تبلیغات

دلایل عمدی بودن حادثه منا

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مجتبی امانی رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در یادداشتی با اشاره به عمدی بودن حادثه منا نوشت: تا به حال چندین بار درباره عمدی بودن حادثه سقوط جرثقیل و حادثه منا مصاحبه و یا مقاله داشته‌ام. این طرح اتهام می‌تواند در یک مسیر حقوقی علیه حاکمان سعودی مطرح شود. شاهدان این حادثه هم می‌توانند در جمع آوری ادله جرم کمک کنند.

در بیان استدلال خویش در این باره شواهد زیادی را ذکر کرده‌ام که یکی از مهمترین دلایل طرح این اتهام، اختلاف معنادار تعداد شهدای ایرانی این دو حادثه است. در حالیکه نسبت حجاج ایرانی در بین کل حجاج بیت الله الحرام در سال گذشته، (نسبت 65 هزار حاجی ایرانی در بین دو میلیون حاجی از سراسر جهان) 3.3 درصد می‌باشد؛ تعداد شهدای ایران در حادثه منا با احتساب حداقل کشته‌ها (1700 نفر) معادل 25 درصد و در مقایسه با آمار غیر رسمی (8000 نفر) 6 درصد است.

همچنین نسبت شهدای ایرانی در حادثه سقوط جرثقیل ( 11 شهید ایرانی نسبت به 110 قربانی این حادثه) نیز بیشتر از حد متوسط یعنی 10 درصد است.

طبیعی است این اختلاف معنادار به عنوان یک فرضیه در عمدی بودن این حادثه علیه حجاج کشورمان، می‌تواند در مباحث حقوقی مورد استناد قرار گیرد.

انتهای پیام/

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال تسنیم در تلگرام شوید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز