تبلیغات

اجلاس میراث جهانی یونسکو تحت‌تأثیر پس‌لرزه‌های کودتا در ترکیه

به گزارش خبرنگار مهر، چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو از بیستم تیر ماه در استانبول ترکیه برگزار شد و قرار بود تا روز سی ام تیر ماه نیز ادامه داشته باشد.

در این اجلاس قرار بود تا پرونده های ۹ اثر طبیعی، ۱۶ اثر فرهنگی و چهار سایت طبیعی و فرهنگی بررسی شود همچنین وضعیت حفاظت ۱۰۸ سایت ثبت شده در فهرست جهانی و ۴۸ پرونده میراث در خطر در این چند روز نیز مورد بررسی قرار گیرد.

روز گذشته پرونده ۱۱ قنات ایرانی در یونسکو پذیرفته و به عنوان بیستمین میراث جهانی ایران در فهرست یونسکو ثبت شد همچنین می بایست طبق برنامه، امروز ۲۶ تیر ماه نیز در ادامه اجلاس، پرونده‌ «بیابان لوت در محدوده سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی» برای نخستین‌بار در حوزه میراث طبیعی روی میز یونسکو قرار گیرد اما با کودتای شب گذشته در ترکیه، برگزاری شدن اجلاس در چنین شرایطی مبهم است.

این موضوع به مقامات کشورهای مختلف از جمله ایران نیز اعلام شده است.

فرهاد نظری، مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور که در این اجلاس حضور دارد به خبرنگار مهر گفت: مقامات یونسکو به ما اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی منتظر اعلام برگزاری اجلاس باشید.

به گفته نظری در حال حاضر وضعیت محل اقامت مسئولان میراث فرهنگی ایران در استانبول آرام است.

سایت رسمی یونسکو نیز هنوز درباره وضعیت برگزاری این اجلاس خبری را منتشر نکرده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز