تبلیغات

برای ساخت موشک و هواپیما از هیچکس اجازه نمی گیریم

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در مراسم رونمایی از دستاوردهای وزارت دفاع، اظهارداشت: امروز توازن منطقه‌ای و حفظ قدرت بازدارندگی دفاعی برای کشور حساسی مثل ایران که با انقلاب بزرگ خود، منافع قدرت‌های بزرگ را بخطر انداخته و پیام عدالت و آزادی از این کشور به گوش جهانیان می‌رسد، یک امر ضروری است.

وی با ابراز خرسندی از به ثمر رسیدن تلاش‌های انجام شده در بخش‌های مختلف هوایی، پدافندی، دریایی، زمینی و تجهیزات مختلف راداری و ارتباطی صنعت دفاعی کشور، گفت: اساس این است که همه می‌خواهند در دنیا جنگ، برخورد و کشتاری وجود نداشته باشد، اما متأسفانه تاریخ بشریت این واقعیت تلخ را به ما می‌آموزد که همواره در طول تاریخ، جنگ و برخورد نظامی و از طرف مقابل، دفاع، مقاومت و ایستادگی و تقابل حق و باطل وجود داشته است.

رییس‌ جمهور افزود: چنین روالی همواره در تاریخ انسانی وجود داشته و در قرن حاضر نیز به رغم همه تأکید‌ها، وجود سازمان‌های بین‌المللی و توصیه‌های مصلحان، همواره شاهد مشکلاتی در منطقه و جهان بوده‌ایم.

روحانی خاطر نشان کرد: طی 30 سال گذشته کشور عراق، حداقل، 3 بار با جنگ مواجه شد، یک بار صدام به ایران تجاوز کرد، یک بار به کویت حمله‌ور شد و یکبار هم ائتلاف به عراق حمله کرد و آمریکا عراق را اشغال نمود و امروز هم عراق با گرفتار‌ی‌های دیگری در برابر تروریست و داعش مواجه است و این به عنوان یک واقعیت تلخ پیش روی ما قرار دارد که یک کشور، چند بار صحنه جنگ و خونریزی بوده است.

رییس‌ شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: ایران هیچ‌گاه قصد تجاوزگری نداشته، ندارد و نخواهد داشت، اما در عین حال صلح، جاده یکطرفه‌ای نیست که اگر تصمیم گرفتیم، صلح‌خواه باشیم، طرف مقابل هم بخواهد صلح‌خواه باشد. لذا باید همواره مراقبت و هوشیاری وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر ضرورت ایستادگی و مقاومت، خاطر نشان کرد: اگر در دوران تجاوزگری صدام، علیه کشورمان ایستادگی و مقاومت نمی‌شد و در تهران نشسته و مرتباً از سازمان ملل می‌خواستیم که جلوی اشتغالگری صدام را بگیرد، بی‌تردید صدام در آن شرایط تا تهران نیز پیش آمده و سراسر کشورمان را به اشغال در می‌آورد، لذا راهی جز ایستادگی و مقاومت وجود ندارد.

رییس‌ جمهور با اشاره به کمبود تسلیحات و تجهیزات مورد نیاز در دوران دفاع مقدس، بویژه در سال‌های اولیه جنگ، گفت: در آن دوران با دستان خالی، ایستادگی کرده و در برابر دشمن جنگیدیم.

وی افزود: ما در دوران دفاع مقدس هر چند که از لحاظ تجهیزات، در مضیقه بودیم، اما از نظر مدیریت و ایمان جوانان در بالاترین درجه قرار داشتیم و انگیزه فراوانی به واسطه ایمان در میان رزمندگان وجود داشت.

روحانی اظهار داشت: امروز با تلاش و ایثار متخصصان و دانشمندان کشور امکانات بسیار خوبی در اختیار داریم و شرایط ما با روز آغاز جنگ تحمیلی تفاوت بسیاری دارد.

رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های دفاعی کشور از سال 92 شروع شده و امروز به ثمر رسیده است، با تقدیر از وزیر دفاع، معاونان، مسئولین، طراحان، مهندسین و کارگران صنعت دفاعی کشور، گفت: همه دست به دست هم داده‌اند تا توانسته‌ایم به این موفقیت برسیم و امروز این افتخارآمیز است که می‌توانیم هواپیما، هلی‌کوپتر، تانک و نفربر ساخت خودمان را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برخی افراد نمی‌دانند جنگ چه پیچیدگی‌هایی داشته است، گفت: دستیابی به موشک زمین به زمین، خواست ملت ایران بود چرا که در دوران دفاع مقدس، زمانی که صدامیان مناطق مختلف کشور را با موشک مورد حمله قرار می‌دادند، ملت از ما خواستند و شعار سر می‌دادند که «موشک جواب موشک».

روحانی خاطر نشان کرد: ما امروز مغروریم و به فرماندهی کل قوا ، صنعت دفاعی، نیروهای مسلح، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی و مردم خود افتخار می‌کنیم.

رییس‌ جمهور گفت: رهبر معظم انقلاب، به عنوان مشوق اصلی، برای رسیدن به خودکفایی و پایداری در مسیر، مقاومت و ایستادگی هستند و خوشحالیم رهبری داریم که از روز اول در خط نخست جهاد و مقاومت بوده اند و نسبت به مسایل نیروهای مسلح، صنایع دفاع و مبارزه، جبهه و جهاد، آشنایی کامل دارند.

وی خاطر نشان کرد: ظرفیت تولید سازمان‌های صنعتی و دفاعی، 148 درصد و صادرات بخش دفاعی 227 درصد رشد داشته است و این نشان می‌دهد، دولت در زمینه رسیدگی به نیروهای مسلح و خانواده‌های ایثارگران در حد توان خود، تلاش کرده اما این بدان معنا نیست که توانسته‌ایم به نقطه مطلوب برسیم.

رییس‌ جمهور با اشاره به نامه درخواست خود از رهبر معظم انقلاب در سال 1369 برای تجهیز کشور به سامانه پدافندی، گفت: امروز خوشحالیم که سامانه پدافندی اس300 در دولت یازدهم در اختیار مردم و نیروهای مسلح قرار گرفت و با وجود فشارهای فراوان خارجی برای اینکه نتوانیم به این سامانه دست پیدا کنیم، اما این کار، انجام شد و این افتخاری برای دولت و کمکی به نیروهای مسلح کشور است.

روحانی تأکید کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح ایران، تنها برای دفاع از کشورمان است و هیچ وقت علیه کشور دیگری بکار گرفته نخواهد شد چرا که ما قربانی تجاوز ناجوانمردانه هستیم و از هیچ کس برای تقویت نیروهای مسلح و ساخت موشک و هواپیما اجازه نخواهیم گرفت.

در این مراسم سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیز در سخنانی گزارشی از دستاوردهای مختلف وزارت متبوع خود و صنعت دفاعی کشور، ارایه کرد و گفت: رویکرد وزارت دفاع این است که از حداکثر ظرفیت داشته‌های در اختیار خود، استفاده کرده و وابستگی به خارج را به صفر برساند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز