تبلیغات

سالانه 8 صیاد ایرانی در آب‌های سایر کشورها بازداشت می‌شوند

مختار آخوندی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: صیادان باید قوانین بین‌المللی را در زمان ورود به آب‌های آزاد رعایت کنند، تا وارد آب‌های انحصاری اقتصادی سایر کشوها  نشوند و تنها با مجوز کشور مقصد امکان ورود خواهند داشت.

وی افزود: سالانه به‌طور میانگین 8 صیاد ایرانی به دلیل رعایت نکردن حریم ورود به آب‌های سایر کشورها بازداشت می‌شوند که با اقدام وزارت امور خارجه تعاونی‌های صیادی و بقیه دستگاه‌های آزاد می‌شوند.

آخوندی گفت: برای رفع این مشکل سازمان شیلات ایران، دوره‌های آموزشی  و ابزار کنترلی برای صیادان گذاشته است که این امر باعث شده روند بازداشت صیادان ایران در آب‌های سایر کشورها نزولی شود.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران ادامه داد: بازداشت صیادان ایرانی در آب‌های کشورهای دیگر تبعات زیادی برای کشور دارد و باید توجه‌های لازم در این باره، توسط صیادان صورت گرد.

وی در خصوص تعداد صیادان ایرانی که اکنون در سایر کشورها در بازداشت به سر می‌برند گفت: تعداد زیادی از صیادان بازداشت‌شده ایرانی آزادشده‌اند، اما 3 نفر از آنها هنوز آزاد نشده‌اند اما مشکل آنها نیز در حال برطرف شدن است.

میزان صید ایران از آب‌های بین المللی

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در ادامه در خصوص وضعیت صید ایران در آب‌های بین المللی گفت: ایران 800 کشتی برای صید ماهی در آب‌های آزاد دارد و سالانه 110  تا 130 هزار تن، انواع تن ماهیان را در این آب‌ها صید می‌کند.

وی بابیان اینکه "باوجود صید بالای تن ماهیان در کشور، با کمبود ماهی تن در صنایع روبه رو هستیم" افزود: ایران سالانه 240 تا 240 هزار تن انواع تن ماهیان را صید می‌کند اما برای تأمین نیاز صنایع، 20 تا 30 هزار تن نیز از این محصول را  وارد می‌کند.

آخوندی گفت: ایران در غرب اقیانوس هند رتبه اول صید تن ماهیان را دارد و مقام صید ما در این اقیانوس بعد از اندونزی دوم است.

وی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار موجود در 4 ماهه سال جاری 3 هزار و 265 تن ماهی کیلکا صیدشده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 32 درصد رشد داشته است.

آخوندی گفت: 95 درصد این نوع ماهی برای تولید پودر ماهی و تهیه خوارک آبزیان مورداستفاده  قرار می‌گیرد.

انتهای پیام//

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز