تبلیغات

المانیتور: روزنامه های ایران چگونه کشتار اورلاندو را منعکس کردند

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی المانیتور (Al-Monitor) با انتشار گزارشی به بررسی شیوه پرداختن رسانه های ایرانی به خبر حمله به کلوپ همجنسبازان در  شهر اورلاندو آمریکا پرداخته است.

در این گزارش که تحت عنوان "ایران حمله تروریستی اورلاندو را محکوم کرد اما اسمی از محل همجنسگرایان به میان نیاورد" آمده است: «حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک کنفرانس خبری در 13 ژوئن حمله تروریستی به کلوپ شبانه اورلاندو را محکوم کرده و گفت: "جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست اصولی خود در زمینه محکومیت تروریسم و عزم راسخش برای رویارویی جدی و همه جانبه با این پدیده، حمله تروریستی اخیر در اورلاندوی آمریکا را محکوم می کند."

این حمله که در ساعات اولیه 12 ژوئن توسط مردی که بنا بر گزارش ها وابستگی خود به گروه تروریستی داعش را اعلام کرده بوده است صورت گرفته و 49 کشته و 53 زخمی بر جای گذاشت. پس از آن پوشش خبری این موضوع توسط رسانه های ایرانی آشکار ساخت که این حمله به یک کلوپ شبانه همجنسگرایان صورت گرفته است. همجنسگرایی در ایران غیر قانونی است و معمولا تحت جرم لواط از آن یاد می شود که مجازات سنگینی دارد. پوشش همجنسگرایی در رسانه های ایران نیز پیچیدگی های خاصی دارد. 

روزنامه کیهان که شاید مهمترین رسانه محافظه کار ایران باشد، این حمله را در صفحه نخست چاپ 13 ژوئن خود قرار داد. با این حال این روزنامه اشاره ای به این مسئله نکرده است که حمله در یک کلوپ شبانه همجنسگرایان بوده است؛ موضوعی که وجه تمایزی مهم در این خبر به حساب می آید چرا که بخشی از انگیزه مهاجم به علت تنفر از همجنس گرایان بوده است.

روزنامه وطن امروز یکی دیگر از رسانه های محافظه کار ایران، اذعان کرده است که حمله به یک کلوپ شبانه همجنسگرایان صورت گرفته اما از واژه ای تحقیر آمیز [همجنس باز] برای اشاره به همجنسگرایان استفاده کرده است. اما روزنامه اصلاح طلب شرق به رخ دادن حمله در کلوپ همجنسگرایان اشاره کرده و از عبارت صحیح آن یعنی "همجنسگرایی" استفاده کرده است.»


این پایگاه آمریکایی در ادامه اشاره می کند که این تفاوت پرداختن به مسئله در مورد تمامی روزنامه های اصولگرا و اصلاح طلب صدق نمی کند و می نویسد: «با این حال، این اختلاف بیان را نمی توان به صورت کامل بر رسانه های اصلاح طلب و محافظه کار تطبیق کرد. به عنوان مثال روزنامه اصلاح طلب قانون این خبر را منعکس کرده اما به رخ دادن آن در کلوپ همجنسگرایان اشاره ای نکرده است و در مقابل بولتن نیوز که از رسانه های محافظه کار است، از اصطلاح درست همجنسگرا استفاده کرده است.» 

در انتهای این گزارش آمده است: «رسانه محافظه کار جوان آنلاین، نه تنها عنوان کرده است که این حمله به یک کلوپ شبانه همجنسگرایان صورت گرفته بلکه اشاره کرده است که حمله فوق در ماه ژوئن صورت گرفته که رژه افتخار همجنسگرایان در سراسر جهان اغلب در آن برگزار می شود.»
 

506

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز