تبلیغات

زندانی سوری سابق گوآنتانامو باز هم اعتصاب غذا کرد

یکی از زندانیان سابق گوآنتانامو که از اتباع سوریه است و ۱۲ سال بدون تفهیم اتهام حبس بود و سرانجام به اروگوئه منتقل شد، وارد اعتصاب غذا شده و به گفته دوستانش حال عمومی مساعدی ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، «جهاد دیاب» معروف به "ابو وائل دیاب" به مدت ۱۲ سال بدون تفهیم اتهام در زندان بدنام گوآنتانامو نگهداری می‌شد و سرانجام در دسامبر ۲۰۱۴ آزاد و به اروگوئه منتقل شد. او از جمله زندانیانی بود که در گوآنتانامو با "تغذیه اجباری" روبرو بود. پیش از انتقال او، یک قاضی ارشد منطقه‌ای در واشنگتن دی‌سی دولت اوباما را ملزم کرد تا تعدادی از ویدیوهای تغذیه اجباری او را منتشر کند.

سازمان حقوق بشری بین‌المللی «ریپریو» که از طرف دیاب نسبت به تغذیه اجباری او موضع‌گیری کرد، اعلام کرد که تغذیه اجباری موکلش بسیار دردناک و به لحاظ پزشکی غیرضروری بوده است. وکلای دیاب تخمین زدند که او در طول ۱۲ سال بازداشت حدود ۱۳۰۰ مرتبه مورد تغذیه اجباری قرار گرفت.

به گفته یکی از دوستان دیاب در اروگوئه، این زندانی سابق بار دیگر به دلیل وضعیت نامشخصش و بلاتکلیفی دست به اعتصاب غذا زده است و پیش از آن خواستار خروج از این کشور آمریکای جنوبی شده بود. به گفته او، ممکن است به دلیل ضعف جسمانی ضیاب در بیمارستان بستری شود.

جهاد دیاب اوایل سال جاری میلادی برای چند هفته مفقود شد و کشورهای همسایه اروگوئه هم به حالت آماده باش درآمدند. او نهایتا در ونزوئلا پیدا شد. این تبعه سوریه تلاش کرده بود تا پیش از آنکه به اروگوئه بازگردانده شود، به ترکیه و یا هر کشور دیگری برود و به خانواده‌اش ملحق شود. به گفته دوست دیاب، از زمان بازگشت به مونته‌ویدیو، پایتخت اروگوئه او بسیار ناامید شده بود و دیگر به کمک سازمان‌های مردم نهاد امیدی نداشت. این زندانی سابق، در آپارتمانی سکونت داشت که هیچ وسائل گرمایشی، تلفن و حتی اجاق گاز وجود نداشت.  

دیاب سال ۲۰۰۲ به ظن ارتباط با القاعده بازداشت و همانند صدها زندانی دیگر بدون تفهیم اتهام در زندان گوآنتانامو در خلیج کوبا حبس شد. او سرانجام به اروگوئه منتقل شد و به ‌رغم اینکه مقام‌های اروگوئه وعده داده بودند تا خدمات اجتماعی و منابع مالی برای او فراهم کنند، این زندانی سابق سوری از بی‌توجهی مقام‌ها گلایه داشت و می‌گفت که کمک کافی دریافت نمی‌کند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز