تبلیغات

بازگشایی 17 شهریور مسکن موقتی است/طرح میدان امام خمینی(ره) بدون مجوز شورای شهر اجرا نشود

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ مجتبی شاکری در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران بعد از گزارش کمیسیون حقوقی و نظارت درباره پیاده راه 17 شهریور، اظهار داشت: امیدوارم جلسه امروز و گزارش نظرسنجی از ساکنان و کسبه این محور درس عبرتی برای تنظیم رابطه میان شورا و شهرداری باشد و دیگر طرحی بدون مصوبه شورای شهر اجرا نشود تا شورا بعدتر ناچار شود بین بد و بدتر یک گزینه را انتخاب کند.

وی ادامه داد: اگر مطالعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی پیش از اجرای این طرح انجام می‌شد، قطعا دانستند که هیچ جامعه شناسی ادعا نمی‌کند که می‌توان محیط کسب و کار را یکباره به راسته فرهنگی تبدیل کرد.

شاکری با اشاره به کاهش امنیت در محور 17 شهریور پس از تبدیل به پیاده راه، گفت: با اجرای این طرح هیجان و نشاط در این محله از بین رفته و دست معتادان برای تردد و مصرف مواد مخدر باز است.

وی تاکید کرد: شهرداری با چه مجوزی یک راسته صنفی که در 17 شهریور متمرکز بوده را بر هم زده است؟ مگر راسته‌های صنفی در دیگر نقاط شهر فعال نیست؟ مسلما اگر ده‌ها سال دیگر هم در پیاده راه 17 شهریور هزینه کنیم این مکان بون تحقق الزامات و شاخص‌های فرهنگی به راسته فرهنگی تبدیل نمی‌شود.

رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه برابر اصول جامعه شناسی شهری، تبدیل کاربری به مرور زمان و با تغییر روحیه و منش مردم رخ می‌دهد، خواستار جلوگیری از تکرار مسئله 17 شهریور در میدان امام خمینی (ره) شد و گفت: شهرداری به دنبال بازسازی ساختمان بلدیه در این میدان و تبدیل محوطه اطراف بنا به پیاده راه است، اما نباید به بهانه نهضت پیاده راه سازی بدون مجوز شورای شهر هیچ راسته دیگری در شهر طراحی شود.

شاکری موقعیت فرهنگی خیابان ایران را در همین منطقه مدل مناسبی برای تحقق شاخص‌های فرهنگی دانست و گفت: در این خیابان 10 مجتهد و عالم بزرگ سکونت دارند و مدارس علمیه و اسلامی و هیئت‌های مذهبی متعدد وجود دارد و مجموعه‌ای از مولفه‌های لازم برای راسته فرهنگی در طی زمان در آنجا محقق شده است.

وی تاکید کرد: نخستین شرط پایداری و اثربخشی اجرای طرح این است که مردم در شکل گیری و دفاع از آن مشارکت کنند، در غیر این صورت قطعاً به نتبجه نخواهد رسید. باز شدن خیابان 17 شهریور حداقل مسکنی است که می‌توان برای نفس کشیدن این محله پیشهاد کرد. فاصله جدی نتایج نظرسنجی کمیسیون حقوقی شورا با معاونت عمران که گاه بین 20 تا 70 درصد مخالفت‌ها و موافقت‌ها را جابجا می‌کند قابل تامل و بررسی است‌.

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران نیز در خصوص موضوع بازگشایی پیاده راه 17 شهریور اظهار داشت: اساساً ما در شورا باید مبتنی بر مطالعات کارشناسی تصمیم گیری کنیم، درحال حاضر افکار عمومی تحت تاثیر خبر پیاده راه خیابان 17 شهریور هستند و به همین دلیل امروز برخی از همکاران ما با افکار عمومی همراهی می‌کنند و من از این بابت ناراحت هستم.

وی ادامه داد: براساس گزارش ارائه شده توسط کمیسیون نظارت رضایت کاسبان و ساکنان محل را مورد بررسی قرار دادند براساس نتایج گزارش بیش از90 درصد کاسبین ناراضی هستند به دلیل اینکه عدم نفع و حقوق مکتسبه آن‌ها جبران نشده است ولی 50 درصد ساکنین از ایجاد پیاده راه رضایت داشتند و 26 درصد از 50 درصد دوم بدلیل حضور معتادان ناراضی هستند، نتیجه اینکه اگر معضل معتادان رفع شود 75 درصد از اهالی از ایجاد پیاده راه رضایت دارند.

سالاری با اشاره به اینکه ما به عنوان اعضای شورا رسالت مهمی داریم، گفت:بسیاری از نارضایتی کسبه تحت تأثیر فضای عمومی جامعه است و در خصوص موضوعات امنیتی موجود در این محل بر اساس نظر سنجی که انجام بطور مشخص تعیین نشده که آیا شرارت از قبل در این محل وجود داشته یا بعد از ایجاد پیاده راه به وجود آمده است.

وی با تاکید بر لزوم ادامه نهضت پیاده راه سازی در شهر اظهار داشت: من با بازگشایی قسمتی از پیاده راه 17 شهریور موافقم اما با زمین‌گیر کردن نهضت پیاده راه سازی مخالم.در تمام کشورهای توسعه یافته، پیاده راه سازی یک اصل است و تبدیل به نهضت شده است و ما باید به این سمت برویم که در اکثر خیابان‌های ما که قابلیت دارد پیاده راه سازی انجام شود، البته باید زمینه آن ایجاد شود و یکی از زمینه‌های آن، مترو و حمل و نقل عمومی است ولی اینکه در شهر تهران بسیاری از معضلات نتیجه حضور بیش از حد خودرو است و 80 درصد سطح خیابان را ماشین گرفته است ما باید از موضوع پیاده راه سازی دفاع کنیم.

وی گفت: یکی از مهم ترین راهبردهای ما بعنوان شورای پایتخت اینست که برنامه داشته باشیم و طی یک دهه آینده قسمت عمده شهر تهران تبدیل به پیاده راه مانند کشورهای توسعه یافته شود.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز