تبلیغات

اوضاع در گابن همچنان ناآرام است

چند روز پس از درگیری‌ها در گابن ناشی از انتخاب مجدد "علی بونگو" به عنوان رییس جمهوری این کشور و همزمان با درخواست رهبر اپوزیسیون برای برگزاری اعتصاب سراسری برای برکناری وی، وزیر دادگستری این کشور آفریقایی از سمت خود کناره گیری کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باوجود درخواست "ژان پنگ" رهبر اپوزیسیون در برگزاری اعتصاب سراسری در گابن، اوضاع در لیبرویل، پایتخت این کشور آرام بود اما فرانسه گفته که برخی از اتباع دوگانه‌اش از زمان دستگیری‌ها و درگیری‌ها در کشور در دسترس نیستند.

پس از چند روز درگیری ناشی از انتخاب مجدد علی بونگو به عنوان رییس جمهوری گابن،‌ بانک‌ها و مغازه‌ها مجدد در شهر لیبرویل بازگشایی شدند و زندگی روزمره مردم از سر گرفته شده است.

ژان پنگ، رقیب بونگو متعهد شده تا نتایج این انتخابات را به چالش بکشد و گفته است:‌ نمی‌توانیم اجازه دهیم مردم ما توسط چنین حیواناتی کشته شوند و هیچ واکنشی نشان ندهیم. من خواهان برگزاری اعتصاب سراسری هستم. ما باید با تمام قوا مقاومت کنیم تا این مستبد را سرنگون کنیم. به من اعتماد کنید. او در آستانه سرنگونی است.

در همین راستا، سرافین موندونگا، وزیر دادگستری و معاون دوم نخست وزیر گابن روز دوشنبه از سمت خود کناره گیری کرد و خواستار بازشماری آرا شد.

پنگ نیز خواستار بازشماری تمامی آرا به ویژه در استان "هائوت – اوگو" واقع در شرق گابن شده که محل اصلی برنده شدن بونگو است.

ادریس دبی، رییس جمهوری چاد و رییس اتحادیه آفریقا گفت: هیاتی بلندپایه از اتحادیه شامل روسای کشورهای آفریقایی آماده‌اند تا به گابن بروند تا اوضاع را آرام کنند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز