تبلیغات

فرانسه نگران نفوذ داعش از لیبی به تونس و مصر است

وزیر دفاع فرانسه هشدار داد، ممکن است تروریست‌های داعش پس از عقب‌نشینی از سرت، پایگاه‌ سابق‌شان در لیبی، به مصر یا تونس فرار کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه در کنفرانسی دفاعی در پاریس گفت: ما باید بررسی جدی مساله گسترش تروریست‌های داعش را زمانی که سرت از این تروریست‌ها خالی شد، آغاز کنیم.

وی افزود: آن‌ها ناپدید نمی‌شوند. خطر جدیدی وجود دارد که در حال پدیدار شدن است. به طور غیرمستقیم این مساله خطرات جدیدی را برای تونس و مصر به وجود خواهد آورد.

وزیر دفاع فرانسه ادامه داد: واقعا شرم آور است. شاید عوامل سیاسی می‌توانستند از این مساله جلوگیری کنند اما تمامی همسایگان لیبی این موضوع را نادیده گرفتند.

وی از اتحادیه اروپا خواست در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دست به ایجاد طرح‌های قوی در قبال مساله دفاع همزمان با آغاز دسامبر بزند.

لودریان تصریح کرد، بین مرحله کنونی و دسامبر فرصتی برای اجرای طرح‌های قوی اروپایی وجود دارد. من مطئمن نیستم اوضاع به همین منوال بماند باید یک نزدیکی واقعی صورت بگیرد.

در همین حال فرحات الحرشانی، وزیر دفاع تونس نیز خواستار همکاری منطقه‌ای موثر شد.

وی که در این کنفرانس دفاعی در پاریس حضور داشت، گفت: ما تعداد زیادی شبه نظامی خارجی داریم که از سرت یا سوریه وارد تونس شده‌اند. متاسفانه هیچ استراتژی و همکاری میان این کشورها برای حل این مشکل وجود ندارد.

نیروهای وفادار به "دولت توافق ملی" لیبی با حمایت حملات هوایی آمریکا تقریبا تمامی پایگاه‌های مهم تروریست‌های داعش در شمال آفریقا را بازپس گرفتند.

آن‌ها روز شنبه حمله تازه‌ای را علیه داعش در سرت آغاز کردند و روز یکشنبه گفتند که چند روز طول می‌کشد تا کنترل کامل این شهر را بدست گیرند.

حمایت ملی از دولت توافق ملی لیبی برای احیای ثبات و شکست داعش که از ناآرامی‌های لیبی سوء استفاده کرده، مهم و حیاتی است.

آمار آمریکا و فرانسه حاکی از آن است که اگرچه از دست دادن سرت ضربه محکمی برای تروریست‌های داعش است اما همچنان بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تروریست داعش در لیبی باقی مانده‌اند.

یکی از منابع امنیتی فرانسه گفت: بسیاری از این تروریست‌ها در جنوب کشور نابود شده‌اند.

لودریان هشدار داد: بحران لیبی تنها زمانی حل می‌شود که مردم لیبی شخصا ارتباط و همبستگی واقعی نظامی و سیاسی را تضمین کنند.

وی افزود: فرانسه می‌خواهد شاهد باشد که دولت توافق ملی لیبی قدرت خود را تحکیم می‌بخشد و از سوی همگان به رسمیت شناخته می‌شود.

از سوی دیگر برنارد کازنوو، وزیر کشور فرانسه اعلام کرد، روز دوشنبه یک تونسی افراطی را به علت اینکه تهدیدی خطرناک علیه نظم عمومی این کشور بوده از فرانسه اخراج کرده است.

او افزود:‌ با توجه به تهدید این فرد بر نظم و امنیت عمومی تصیم به اخراج او گرفتیم.

کازنوو توضیح زیادی نداد اما گفت: از سال ۲۰۱۲ ،  ۸۰ افراطی از کشور اخراج شده‌اند که ۱۶ تن آنها در سال جاری میلادی بودند در حالی هفت تن از ابتدای اوت اخراج شده‌اند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز