تبلیغات

خشکی دریاچه ارومیه، سونامی سرطان را به همراه دارد !

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر جواد آقازاده  رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در پاسخ به اظهارات مطرح شده مبنی بر تاثیر خشکی دریاچه ارومیه و ریزگردهای نمکی بر سلامت از جمله سلامت پوست و همچنین بروز سرطان‌هایی مانند سرطان ریه، گفت: به این منظور طرح کوهورت را با اعتبار در نظر گرفته شده، برای طولانی مدت پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی افزود: به این منظور 5هزار و 800 نفر فرد بالای 35 سال وارد مطالعه می‌شوند. در فازهای بعدی این مطالعه ارزیابی‌های زیست محیطی نیز در این زمینه صورت می‌گیرد.

آقازاده ادامه داد: در این طرح کوهورت از افرادی که وارد مطالعه می‌شوند، تا چندین سال نمونه‌گیری خون و ادرار صورت می‌گیرد. این چنین طرحی ارزش مطالعه خواهد داشت و کار علمی بسیار خوبی است. با مشخص شدن نتایج این مطالعه به این نتیجه می‌رسیم که آیا خشکی دریاچه ارومیه در ایجاد سرطان‌ها و بیماری‌های پوستی تاثیر داشته یا خیر؟

وی ادامه داد: اظهارات مطرح شده درباره تاثیر خشکی دریاچه ارومیه بر بروز بیماری‌ها در ساکنان این منطقه، به هیچ عنوان ثابت نشده است. نتایج این طرح کوهورت، مستندات قابل قبول و خوبی را برای دنیا و منطقه به دنبال خواهد داشت.

آقازاده تاکید کرد: البته دولت تلاش دارد که دریاچه ارومیه زنده شود. همچنین تاکید می‌کنم که بیماری‌ها در این منطقه زیاد نیست.

سرانجام دستور وزیر بهداشت برای مباحث درمانی مصدومان شیمیایی سردشت

رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه همچنین درباره دستور وزیر بهداشت در زمینه مباحث درمانی مصدومان شیمیایی سردشت، گفت: درمانگاه مصدومان شیمیایی سردشت در اختیار بنیاد شهید است. به دنبال دستور وزیر بهداشت قرار بود که اختیار و مدیریت این درمانگاه را به دست گیریم. جلسات متعددی هم در این زمینه داشتیم اما موفق نشدیم که این ساختمان را برای ارائه خدمات درمانی از بنیاد شهید بگیریم.

آقازاده تاکید کرد: در مجموع ما داروها و مباحث درمانی مصدومان شیمیایی را همواره تامین کرده‌ایم و این روند بی‌تردید ادامه خواهد داشت، اما در عین حال گفتیم هرگاه اختیارات درمانگاه را به ما دادند ما نیز مدیریت را فراهم می‌کنیم. در مورد حضور متخصصان نیز تاکنون هر چه از ما خواسته‌اند، تامین کرده‌ایم.

وی در این باره افزود: اگر ما بخواهیم مدیریت این درمانگاه را داشته باشیم شرط‌مان آن است که کار اجرایی از این درمانگاه بیرون رود، چرا که کار ما ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است.

آقازاده افزود: دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بر سر قول وزیر بهداشت همچنان ایستاده است و خدمات را به نحو بسیار خوبی به مصدومان شیمیایی ارائه می‌دهد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز