تبلیغات

اگر بهترین داور آسیا می‌شدم، این‌قدر خوشحال نمی‌شدم

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،مراسم تجلیل از داوران لیگ برتر پانزدهم به همت اسپانسر کمیته داوران فدراسیون فوتبال برگزار شد. محسن ترکی، داور بین‌المللی فوتبال کشورمان به عنوان بهترین داور فصل گذشته انتخاب شد و «سوت طلایی» را دریافت کرد.


محسن ترکی در مورد این مراسم، قضاوتش در هشتاد و دومین دربی پایتخت و هجمه علیه داوری به سؤالات خبرنگار گروه ورزشیخبرگزاری میزان، پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید:

* ابتدا در مورد مراسم تجلیل از داوران برتر لیگ برتر پانزدهم صحبت کنید.

جا دارد در ابتدای صحبت‌هایم از فدراسیون فوتبال و حامی مالی جامعه داوری کشورمان تشکر کنم که یک مراسم بسیار شکیل، وزین و شاید بی‌نظیر در تاریخ داوری ایران را رقم زدند. احترام زیادی در فضای مراسم حاکم بود. حضور بزرگانی که با بزرگواری در مراسم حاضر شدند شامل پیشکسوتان داوری، اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، مسئولان وزارت ورزش و جوانان و ... جای تشکر دارد. برای اولین بار بانوان داور هم مورد تقدیر قرار گرفتند که یک کار نو بود و قابل تقدیر است.

* به عنوان بهترین داور فصل گذشته انتخاب شدید و «سوت طلایی» را دریافت کردید. چه احساسی دارید؟

نمی‌توانم بگویم به خاطر گرفتن این عنوان ذوق‌زده و خوشحال هستم. به هیچ عنوان اینطور نیست اما به نوعی افتخار می‌کنم که توانستم عنوان بهترین را در میان بهترین‌ها کسب کنم. بدون اغراق می‌گویم، اگر به عنوان بهترین داور قاره آسیا انتخاب می‌شدم، شاید به این اندازه برایم افتخار بزرگی نبود که بهترین داور ایران شدم.

* یعنی سطح داوری ایران را بالاتر از آسیا می‌دانید؟

جامعه داوری ایران ثابت کرده حداقل در آسیا بهترین است و حتی جزو بهترین‌های جهان محسوب می‌شود. قضاوت و مدیریت بازی‌های فوتبال ایران کار بسیار سختی است. این کار انسان‌های بزرگی را می‌طلبد که خدا را شکر، ما این انسان‌های بزرگ را در جامعه داوری خودمان داریم. همانطور که گفتم افتخار این است که در میان بهترین‌ها به عنوان بهترین انتخاب شوید اما از کسب خود عنوان بهترین داور چندان ذوق‌زده نیستم چرا که هر داوری این توانایی را داشت که جای من باشد. به نظر کارشناسان و پیشکسوتان داوری احترام می‌گذارم اما این اتفاق می‌توانست برای هر کدام از دیگر داوران ما هم بیفتد.

ما داوران خیلی خوبی داریم که مخصوصاً در نیم‌فصل دوم خیلی موفق عمل کردند. برگزاری چنین مراسمی می‌تواند به داوران جوان انگیزه بدهد. همانطور که دیدید برگزاری مراسم مشابهی در پایان نیم‌فصل اول فصل گذشته باعث شد داوران انگیزه پیدا کنند. من همانجا به دیگر داوران گفتم «انتخاب به عنوان بهترین داور نیم‌فصل برایم مهم نیست و تمام تلاشم را انجام می‌دهم که بهترین داور فصل شوم. شما هم تلاش خود را انجام دهید.» همه داوران تلاش کردند و در نیم‌فصل دوم بسیار موفق‌تر بودیم و این مسئله برای من خیلی باارزش بود.

* از عملکرد خودتان در فصل گذشته راضی بودید؟

من در مقطعی از فصل، داوری را کنار گذاشتم. در واقع در حمایت از جامعه داوری و اعتراض به بی‌احترامی‌ها به داوران، دیگر قضاوت نکردم اما متأسفانه صحبت‌های دیگری مطرح شد. بعد از این اتفاق، پیشکسوتان داوری در گوشه و کنار از من خواستند به داوری برگردم و گفتند «داوری نکردن تو ممکن است در آینده تبعات داشته باشد و این ذهنیت منفی را ایجاد کند که چرا محسن ترکی، داوری را در این مقطع کنار گذاشت.» این موضوع به من انگیزه داد که برگردم و محکم هم برگردم. عده‌ای بحث ناآمادگی بدنی و برخی دیگر متأسفانه مسائل حاشیه‌ای را مطرح کردند اما سعی کردم بعد از بازگشت به قدری قوی کار کنم که روی همه این مسائل خط بطلان بکشم.

* برخی معتقدند قضاوت خوب شما در هشتاد و دومین دربی پایتخت، باعث شد به عنوان بهترین داور فصل گذشته انتخاب شوید...

من هفت دربی را قضاوت کرده‌ام اما شاید تنها دو دربی را با میل و رغبت قلبی قضاوت کردم و 5 دربی را خودم نمی‌خواستم و به من تکلیف شد. دربی هشتاد و دوم هم جزو آن 5 دربی بود. حتی آخرین دربی هم به من تکلیف شد. وقتی یک هفته پیش از دربی به من گفتند تو داور بازی هستی، به هیچ عنوان قبول نکردم. چون به فاصله کمتر از 14 روز باید 4 بازی را قضاوت می‌کردم. دو بازی از این 4 بازی، بین‌المللی بودند و مسیری طولانی را در سفر بودم. به طور مثال برای پرواز به سیدنی استرالیا 15، 16 ساعت در پرواز باشی، بلافاصله به ایران برگردی و بعد با سفری زمینی به ترکمنستان بروی و چهارمین قضاوت را هم در چهاردهمین روز انجام دهی، کار بسیار سختی است.

البته اینطور نبود که فقط به خودم فکر کنم. با مسئولان فدراسیون فوتبال مانند دبیر کل فدراسیون، رئیس کمیته داوران و رئیس دپارتمان داوری که صحبت می‌کردم، حرفم این بود که برای جامعه داوری جالب نیست یک داور این همه بازی را قضاوت کند. ما این همه داور خوب در کشورمان داریم و تک‌تک بچه‌های ما به راحتی می‌توانند از پس قضاوت دربی بربیایند اما قبول دارم قضاوت دربی به انتخاب من کمک کرد. شاید فقط محسن ترکی می‌توانست به این شکل دربی را قضاوت کند چون تجربه 6 دربی را داشت و می‌دانست چگونه این بازی را مدیریت کند. شاید یک داور جوان سعی می‌کرد محتاطانه‌تر قضاوت کند. البته نه اینکه به او بگویند سرنوشت بازی چه شود اما استرس و این نکته که دوست دارد بازی از دستش رها نشود، باعث می‌شود احتیاط کند تا قضاوت موفقی داشته باشد. با 5 سوت بیشتر ممکن است بازی از سکه بیفتد.
 

؟؟؟


* برخلاف شما عده‌ای معتقدند با توجه به حساسیت دربی برگشت و هم‌امتیاز بودن تیم‌های استقلال و پرسپولیس، یک داور جوان نمی‌توانست این بازی را قضاوت کند...

حتی یکی از دوستان رسانه‌ای که روز بعد از دربی به من زنگ زد و می‌خواست مرا به برنامه تلویزیونی خود دعوت کند، به من گفت «بازی را خوب درآوردی!» گفتم «این درآوردن است؟!» یکی از تیم‌ها با دو گل پیش بود و من یک پنالتی به سود همان تیم اعلام کردم چون من و تیم داوری بر اساس همان چیزی که در بازی دیدیم، قضاوت کردیم اما قبول دارم تجربه ما به زیباتر شدن بازی کمک کرد چون بازی را رها کردیم، اجازه دادیم فوتبال بازی کنند و برای هر برخوردی سوت نزدیم. این نکته را بگویم که اعتقادم این است ما ده‌ها داور در کشورمان داریم که می‌توانند دربی را به راحتی قضاوت کنند.

* چند سالی است که داوران برندی مثل محسن ترکی، سعید مظفری‌زاده، علیرضا فغانی و ... در فوتبال ما وجود ندارند. فکر نمی‌کنید به همین دلیل شما برای اکثر بازی‌های مهم انتخاب می‌شوید؟

جامعه داوری ما جوان شده است. قطعاً بچه‌هایی هستند که بتوانند جای ما را پر کنند. همین الان هم چنین داورانی داریم و در هفته ششم لیگ برتر شانزدهم، دربی را قضاوت خواهند کرد. آنها از پس این بازی برخواهند آمد و ثابت می‌کنند داوران زیادی داریم که از پس این بازی برمی‌آیند. در شروع فصل از سرپرستان تیم، مدیران و مربیان خواهش می‌کنم به داوران جوان فضا و میدان بدهند و فقط به نام‌ها توجه نکنند. نمی‌گویم به صورت چشم‌بسته از جامعه داوری حمایت کنند اما فقط توجه خود را بر نام‌ها متمرکز نکنند.

ممکن است محسن ترکی در یک بازی چند اشتباه هم داشته باشد اما چون نامش محسن ترکی است، خیلی از مسائل دیده نشود اما یک داور جوان‌تر بهتر از محسن ترکی قضاوت کند ولی بعد از بازی آماج حمله قرار بگیرد. باید قبول کنیم که من و دیگر داوران شاخص، سال‌های آخر داوری خود را پشت سر می‌گذاریم. هر چند فیفا محدودیت سنی را برداشته و ما تا زمانی که آمادگی بدنی داشته و در تست‌های داوری قبول شویم، می‌توانیم قضاوت کنیم اما حضور محسن ترکی در حال حاضر برای کمک به داوران جوان است تا به آنها آموزش بدهیم و یک الگوی مناسب برایشان باشیم.

* چه زمانی قصد دارید با داوری خداحافظی کنید؟

داوران جوان باید کم‌کم رشد کنند. ما به هر حال دیر یا زود باید از داوری کنار برویم چون خسته شدیم. ما که از داوری خسته نمی‌شویم چون به این کار عشق داریم اما احساس می‌کنیم به نوعی در حال ظلم کردن به خانواده‌هایمان هستیم. من بیست‌وهشتمین سال حضورم در داوری را سپری می‌کنم. از 16 سالگی مشغول قضاوت هستم. در این سال‌ها بهترین روزهای زندگی‌مان و حتی روزهای تعطیل را که می‌توانستیم کنار خانواده‌هایمان باشیم، کنار فوتبال بودیم. فکر می‌کنم کم‌کم باید به فکر خانواده‌هایمان هم باشیم وگرنه من دوست دارم تا صد سالگی هم قضاوت کنم چون آدم هیچ‌وقت نمی‌تواند عشقش را رها کند.

* به عنوان سؤال پایانی؛ مسعود عنایت، رئیس دپارتمان داوری اعلام کرده داوران ممنوع‌المصاحبه هستند. واقعاً فیفا شما را از صحبت با رسانه‌ها منع کرده است؟

در مقررات فیفا اینگونه ذکر شده داور حق صحبت راجع به دیداری که قضاوت کرده را ندارد. به طور مثال من قبل یا بعد از دیداری که سوت زده‌ام و حتی درباره دیداری که همکارانم قضاوت کرده‌اند به هیچ عنوان نمی‌توانم صحبت کنم اما می‌توانم در مورد مسائل شخصی یا مراسم اینچنینی اظهار نظر کنم.

منبع:میزان

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز