تبلیغات

۱۳۵میلیون نفر در دنیا نیازمند امداد بشردوستانه فوری‌ هستند

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری اعلام کرد: ایران نقش بسیار مهمی در کمک‌رسانی و مشارکت در مدیریت بحران در منطقه و همچنین نقشی کلیدی در دسترسی به سازمان‌های بشردوستانه و ارائه خدمات دارد.

به گزارش ایسنا، «استفان اوبراین» در  نشست خبری خود در تهران ضمن ابراز تشکر از دولت جمهوری اسلامی  و مردم ایران برای خوش آمدگویی به وی،عنوان کرد: تا کنون با تعدادی از مقامات کلیدی ایران در خصوص اقدامات بشردوستانه در جهت تقویت کمک های خود با همکاری سازمان ملل در راستای رساندن کمک های بشردوستانه در منطقه خاورمیانه و گسترش آن دیدار کردم.

وی همچنین اظهار کرد: این منطقه از سیل ، زلزله و تغییرات اقلیمی رنج می برد و اثرات آن برای افرادی که در آن زندگی می کنند شدیدتر شده است.
معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری ادامه داد:مقامات ایرانی را برای عضویت در نظام و سازمان شبکه بین المللی گروه های جستجو و نجات شهری ترغیب کردیم و امیدواریم طرفین حداکثر بهره برداری را برای ایران از جامعه بین المللی داشته باشند.
اوبراین همچنین اظهار کرد: متاسفانه تخصامات در سوریه، یمن و عراق ادامه یافته ودر منطقه تاثیرگذاشته میلیون ها نفر از زدگی خود آواره کرده؛به طوریکه در ورای مرزها به دنبال امنیت می گردند.
وی در ادامه تاکید کرد: با کمک سایر کشورهای عضو سازمان ملل متحد، سازمان به دنبال پیشبرد کمک های بشردوستانه است  و در این میان ایران دارای  نقش کلیدی در دسترسی به سازمان های بشردوتسانه و خدمات رسانی است.
معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری ادامه داد: می خواهم اهمیت بی طرفی، غیر جانبدارانه بودن اقدامات ما مورد توجه قرار گیرد و این ها اصولی است که ما را در کمک رسانی کمک می کند.
اوبراین  در ادامه به دیدار های خود در ایران اشاره کرد و گفت: با وزیر کشور و معاون وی اسماعیل نجار ملاقات و صحبت های مفیدی در تقویت همکاری ها در عضویت و فعالیت بیشتر ایران در امداد بین المللی و عضویت در شبکه جهانی گروه های امداد داشتیم.
وی در ادامه با تاکید برآنکه ایران نقش بسیار مهمی در کمک رسانی و مشارکت در مدیریت بحران در منطقه دارد؛افزود:به طور خاص در دیدار با مدیرعامل جمعیت هلال احمر مطلع شدیم که دولت ایران در کمک رسانی بشردوستانه در ایران و خارج اقداماتی کرده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین به ملاقات خود با مدیرعامل پدافند غیرعامل،علی اکبر ولایتی و معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: نقش بسیار مهمی که ایران در منطقه ایفا می کند و نقشی که می تواند برای دستسری به کمک های بشردوستانه داشته باشد؛در این دیدارها مورد بررسی قرار گرفت و من تشویق شدم و امیدوارم این فعالیت ها و تعهدات در این زمینه برای همکاری با سازمان ملل نیز محقق شود.

اوبراین  ادامه داد: هیچ وقت سازمان ملل از تلاش خود غافل نخواهد شد و از کمک رسانی و  مسئولیت خود شانه خالی نخواهد کرد؛زیرا هدف ما افزایش صلح بوده و هر چقدر کمک جمع کنیم باز هم کافی نیست.
وهمچنین اعلام کرد که ۱۳۵ میلیون نفر در دنیا نیازمند امداد بشردوستانه فوری هستند.

به گزارش ایسنا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص امدادهای بشردوستانه سازمان ملل گفت: تجریه ایران در مدیریت این بحران ها عمیق است؛اما مهم این است که از هم یاد گرفته و تجربه ایران را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

اوبراین ادامه داد: باید برای مقابله با بحران ها کاملا آماده باشیم؛زیرا ممکن است از افغانستان مانند گذشته به ایران بیایند و یا از عراق و سایر نقاط، به دلیل اتفاقات موصل و به این ترتیب شاهد ورود و حضور آوارگان دیگری در ایران باشیم.

وی افزود: ایران تجربه های عظیمی در این ارتباط دارد و اگر بحران فرامرزی ایجاد شود سازمان ملل درگیر خواهد شد؛ علاوه برآن ممکن است هر لحظه حوادث طبیعی و محیط زیستی ماند زلزله و ریز گردها در منطقه رخ دهد.

معاون دبیرکل سازمان ملل با بیان آنکه باید برای مقابله با بحران ها آماده شویم؛گفت: ما باید نقش تکمیل کننده فعالیت هایی که در ایران انجام می شود را ایفا کرده و آمادگی آن را نیز داشته باشیم.

اوبراین همچنین اظهار کرد: با توجه به  مخاصمات منطقه و اولویت ویژه درمسایل بشردوستانه باید از تجربه ایران در کمک به غیرنظامیان استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: مهم این است که غیر از راه حل سیاسی برای بحران های منطقه باید دسترسی بشردوستانه را برای مردم ایجاد کنیم؛به طوریکه آلام را کمتر ، آب و غذا را تامین  ودسترسی و منابع مالی لازم نیز را ایجاد کنیم.

معاون دبیر کل سازمان ملل در ادامه با اشاره به سالگرد «آلان کوردی» اظهار کرد: از دیدن تصاویر جسد آلان در ساحل بسیار ناراحت شدم؛ متاسفانه پنج سال است درگیر فاجعه سوریه هستیم و جهان کمک های بشردوستانه زیادی کرده و میلیاردها دلار را از کشورها جمع کردیم.

اوبراین ادامه داد:  ۵ میلیون نفر در سوریه توسط سازمان ملل خدمات رسانی شدند و ملیون ها نفر به اروپا، اردن و ترکیه پناهنده شده که سودجویان از آنها ها استفاده می کنند و این حضور ادامه دارد.

وی افزود:  بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان میلیون ها نفر را از این پناهنده ها جمع کرده اند؛علاوه برآن برای سوریه در سازمان ملل کمک رسانی کرده و آن را افزایش داده و در سایر مخاصمات هم این کمک ها را انجام می دهیم.

معاون دبیرکل سازمان ملل در ادامه با بیان آنکه  ایران برای عضویت در سازمان ملل باید افتخار کند زیرا از این طریق  می تواند کمک های بشردوستانه ای انجام دهد؛افزود:هیچ وقت سازمان ملل از تلاش خود غافل نخواهد شد از کمک رسانی و از این مسئولیت خود شانه خالی نخواهیم کرد ؛ هدف ما افزایش صلح بوده و هر چقدر کمک جمع کنیم باز هم کافی نیست.

اوبراین در ادامه اعلام کرد: این اطمینان را از ایران گرفتم که اجازه دسترسی برای کمک های بشردوستانه در سوریه را فراهم کند. همانگونه که کمک کرد به طور مثال ۸۰نفر را از شهر "مزایا" در سوریه تخلیه کرده و کمک های بشردوستانه خود را به اینها رساندیم.

به گزارش ایسنا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد نقش ترکیه در کمک های بشردوستانه نیز گفت: به طور خیلی جدی از دولت ترکیه برای برگزاری اجلاس بشردوستانه در استانبول تشکر می کنم.

وی افزود: آنها ما را به مرز برده از آن بازدید و از فعالیت های مرزی در ترکیه مطلع شدیم؛ دیدیم که کاروان های بسیاری در عبور به سمت سوریه بودند و در چنین شرایطی کمک رسانی به حلب برای افراد نیازمند واجب بود.

اوبراین ادامه داد: سخاوت ترکیه در این زمینه بسیار است. میلیون ها نفر از سوریه نیازمند کمک هستند و کمپ های عالی در ترکیه برای آوارگان سوری ایجاد شده و این سخاوت ترکیه را نشان می دهد.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص نقش رسانه در راستای خدمات بشردوستانه  نیز گفت: رسانه ها باید توجه داشته باشند که نیاز همه افراد بدون توجه به جریان ها برطرف شود؛زیرا در گذشته  ۸۰درصد بحران ها طبیعی بود اما درحال ٨٠ درصد حوادث در جهان بشرساز هستند.

اوبراین در ادامه با بیان آنکه چیزی که برای من اهمیت دارد این است که رسانه ها واقعیات و اطلاعات درست را منتشر کنند؛گفت: سازمان ملل قصد در دست بردن در واقعیات و تحریف آنها را ندارد و قصد من کمک های بشردوستانه و جذب منابع مالی است.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد ادامه داد: مهم است که رسانه های مسئول به ما کمک کنند که کار خود را برای حمایت از غیرنظامیان انجام دهیم.

وی ادامه داد :باید از رسانه ها کمک بگیریم که جامعه بین الملل را برای کمک های بشردوستانه ترغیب و کمک کنند.

به گزارش ایسنا،معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بحران یمن و همکاری های ایران و سازمان ملل برای امدادرسانی به یمن با انتقاد از سکوت کشورهای غربی اظهار کرد: فکر نمی کنم کسی به اندازه من در مورد بحران یمن سر و صدا به پا کرده باشد؛ اما این تخاصم رقت انگیز حدود ۸۰درصدمردم یمن را در معرض نیاز فوری قرر داده است.

اوبراین ادامه داد: درحال حاضر برای ۵میلیون نفر از مردم یمن امدادرسانی فوری انجام می دهیم و تیمی از سازمان ملل برای نظارت بر امداد بشردوستانه ای که انجام می دهیم در یمن مستقر شده و منابع مالی لازم را جمع آوری کرده ایم.

وی همچنین تاکید کرد: کار من سیاسی نیست و از بحث سیاسی آن دوری می کنم زیرا بر روند کمک رسانی ها تاثیر خواهد داشت.

معاون دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد:مساله اصلی ما تشخیص و شناختن نیازها در منطقه است؛اگر تشخیص دهیم می توان کار مناسب را برای مردم یمن انجام دهیم، که درحال حاضر این مسئله را در یمن انجام می دهیم و تلاش ما در این جهت است.

اوبراین همچنین خاطرنشان کرد:در ملاقات ها با مقامات ایران اشاره کردم با تمام نیت خوب ایران،متاسفانه کشتی که پارسال به یمن ارسال شده بود موفق نشد.

وی افزود:به مقامات ایرانی اشاره کردیم و گفتیم که در برنامه پاسخ بشردوستانه ما مشارکت و کمک کنید و کمک های خود را به ما بدهید تا مورد اتهام واقع نشوید.

اوبراین ادامه داد: اهداف غیر جانبدارانه ما در کارها از اهمیت خاصی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مواد مخدر نیز عنوان کرد: وظیفه من کمک رسانی در تخاصمات است؛به همین دلیل نمی توانم پاسخ مناسبی در زمینه مواد مخدر داشته باشم و نمب توانم نظری بدهم.

معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در پایان عنوان کرد: از رسانه ها خواهش می کنم به واقعیات پرداخته و کمک کنید منابع مالی را جذب و کارهای نجات بخش را در حمایت از غیرناظمیان و تامین نیازهای آنها انجام دهیم؛زیرا نقش رسانه ها در این زمینه کلیدی است.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز