تبلیغات

ساخت لیزری از خون انسان برای مقابله با تومورهای سرطانی

به گزارش خبرنگار مهر، محققان با استفاده از خون انسان و رنگ فلورسنتی با نام   indocyanine green (ICG)موفق به ساخت لیزری شده اند که می تواند در تشخیص تومورهای سرطانی راه گشا باشد. برای ساخت چنین لیزری به یک منبع نور، ماده تشدیدکننده و محوطه بازتاب کننده نیاز است.

محققان دانشگاه میشیگان با استفاده از ترکیب خون و رنگ ICG که به تایید سازمان غذا و دارو  FDA رسیده، موفق به ساخت چنین لیزری شده اند.

Xudong Fan یکی از محققان شرکت کننده در این مطالعه می گوید: «عملکرد  ICG بدون استفاده از خون امکان پذیر نخواهد بود.»

زمانی که شرایطی مانند محوطه بازتاب کننده، ماده تشدید کننده و منبع نور آماده باشند، می توان گفت که لیزر برای آغاز فعالیت آماده است.

 جنیفر اولت می گوید: «زمانی که نور یا الکتریسته به ماده واسط تابانده شود، سطح انرژی افزایش پیدا کرده که به آن excited می گویند.

وی در ادامه افزود: «در حقیقت برخورد فوتون ها با سایر اتم های انرژی دار باعث تولید پروتون های بیشتری شده و در نهایت ادامه این روند باعث ساخت لیزر می شود.»

زمانی که فان و تیم تحقیقاتی وی از دانشگاه میشیگان، خون و دستگاه ICG را در یک سیلندر بازتاب قرار داده و پرتو نوری نزدیک به مادون قرمز به آن تاباندند، خون در این روند از خود نوری ساطع می کند که به دلیل وجود فناوری های متفاوت راهگشای پزشکان در تشخیص تومورهای سرطانی خواهد بود. تکنولوژی ساده ای که در این فناوری نهفته است  با تزریق ICG  به بیمار و تاباندن نور بر پوست انجام می شود. این تکنولوژی به پزشکان اجازه می دهد تا در مناطقی که تجمع رگ های خونی مانند سلول های سرطانی وجود دارد، بازتاب نوری بیشتری بتابد.

این لیزر خونی بر بافت های حیوانی مورد آزمایش قرار گرفته تا روند تحقیقات تکمیل شده و محققان در رابطه با محوطه بازتاب اطلاعات بیشتری به دست آورند. اما فان و تیم تحقیقاتی وی معتقدند که نانوذرات طلا نیز می تواند در این کار سودمند باشد.

فان در ادامه می گوید: « ما در تلاش هستیم تا این آزمایشات را بر نمونه های انسانی نیز  انجام دهیم اما انجام چنین آزمایشی نیاز به تحقیقات تکمیلی بیشتری دارد.»

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز