تبلیغات

سیاهپوستان آمریکا بومیان اصلی این کشور محسوب می‌شوند نه یک اقلیت کوچک

«موسی دان فودیو» وکیل آمریکایی و فعال حقوق بشر در گفتگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم وضعیت سیاهپوستان و حقوق بشر در جامعه آمریکا را تشریح کرد. 

دان فودیو بیشتر وکالت افراد متعلق به جامعه آفریقایی آمریکایی را به عهده می‌گیرد. وی همچنین در زمینه حقوق بشر فعالیت هایی داشته است. به عنوان مثال به یاری کسانی پرداخته است که قربانی جنایت علیه بشریت (مانند قربانیان جنگ بوسنی) بوده اند. این فعال حقوق بشر همچنین در نشست ملی آفریقا (سازمان غیر انتفاعی و مردم نهاد جامعه آفریقایی جورجیا) فعالیت کرده است. این سازمان مردمی درصدد است تا با انتشار اطلاعات درباره موضوعات مربوط به جامعه آفریقایی به سیاست گذاران یاری رساند.

وی همچنین به عنوان مشاور در انجمن حقوق بشر بین المللی اقلیت های آمریکایی مشغول به فعالیت بوده است. دان فودیو همچنین در هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در کنفرانس جهانی علیه نژاد پرستی که در دوربان آفریقای جنوبی برگزار شد، حضور داشت. وی مدرک دکترای حقوق بین الملل خود را از دانشگاه «برینگتون» دریافت کرده است.

متن کامل مصاحبه تسنیم با «دان فودیو» به شرح زیر است:

تسنیم: نظر شما درباره وضعیت فعلی حقوق بشر مخصوصا حقوق سیاهپوستان در آمریکا چیست؟

موسی دان فودیو: وضعیت و سطح حقوق بشر در آمریکا هنوز در حال توسعه و گسترش می باشد و نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارد. این وضعیت همچنان پابرجا خواهد بود مگر اینکه سطح بالایی از حقوق بشر به افراد زیادی که در آمریکا اقلیت خوانده می شوند یعنی نژاد آمریکایی-آفریقایی اعطا شود. در آمریکا 45 میلیون نفر سیاه پوست وجود دارد که خود ملتی هستند در دل ملتی دیگر. بنابریان باید به حقوق آن ها که اقلیت بزرگی را تشکیل می دهند احترام گذاشته شود.

من حتی در مورد کاربرد کلمه اقلیت نیز اکراه دارم زیرا آن ها مردم بومی آمریکا هستند. مردم با نژاد آفریقایی-آمریکایی در ابتدا در سواحل غربی آمریکا حظور پیدا کردند ولی نه با هدف تجارت برده از طریق اقیانوس اطلس. در واقع این حرکت، مهاجرتی بود به بیرون از قاره آفریقا و همانطور که می دانید مردم آفریقا صاحب تمدن با شکوه "کریول" بودند. مهاجرت آن ها به جزایر اقیانوس آرام، استرالیا و آمریکای جنوبی از طریق کرانه غربی آن بود و پس از آن بود که به سمت شمال حرکت کرده و وارد قاره آمریکای شمالی شدند. یعنی این اولین حضور مردم آفریقا در کرانه های غربی آمریکا محسوب می شود.

1500 سال پس از آن تجارت برده از طریق اقیانوس اطلس به صورت عرف تبدیل شد و ظاهرا تا حدود 6 هزار سال نیز به طول انجامید تا نیاز افراد دیگری را تامین نماید. بنابراین مردم آفریقایی هزاران سال است که در اقلیم آمریکا زندگی می کنند و کسانی که در حال حاضر بومی آمریکا خوانده می شوند در حقیقت بومی نیستند و جز اولین افرادی نبودند که برای اولین بار به آمریکا پای نهادند. آن ها مردم بومی و اصیل آن منطقه نیستند.

 

تسنیم: همانطور که اشاره کردید نژاد آفریقایی-آمریکایی اکثرا قربانی موارد نقض حقوق بشر در آمریکا هستند، مانند بردگی در گذشته، لطفا توضیح دهید که چرا سیاهپوستان باید قربانی چنین مواردی باشند و دلیل این امر چیست؟

موسی دان فودیو: اگر شما تاریخ آمریکا را با حضور مهاجرین اروپایی آغاز کنید دچار اشتباه بزرگی شده اید. در واقع اگر شما تاریخ آمریکا را از زمان حضور مهاجرین اروپایی و خشونت هایی که با حضور آن ها آغاز شد و خسارت های جبران ناپذیری را نیز به آمریکا وارد آورد شروع کنید در واقع تاریخ حقیقی آمریکا را بیان نکرده اید. این تنها شروع حضور مهاجرین اروپایی در آمریکاست. اما در مورد وضعیت حقوق بشر در مورد سیاه پوستان ایالات متحده آمریکا ما هرگز نخواهیم توانست ماجرا را به صورت کامل شرح دهیم مگر اینکه شرایط فعلی کاملا تغییر یابد.

مرحله کنونی حقوق بشر که ما در آن به سر می بریم مرحله گذار است که نیاز به توسعه و گسترش دارد. برای سیاهپوستان تلاش برای خودمختاری از زمان حضور در اقلیم غربی آمریکا همیشه وجود داشته است. ما تا کنون چندین جنبش داشته ایم، جنبش ضد برده داری، جنبش ضد زجر کشی و کشتن بدون محاکمه،  جنبش هشدار میزان فقر، جنبش حقوق مدنی اما در حال حاضر به سوی عصر حقوق بشر در حال حرکت هستیم و این عرصه به صورت حرکتی مدون و روشن به سوی خودمختاری در نظر گرفته می شود.

تسنیم: پیش بینی شما در مورد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده چگونه است، چه کسی به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا انتخاب خواهد شد؟

موسی دان فودیو: این مهم نیست که چه کسی این جایگاه را اشغال می کند و چه وظایف و مسئولیت هایی دارد زیرا هدف اصلی این جایگاه تنها افزایش گستره امپراطوری ایالات متحده در جهان است.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز