تبلیغات

لزوم تسهیل شرایط فعالیت تعاونی‌ها توسط مجلس و دولت

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به‪ استقرار سایه صنعت بر اقتصاد خوزستان، گفت: تا زمانی‌که این سایه کنار نرود، شاهد برون رفت از وضعیت بیکاری فعلی در استان نخواهیم بود و تعاونی‌ها از راهکارهای اصلی این مساله به شمار می‌روند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، همایون یوسفی در همایش تعاونی‌های برتر که روز گذشته، 15 شهریورماه در اهواز برگزار شد، با بیان این‌که اقتصاد دارای سه بخش و مؤلفه اصلی شامل صنعت، خدمات و کشاورزی است، اظهار کرد: در کشور و در خوزستان شاهد رشد متوازن در این سه بخش اقتصادی نبودیم و توسعه پایدار اقتصادی زمانی محقق خواهد شد که به صورت همزمان بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی رشد یافته باشند.

 وی با اشاره به درگیری خواسته یا ناخواسته خوزستان با نفت در ١٠٠ سال اخیر، افزود: نفت باعث شد تا سایر بخش‌های اقتصادی در خوزستان یعنی بخش‌های کشاورزی دستخوش تغییراتی شود، به صورتی‌که مردم در خصوص اشتغال خود تنها انتظار استخدام و به تبع دریافت حقوق از دولت را دارند.

 یوسفی خاطرنشان کرد: انجام فعالیت‌های نفتی به سرمایه‌گذاری بسیاری احتیاج دارند و در نهایت اشتغالزایی بسیار کمی ایجاد خواهند کرد اما در بخش‌های کشاورزی و خدمات عکس این قضیه صدق می‌کند؛ به عبارتی بخش‌هایی همچون کشاورزی و خدمات با سرمایه‌گذاری کم، اشتغالزایی بسیاری حاصل خواهند کرد.

 وی با بیان این‌که صنایع بزرگ در خوزستان موجب عدم رشد سایر بخش‌های اقتصادی یعنی بخش‌های خدمات و کشاورزی شدند، عنوان کرد: صنعت تمام مسائل را تحت شعاع خود قرار داد و تا زمانی که سایه صنعت بر اقتصاد مردم استان قرار دارد، نمی‌توانیم شاهد برون‌رفت از وضعیت فعلی بیکاری باشیم.

 نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: تعاونی‌ها می‌توانند سایه صنعت بر اقتصاد استان را کنار بزنند یا آن را کم‌رنگ کنند. خوشبختانه ظرفیت فعالیت در تمامی عرصه‌ها برای تعاونی‌ها در خوزستان وجود دارد. تمام صنایع بزرگ استان نظیر نفت و فولاد به صنایع پایین‌دستی نیاز دارند که این صنایع پایین‌دستی می‌توانند اشتغال ایجاد کنند و تعاونی‌ها از بخش‌هایی هستند که توانایی راه‌اندازی صنایع پایین دستی را دارند.

 یوسفی با اشاره به ظرفیت طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری برای فعالیت تعاونی‌های استان اظهار کرد: مردم خوزستان از لحاظ فرهنگی مردمی هستند که خوب خرج می‌کنند و در صورتی که تعاونی‌ها نیازهای مردم در بخش خدمات را شناسایی کنند،‌ در این زمینه می‌توانند تاثیرگذار باشند.

 وی تصریح کرد: زمانی تعاونی‌های کشوری پویا و فعال هستند که آن کشور دارای اقتصادی پویا باشد. بنابراین در  شرایط فعلی انتظار فعالیت اقتصادی به‌صرفه توسط تعاونی‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسد.

 یوسفی گفت: وجود تعاونی‌های فعال در کشور مستلزم فراهم بودن زیرساخت‌های اقتصادی است اما متأسفانه این زیرساخت‌ها اکنون مهیا نیست و با توجه به وجود قوانین بازدارنده و مشکلات اقتصادی کشور، فضای خوبی برای تمام بخش‌ها از قبیل بخش تعاون وجود ندارد.

 یوسفی با تأکید بر لزوم تسهیل شرایط و زمینه‌های اقتصادی برای فعالیت تعاونی‌ها در سطح کشور توسط دولت و مجلس خاطرنشان کرد: تسهیل قانون فضای کسب و کار از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود. به این معنی که باید قوانین راحتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی مانند تعاونی‌ها قرار دهیم. با شرایط فعلی فعالیت برای تعاونی‌ها بسیار سخت است. بنابراین دولت و مجلس باید در بهبود فضای کسب و کار اقدامات لازم را انجام دهند.

 وی با بیان این‌که دیگر دولت ظرفیتی برای حل مشکل بیکاری مردم در سطح کشور و استان ندارد، عنوان کرد: در ساختارهای پیشرفته اقتصادی دنیا، دولت‌ها وظیفه اشتغالزایی ندارند بلکه اشتغالزایی توسط مردم صورت می‌گیرد و دولت‌ها بر این امر تنها نظارت می‌کنند. راهکار اصلی ایجاد اشتغال برای آینده در کشور تعاونی‌ها یا همان کسب و کارهای کوچک و متوسط است.

 نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخلی است و تعاونی‌ها یکی از همین ظرفیت‌ها محسوب می‌شوند. در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی 8 بند به بخش تعاون مربوط می‌شوند که شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان به نوعی شاه‌بیت اقتصاد مقاومتی هستند و به همین علت این موضوع بسیار مهم است.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز