تبلیغات

شرایط ارائه لیزینگ به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از توسعه بازار

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا شاهوردی در نشست تولید کنندگان و مصرف کنندگان تجهیزات پزشکی که شب گذشته در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد با بیان اینکه ما در این دو سال اخیر فعالیت هایی را در راستای ارائه تسهیلات به شرکت های دانش بنیان آغاز کردیم، گفت: به تازگی موتورهای حمایتی صندوق نواوری و شکوفایی روشن شده است به طوری که تاکنون برای  ۸۰۰ الی ۹۰۰ شرکت دانش بنیان تسهیلات مصوب داریم این تسهیلات مصوب شده اند که بخشی از آنها پرداخت و برخی از آنها در حال پرداخت است.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: یکی از کارهای مهمی که در صندوق اجرایی کرده ایم کمک به توسعه بازار شرکت ها بوده است؛ اگر هر یک از این شرکت ها بازاری داشته باشند که در آن به فعالیت بپردازند می تواند امیدی برای تولید محصول بیشتر آنها باشد.

شاهوردی افزود: توسعه بازار بی‌خطرترین روش حمایت شرکت‌های دانش بنیان است از این رو در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان انواع خدمات برای توسعه بازار را در نظر گرفته ایم.

وی با اشاره به خدمات توسعه بازاری شرکت ها گفت: لیزینگ و فروش اقساط از جمله خدمات ارائه شده صندوق نوآوری و شکوفایی به این شرکت ها بوده است.

وی گفت: پیش بینی می کردیم در سال ۹۳ و ۹۴، صد میلیارد تومان تسهیلات لیزینگی را به شرکت های دانش بنیان ارائه کنیم که این موضوع محقق نشد. این موضوع به دست کارگزاران بیرون از صندوق نواوری و شکوفایی بوده است.

شاهوردی با اشاره به مشکل عدم تحقق این موضوع توسط کارگزاران گفت: وجود چندین لایه میان صندوق نواوری و شکوفایی و شرکت‌های دانش بنیان می تواند دلیل این مشکل باشد؛ این امر موجب زمان بر شدن ارائه خدمات لیزینگ و فروش اقساطی شد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: بعد از تشکیل معاونت توسعه که لیزینگ را بر عهده گرفته اند ۵ کارگزار را در این راستا مشخص کردیم تا به صورت ماموریت محور کارهای تخصصی مربوط به لیزینگ را انجام دهد.

وی اظهار داشت: امسال شتاب بیشتری به حوزه لیزینگ و فروش اقساطی وارد می شود به طوری که این امر توسعه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه لیزینگ با فروش اقساطی شرایط ویژه ای دارد گفت: بر اساس مصوبات تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری و شکوفایی مشمول محصولات دانش بنیان سرمایه‌ای و شبه سرمایه‌ای می‌شود.

شاهوردی با بیان اینکه این تسهیلات مشمول مواد اولیه نمی‌شود، گفت: ولی از سویی در اقتصاد کشور لیزینگ به کالاهای دارای سند اعطا می‌شود که در صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات لیزینگ به کالاهای سرمایه‌ای پرداخت خواهد شد.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: لیزینگ به حوزه هایی اختصاص می یابد که مالکیت داشته باشند؛ در واقع شرکت‌هایی که از تسهیلات سرمایه در گردش بهره مند شده، مشمول تسهیلات لیزینگ صندوق نخواهند شد و زمانی که محصول تولید شده و در انبار باشد می‌تواند از خدمات لیزینگ بهره مند شوند.

شاهوردی در خصوص نرخ تسهیلات لیزینگی ادامه داد: اگر این تسهیلات تا ۵۰۰ میلیون تومان باشد نرخ آن به صورت ۹ درصد  و اگر از ۵۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان باشد به صورت ۱۱ درصد خواهد بود.

به گفته عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی سرمایه ثابت و تجهیزاتی که به صورت کامل ساخته نشده اند نمی توانند از تسهیلات لیزینگی برخوردار شوند.

وی افزود: تاکنون بر اساس اسناد بالادستی، شرکت های دولتی و واحدهای عمومی غیردولتی اجازه استفاده از این تسهیلات را ندارند. خریداران باید غیردولتی، خصوصی و تعاونی باشند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ماهیت خریدار الزاما نباید شرکت ها باشند، تصریح کرد: بلکه پزشکان و دندانپزشکان نیز می‌توانند از این خدمات بهره مند شوند.

عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی تاکید کرد: به دلیل اینکه بدنبال این نیستیم که منابع واسطه گری شوند تلاش داریم خریدار نهایی وارد معامله شود.

به گفته وی، با مذاکراتی که انجام داده ایم پیش بینی شده که صندوق حمایت از تولید تجهیزات پزشکی کارگزاری صندوق نوآوری و شکوفایی را بر عهده بگیرد.

وی با بیان اینکه بسته حمایتی را برای شرکتهایی که محصول آماده صادرات دارند در نظر گرفته ایم، گفت: در این راستا با بانک توسعه صادرات مذاکراتی را آغاز کرده‌ایم.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز