تبلیغات

از ساخت سریال نوروزی نگران نیستم

کارگردان سریال نوروزی شبکه دو که اولین تجربه‌اش در تلویزیون را با ساخت مجموعه «زعفرانی» ثبت کرد، می‌گوید از ساخت اولین کار تلویزیونی‌اش برای نوروز 95 احساس نگرانی نمی‌کند.

وی درباره‌ی رقابت با سریال‌های تلویزیونی در نوروز امسال و قرار گرفتن در کنار کارگردانان باسابقه تلویزیون معتقد است: هر کسی قصه خودش را تعریف می‌کند و هر فرد را باید با خودش مقایسه کرد؛ چراکه قرار نیست رقابتی ایجاد شود و از یکدیگر سبقت بگیریم.

حامد محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا درباره‌ی رقابت میان سریال‌های طنز امسال تلویزیون در نوروز اظهار کرد: در ابتدا جا دارد درباره‌ی نبود «کلاه‌قرمزی» و «پایتخت» در عید امسال بگویم. من خودم جزو طرفداران جدی این دو مجموعه دوست‌داشتنی هستم و امیدوارم آن‌ها هم بتوانند سال آینده حضور پیدا کنند؛ چراکه ما با آن‌ها کُلی خاطره داریم. در زمینه رقابت میان مجموعه‌های نوروزی امسال جا دارد تاکید کنم که نگاه خود من رقابت گونه نیست و بعید می‌دانم نگاه بقیه کارگردان‌ها هم اینگونه باشد تا تلاش کنیم رقابتی ایجاد شود و از یکدیگر سبقت بگیریم. به نظرم هر کسی قصه خودش را تعریف می‌کند و هر قصه‌ای مخاطبان خودش را دارد؛ ضمن اینکه من تمام تلاشم این نیست که مردم را بخندانم، بلکه تلاش می‌کنم بعد از پایان هر قسمت حال مردم خوب شود و سال جدیدشان را با یک حال خوب آغاز کنند.

او اضافه کرد: قصه «زعفرانی» اتفاقا لحظات حزن‌انگیز و محزونی هم دارد اما در کنارش لحظات شاد هم دیده می‌شود ولی در عین حال کاراکترها، کاراکترهایی نیستند که به هر بهانه‌ای بتوانند تماشاچی را بخندانند و خدایی ناکرده به شعور تماشاچی توهین کنند. هر یک از کاراکترهای «زعفرانی» برای خودشان شخصیتی دارند اما در کل این قصه حال و هوای مفرح و شیرینی دارد.

این فیلمنامه‌نویس سپس درباره اینکه به عنوان نویسنده و کارگردان سریال نوروزی، انجام هر دو مسوولیت چقدر برایش دشوار است و اینکه داشتن فیلمنامه‌ای کامل چقدر می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد؟ خاطرنشان کرد: همیشه فیلمنامه کامل داشتن تأثیر خوبی بر کارها می‌گذارد و خیال همه را راحت‌تر می‌کند. ما برای «زعفرانی» فیلمنامه کامل نداشتیم اما یک طرح کاملی داشتیم که سرنوشت همه کاراکترها مشخص بود و آن را خودم نوشتم و کامل پرداخت کردم اما به دلیل اینکه فرصت نمی‌شد همزمان نگارش را به شکل مرسومش انجام بدهیم، از دوستان کمک گرفتم و خودم به عنوان نویسنده و کارگردان سیناپس‌ها را به کسانی که قرار است صبح به صبح بازی‌شان را اجرا کنند، می‌دهم؛ ضمن اینکه شب قبل هم آنها را بازنویسی و برای اجرا آماده می‌کردم، خیلی مواقع هم تغییراتی روی آن‌ها انجام می‌دادم.

پشت صحنه زعفرانی

کارگردان سریال نوروزی «زعفرانی» در ادامه همین بحث تصریح کرد: طبیعتا برای من به عنوان کارگردان و نویسنده حجم سنگینی از کار وجود دارد؛ وگرنه این موضوع مرسوم است که کارهای مناسبتی سرعت بیشتری می‌طلبند و همه تیم سازنده باید کار کنند ولی در عین حال نباید تعجیل را فدای از دست رفتن کیفیت کنیم. برای شخص من همزمان کارگردانی و نویسندگی خیلی دشوار است، به ویژه اینکه وقتی در ساعات پایانی شب گروه کارشان را تمام می‌کنند و برای استراحت می‌روند، من تازه باید روی متن‌ها کار کنم، بنابراین کمی دشوار است و زمان بیشتری می‌گیرد اما در عین حال اتفاقا اشرافی که بر اجرا و روی قصه و همچنین روی شخصیت‌ها دارم، نوشتن، قصه را برایم راحت‌تر می‌کند و در مسیر پیشرفت قصه راحت‌تر پیش می‌رویم.

محمدی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش اعلام کرد: ما در ساخت سریال «زعفرانی» سر کیف کار می‌کنیم و اصلا تعجیلی در کار نداریم؛ ضمن اینکه ما به شکل تک دوربینه کارمان را انجام می‌دهیم و آرامش خاصی بر گروه حاکم است. ما در کل سعی کردیم عجله در کار نباشد. شاید یکی از دلایلی که بسیاری از گروه‌ها به سمت چند دوربینه می‌روند، همین باشد که سرعتشان در کار بالاتر برود اما ما از این شکل ساختاری پرهیز کردیم که به نظرم کمی از این اتفاق به شکل کاری‌ام مربوط می‌شود که کارهایم را خیلی کلاسیک و سنتی برگزار می‌کنم، به همین دلیل به نظرم با تک‌دوربین خیلی آرامش و متانت بر کار حاکم است و هیچ فشاری به عوامل نمی‌آید. در حال حاضر هم بیش از 9 قسمت «زعفرانی» تدوین شده و آماده پخش است و همزمان ساخت موسیقی و صداگذاری این مجموعه نوروزی در حال انجام است.

این کارگردان جوان در ادامه درباره تجربه اول سریال‌سازی‌اش و تفاوت فضای سینما و تلویزیون یادآور شد: هرکسی هر کاری را از جایی شروع می‌کند. من اکنون نگران نیستم که اولین سریالم را در ایام نوروز انجام دادم؛ چراکه هر کسی را باید با خودش مقایسه کرد. همه دوستانی هم که سریال‌های نوروزی را ساختند از دوستان ما هستند و با هم همکاری هستیم و اصلا احساس رقابت نداریم. مبنای من برای ساخت «زعفرانی» رقابت نیست. به نظرم هر قصه‌ای مخاطب و مشتری خودش را دارد. امیدواریم همه کارها دیده شوند و مخاطبان خودش را داشته باشند و مورد توجه قرار بگیرند.

وی همچنین اظهار کرد: به نظر می‌رسد مدتی است تماشاچیان از تلویزیون کمی فاصله گرفته‌اند، امیدوارم با سریال‌های نوروزی امسال، مجددا به تلویزیون برگردند.

محمدی درباره ورودش به تلویزیون و ساخت سریال نوروزی «زعفرانی» توضیح داد: مدتی بود که به دنبال گرفتن پروانه ساخت برای فیلم سینمایی‌ام بودم که متأسفانه موفق نشدم و پروانه ساخت به کارم ندادند. تقریبا یک سال درگیر این مساله بودم. طی این مدت هم همزمان قصه‌ای را با آقای ایرج محمدی مطرح کردم که عموی بنده هستند. ایشان پیشنهاد دادند که آیا تمایلی برای ساخت سریال برای ایام عید وجود دارد. همیشه یکی از باکس‌های پرمخاطب تلویزیون که مورد توجه قرار می‌گیرد، ماه رمضان و عید نوروز است که معمولا سریال‌ها به دلیل اینکه مردم وقتشان آزادتر است بیشتر مورد توجه واقع می‌شوند، بنابراین در نهایت مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم دادند تا به تلویزیون بیایم.

پشت صحنه زعفرانی

او اضافه کرد: به واسطه پیشنهاد ساخت سریال نوروزی از طرف تهیه‌کننده‌ای که بسیار باسابقه است و در مناسبت‌های نوروزی هم کارهای ماندگار و جذابی از خود برجای گذاشته است، همچنین تیم پشت صحنه درجه یک و قصه‌ای که طرحش از خودم بود و خیلی آن را دوست داشتم و به نظرم قصه جدید و نویی بود، به تلویزیون آمدم. از طرفی مدیران تلویزیون هم این همراهی را با من کردند و دستم را باز گذاشتند تا هر حرفی را که دوست دارم بزنم و تا به حال واقعا هیچ محدودیتی ایجاد نشده است. قصه «زعفرانی» قصه خاصی است و به نوعی از جنس همان فیلمنامه‌هایی است که در سینما ساختم و در همان حال و هوا می‌گذرد. «زعفرانی» یک قصه عاشقانه ساده‌ است که یک زندگی را به شکل خیلی معمولی و روتین بدون اتفاق عجیب و غریبی روایت می‌کند.

کارگردان سریال نوروزی شبکه دو در پایان گفت‌وگوی خود در پاسخ به اینکه آیا قرار است حضورش در تلویزیون ادامه پیدا کند؟ گفت: فعلا خیلی خسته‌ام و بعد از سریال «زعفرانی» کار نمی‌کنم؛ چراکه حجم کار زیاد است و تجربه کمی متفاوتی بود و برای من کمی زیادی بود. راستش من به کار سینمایی عادت داشتم؛ چراکه سینما یک پروسه زمانی به عنوان مثال دو ماهه دارد اما سریال زمان بیشتری می‌برد. در هر صورت امیدوارم با گرفتن بازخوردهای خوب و خوب شدن حال مردم با دیدن سریال «زعفرانی» و سایر سریال‌های نوروزی، خستگی‌مان دربرود.

پشت صحنه زعفرانی

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز