تبلیغات

تعطیلی بیشتر سمن‌های میراث فرهنگی و صنایع دستی

مديركل امور مجامع و تشكّل‌هاي غيردولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری از تعلیق و تعطیلی فعالیت بیشتر سمن‌های میراث فرهنگی و صنایع دستی خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسين ‌الله‌‌بداشتي ـ مدير كل امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي ـ بیان کرد: در یک سال گذشته با حضور در دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان، فعالیت جدی برای شناسایی انجمن‌های فعال در حوزه فعالیت سازمان صرف شده و تعداد ۶۰۰ سمن فعال در این حوزه شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته بیشتر انجمن‌های فعال در حوزه کاری این سازمان تعطیل شده یا به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و در حال حاضر تلاش بر این است با رونمایی از بانک اطلاعات سازمان‌های مردم‌نهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قدم جدی برای توانمندسازی سمن‌ها برداشته شود.

الله‌بداشتي افزود: فاز اول فعالیت دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان میراث فرهنگی شناسایی و ساماندهی سمن‌ها بوده است که به پایان رسیده و امسال تمرکز اصلی روی توانمندسازی تشکل‌ها خواهد بود.

مديركل امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری ادامه داد: دانش محوری و فعالیت تخصصی انجمن‌ها با اتکا به آموزش، دغدغه اصلی سازمان است و سازمان برای توانمندسازی سمن‌ها کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را برای بهبود شرایط فعلی با حمایت دولت برگزار خواهد کرد.

وی اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌های جدی صورت گرفته است تا با حمایت دولت فعالیت‌های گسترده‌ای برای توانمندسازی و آموزش انجمن‌ها صورت گیرد تا بتوان از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد به صورت کامل بهره گرفت.

او یادآور شد: در نیمه اول خردادماه همایش یک روزه‌ای برای انجمن‌های استان‌های قزوین، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی با حضور اساتید و کارشناسان حوزه بازاریابی و توسعه بازار با شرکت بیش از ۲۰۰ سازمان مردم نهاد برگزار شد تا سمن‌های استان‌های غرب کشور با بهره‌گیری از دانش و تدوین الگوی مناسب توجیه اقتصادی، روند رو به رشد فعالیت‌های خود را آغاز کنند.

الله‌بداشتی در ادامه گفت: امسال مسابقه عكاسي مراسم خاص محرم و اربعين حسيني توسط دفتر امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برگزار نشدن جشنواره فیلم کوتاه "بمانی"، اظهار کدر: امسال جشنوار فیلم کوتاه "بمانی" با محوریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که از سال ۹۳ پایه‌گذاری شده است دوباره برگزار می‌شود و از فیلم‌های منتخب داوری، توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تقدیر خواهد شد.

مديركل امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری ادامه داد: با دفتر مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز رایزنی‌های کاملی صورت گرفته است تا با ایجاد کانال ارتباطی بین انجمن‌های فعال حوزه میراث فرهنگ و سازمان های فعال در حوزه مواد مخدر اقدامات فرهنگی جدی برای پیشگیری، کاهش و کنترل در حوزه مواد مخدر صورت بگیرد.

وی سپس به سرمایه بر نبودن روند تولید صنایع دستی در کشور اشاره کرد و افزود: با رایزنی‌های صورت گرفته با دفتر مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مخدر تلاش می‌شود؛ افراد رها شده از دام اعتیاد در حوزه تولید صنایع دستی وارد شوند تا با فاصله‌گیری از شرایط سخت روزهای گذشته در جریان عادی زندگی فردی و اجتماعی قرار بگیرند.

الله‌بداشتي گفت: دفتر امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری با دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و ارگان‌های رسمی تعامل سازنده‌ای ایجاد کرده است تا ظرفیت ۶۰۰ سمن فعال در حوزه کاری سازمان میراث فرهنگی که عمدتا قدمتی ۱۰ تا ۱۵ ساله دارند مورد بهره‌برداری مناسب قرار گیرد.

او همچنین با انتقاد از بحران مالی گسترده در انجمن‌ها، ‌ اظهار کرد: اگر توانمندسازی در انجمن‌ها صورت بگیرد می‌توان امیدوار بود ثبات در فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد ایجاد شود و سمن‌ها در پروسه فعالیت با بحران مواجه نشوند و دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان هم برای توانمندی سمن‌ها اقدامات فراگیری را انجام دهد.

مديركل امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری با اشاره به جایگاه انجمن‌ها در عرصه عمومی، بیان کرد: دولت شرح وظایف خاص دارد و به دلیل گستردگی امور نمی‌تواند در همه جا و عرصه‌ها حضور داشته باشد و مردم با احساس وظیفه و برای کاهش آسیب‌های احتمالی باید دست به کار شده و از میراث گذشتگان خود حفاظت کنند.

وی گفت: انجمن‌ها برای نشر و گسترش فرهنگ غنی کشور اول باید شناخت لازم را با فعالیت‌های تخصصی به دست بیاورند و بعد از آن با اقدامات برنامه‌ریزی شده و هدفمند در راستای تحکیم ارزش‌های جامعه قدم بردارند، در غیر این‌صورت انجام فعالیت‌های نمادین گره‌ای از مشکلات فرهنگی باز نمی‌کند که هیچ، بلکه آن را افزایش می‌دهد.

الله‌بداشتي با اشاره به انجام فعالیت‌های نمادین در مراسم‌ها و بزرگداشت‌ها، افزود: اگر فردی فعالیت‌های نمادین را مشاهده کند، ولی درک صحیحی از عمق مسئله نداشته باشد فعالیت فرهنگی به بار نمی‌نشیند در صورتی می‌توان امیدوار بود که فعالیت‌های مردمی و فرهنگی نتیجه بخش بوده و پیوست فرهنگی را حفظ شود که جایگاه نمادها، ارزش‌ها و هنجارها در بین مردم تبیین شده باشد.

مديركل امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری گفت: فعالیت سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند در افزایش ضریب موفقیت اقدامات گسترده فرهنگی، هنری و گردشگری تاثیرگذار باشد و دفتر امور مجامع و تشكل‌هاي غير دولتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری در حد توان و امکانات از فعالیت‌های انجمن‌ها حمایت جدی به عمل خواهد آورد و روند فعالیت‌های آنها را تسریع می‌بخشد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز