبت به سال گذشته 1.13 نمره افزایش داشته است.

وی افزود: این موضوع نشان می‌دهد، سؤالات امتحانات نهایی دشوار نبوده است. سؤالات توسط دبیران مجرب و مورد تایید آموزش و پرورش براساس اهداف یادگیری و صرفا از محتوای کتابهای درسی با در نظر گرفتن حیطه‌های دانش و فرادانش طراحی و بازبینی می‌شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در خصوص ویژگی‌های طراحان سؤالات امتحانی گفت: این طراحان از میان دبیران مجرب مدارس انتخاب می‌شوند و با توجه به تجارت متمادی تدریس و آشنایی به شیوه‌های آن به صورت تیمی اقدام به طراحی سوالات کرده و تمام سوالات از محتوای کتاب‌های درسی انتخاب می‌شود.

جدایی ادامه داد: سوالات این دوره از امتحانات همسطح سؤالات امتحانی دوره‌های قبل بوده و از آسان شروع شده و دارای ضرایب دشواری مختلف آسان، متوسط و دشوار است.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همه طراحان سؤالات امتحان نهایی نیروهای رسمی و مجرب آموزش و پرورش هستند و برای طراحی سوالات الزاما باید تدریس آن درس را در سالجاری برعهده داشته باشند و با در نظر گرفتن بارم‌بندی دفتر تالیف، متن کتاب درسی، شیوه‌نامه طراحی سوالات و موارد قانونی دیگر اقدام به طراحی سوالات کنند.

جدایی با بیان اینکه در طراحی سؤالات امسال همه این موارد لحاظ شده است، خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های دقیق مشخص شد، هیچ سؤالی خارج از چارچوب کتابهای درسی طراحی نشده است و در بازدید از حوزه‌های تصحیح اکثر دبیران مصحح اوراق امتحانات نهایی نیز از شیوه طراحی سؤالات اظهار رضایت کرده‌اند.

وی افزود: باتوجه به طراحی سیستم مکانیزه ارزیابی و تجزیه و تحلیل سوالات در این وزارتخانه، تعیین میزان دشواری سؤالات و روایی آن براساس میزان پاسخگویی دانش‌آموزان به سوالات در مرکز سنجش صورت می‌گیرد و البته نتایج آن به بخش‌های مختلف آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برخی فضاسازی‌ها در خصوص دشواری سؤالات امتحانات نهایی امسال مطرح کرد: میانگین نمرات امتحانات نهایی در خرداد سال گذشته 11.75 در خرداد امسال 12.7 است که رشد 1.13 نمره نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. سوالات امتحانات نهایی از طیف دشواری تفاوتی با سالهای گذشته نداشته است.

جدایی تصریح کرد: با وجود اینکه نتایج امتحانات نهایی به خوبی نشان می‌دهد که سوالات از استانداردهای حرفه‌ای لازم برخوردار بوده است به دستور وزیر تیم کارشناسی مجددا طراحی سوالات را بررسی و نتایج را اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز