تبلیغات

سینمای کودک برای کسی جدی نیست

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، که آثار کودکانه سینمای جهان روزبه‌روز پیشرفت و نوآوری را به خود می‌بیند. با این حال در سینمای ایران به‌رغم بریزوبپاش‌هایی که فقط برای برگزاری جشنواره‌های رنگارنگ صورت می‌گیرد، توجه چندانی به ارتقای زیرساخت‌های صنعتی سینمای کودک نشده است.

«دزد و پری» جزو معدود محصولات کودک ماه‌های اخیر سینمای ایران است که هرچند در اکران شرایط خوبی را تجربه نکرده و بدون سرگروه روی پرده رفته است، اما به‌واسطه هوشمندی پخش‌کننده‌اش در تخصیص سانس‌های مناسب به‌خصوص در شهرستان‌ها و البته ضرباهنگ مفرح و موزیکال، توانسته تا اینجا رقم فروش یک میلیارد تومان را رد کند.


آقای حسین قناعت کارگردان «دزد و پری» با اشاره به وضعیت اکران فیلمش گفت: همین که در غلبه محصولات بزرگسال، فیلم کودک اکران شد جای شکرش باقی است و درمجموع هم استقبال و فروش خوبی داشتیم ولی متأسفانه تعداد سالن‌های ما کم بود و کمتر هم شد و برخی از این سینماها تک‌سانس بود.


وی ادامه داد: چنانچه سالن بیشتری داشتیم مطمئناً استقبال بیشتری هم می‌شد ولی در مجموع راضی هستم و امیدواریم به نوعی به حمایت از آموزش‌وپرورش دانش‌آموزان را به سالن بکشیم. باید این را بگویم اگر به فیلم ما سرگروه داده بودند سانس‌های بهتری به ما می‌دادند و ساعت‌های مناسب‌تری به فیلم تخصیص می‌یافت.

همه چیز در حد شعار مانده


قناعت با اشاره به اظهار نظر برخی از مدیران سینمایی در مورد لزوم حمایت از سینمای کودک گفت: متولی اصلی سینمای کودک بنیاد فارابی است و شورای راهبردی سینمای کودکان هم در دولت فعلی راه افتاده است. بنده از این شورا و بنیاد سینمایی فارابی راضی هستم و در حد امکانی که دارند کمک می‌کنند و اعضایی که به شورا آمده‌اند عمدتاً کسانی هستند که خودشان در سینمای کودک کار کرده‌اند و سینمای کودک را خوب می‌شناسند و در حد توان و بضاعت کمک می‌کنند، ولی از آن سو تلویزیون که می‌تواند یاور فیلم‌های ژانر کودک باشد مدتی است به موضع انفعال رفته است.


این کارگردان که فعالیت سینمایی‌اش را از اوایل دهه هفتاد آغاز کرده است افزود: تلویزیون می‌تواند بسیار فعال‌تر از اینها به سینمای کودک کمک کند، اما فقط شعار حمایت می‌دهند و بس. در میان مدیران دیگر ارگان‌های فرهنگی هم بیشتر همین شعارگویی است که به چشم می‌خورد. کلاً درباره سینمای کودک، اغلب شعار حمایت می‌دهند.

این را بدانید که بزرگترین حامی سینمای کودک می‌تواند آموزش‌وپرورش باشد ولی متأسفانه فعلاً خبری از همراهی این نهاد نیست و تنها کاری که می‌کند فقط نامه حمایت می‌نویسد و هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.


این کارگردان خاطرنشان ساخت: باید احساس شود که سینمای کودک برای آموزش‌وپرورش کودکان‌ونوجوانان لازم است؛ یعنی در مدارس باید زنگ سینما داشته باشیم مثل زنگ ریاضی یا زنگ فارسی. فعالیت در سینمای کودک، کار خیلی سخت و حساسی است. آدم باید عاشق این‌گونه سینما باشد که کار خوب تولید کند. ما باید یک خوراک فرهنگی ایرانی به کودکان بدهیم؛ این همان کار سخت است.
متأسفانه سینمای کودک برای هیچکس جدی نیست.


تقلید از هالیوود شوخی است


قناعت که در کارنامه‌اش ساخت آثاری مانند «من و نگین دات کام» و «ماجراهای اینترنتی» را دارد ادامه داد: تلویزیون می‌توانست بودجه‌ای ویژه، فقط برای تولیدات سینمایی کودکان بگذارد، کودکانی که چشم به هم می‌زنیم بزرگ می‌شوند و نیاز است از طریق محصولات تصویری با فرهنگ خود آشنا شوند بخصوص که در این عصر از زمان با این همه امکانات ارتباطی بچه‌های ما با موبایل و تبلت و اینترنت که پر شده از محصولات غربی بزرگ می‌شوند و اگر دیر بجنبیم من نمی‌دانم واقعاً نسل آینده ما به کجا خواهد رفت.

باید با قصه خوب مخاطب کودک را جذب کنیم


وی درباره توانایی سینمای کودک ایران در مقایسه با سینمای کودک هالیوود گفت: اصلاً شوخی است اگر بخواهیم دنبال آن جنس هالیوودی و پر از فانتزی‌های متکی بر جلوه‌های ویژه سینمای کودک باشیم. ما در حد بضاعت و توانمان حرکت می‌کنیم و نمی‌گوییم می‌خواهیم «هری پاتر» بسازیم. اصلاً بودجه‌ای برای این نوع کار نداریم. ما همین سینماهای خودمان را با المان‌های ارزان‌تر و جذاب‌تر بسازیم، هنر کرده‌ایم.

ما می‌توانیم جذابیت را در قصه پدید بیاوریم؛ نیازی نیست که حتماً دنبال جلوه‌های ویژه رفت و نیازی نیست مانند خیلی‌ها بودجه میلیاردی گرفت و هیچ کاری هم انجام نداد! کسی که کار کودک انجام می‌دهد باید بچه‌های امروز را بشناسد زیرا بچه‌های امروز حوصله‌شان سر برود از سالن سینما بیرون می‌روند.

این کارگردان در مورد مشکلات سرمایه‌گذاری در ژانرکودک بیان کرد: با توجه به وضعیت اکران طبیعی است که هیچ تهیه‌کننده‌ای رغبت نکند که در این ژانر سرمایه‌گذاری کند ولی من گمان می‌کنم که با این فروشی که فیلم‌هایی مانند «دزد و پری» داشته‌اند شاید تمایل برخی از دوستان برای سرمایه‌گذاری در بخش سینمای کودک بیشتر شود.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

بازگشت به سایر رسانه‎ها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز