تبلیغات

ماجرای مرگ یک کودک افغانستانی در بیمارستان ایرانی

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سامان نیک اقبالیان - عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این خصوص، اظهار داشت: این کودک 12 ساله، هجدهم مرداد، با تشخیص بیماری "ویلسون"(Wilson) و سیروز کبدی، از دزفول در بیمارستان نمازی بستری شده است.

نیک اقبالیان با بیان اینکه لطیفه رحمانی بیمار تبعه افغان از هجدهم مرداد برای دریافت خدمات درمانی بستری شده بود، در همان روز به بخش گوارش کودکان انتقال یافته است، افزود: با توجه به شرایط بیماری، به صورت همزمان درمان‌های دارویی و بررسی‌های پزشکی برای انجام پیوند کبد لطیفه انجام شد.

وی ادامه داد: در این مدت، تمامی اقدامات مورد نیاز برای بیمار انجام شده و در ادامه روند درمانی، به علت بدتر شدن وضعیت لطیفه، وی به سرعت به بخش ICU کودکان منتقل می‌شود.

نیک اقبالیان افزود: در مدت بستری، بیمار چندین بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شد که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشت و در تاریخ بیست و هشتم مرداد، به دلیل اُفت بیشتر فشارخون، بیمار دچار ایست قلبی شده و جان خود را از دست می‌دهد.

این عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم انجام بررسی‌های کامل پزشکی، پیش از انجام هرگونه عمل پیوند، اضافه کرد: با توجه به سیر سریع و شدت بیماری، شرایط لازم پزشکی پیوند کبد، از بستگان درجه یک لطیفه برای او فراهم نبود.

وی همچنین با اشاره به آمار بالای افراد در انتظار عمل پیوند در تمامی مراکز پیوند دنیا، یادآور شد: در تمامی این مراکز، امکان انجام پیوند، فقط برای بخشی از لیست افراد مورد انتظار فراهم می‌شود و متاسفانه، شاهد مرگ عده ای از بیماران، در طول طی شدن این مدت زمان هستیم.

نیک اقبالیان گفت: از سال 72 تاکنون، سه هزار و 518 مورد پیوند کبد در بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز انجام شده که از این تعداد، 861 مورد برای کودکان بوده است.

این عضو تیم پیوند، در خصوص دیگر موارد پیوند در این بخش از سال 72، به انجام سه هزار و 920 مورد پیوند کلیه، 205 مورد پیوند پانکراس و 41 مورد پیوند روده اشاره کرد و افزود: بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز، از نظر تعداد پیوند کبد یک مرکز، برای سومین سال متوالی، توانسته است رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد.

به گزارش وزارت بهداشت، همچنین در این رابطه محمدرضا ادراکی - سرپرست بیمارستان نمازی شیراز نیز در این مورد گفت: با توجه حضور غیر رسمی این بیمار در ایران و نداشتن هرگونه بیمه درمانی و علی رغم هزینه 17 میلیون تومانی برآورد شده خدمات درمانی در مدت اقامت این بیمار در بیمارستان، ظهر امروز، سی ام مرداد، پس از پیگیری مددکاری بیمارستان برای ترخیص جسد، هزینه‌های بیمارستان رایگان محاسبه و جسد به خانواده رحمانی تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه انجام پیوند کبد این دختر افغان، هیچگونه ارتباطی با ملیت بیمار نداشته است، اضافه کرد: بیمارستان نمازی شیراز، همواره به عنوان مرکزی برای ارایه خدمات درمانی به بیمارانی از سایر کشورهای منطقه، شناخته شده است و در این مورد هم، سیر سریع بیماری، مانع از انجام پیوند کبد، از یکی از بستگان او شده است.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز