تبلیغات

یک کارشناس رژیم صهیونیستی: آمریکا رفتارهای ایران را نادیده می‌گیرد

یک کارشناس امنیتی صهیونیستی با ادعای این که ایران در حال آزمودن محدودیت‌ها و مرزهای توافق هسته ای است، گفت که آمریکا نیز در این میان همانند وکیل مدافع ایران عمل می‌کند.

به گزارش ایسنا، امیلی لاندائو، کارشناس ارشد مسائل امنیتی و رییس بخش کنترل تسلیحات در اندیشکده مطالعات امنیت ملی در گفت‌وگو با روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست مدعی شد: ایران به طور نظام‌مند در حال آزمودن مرزهای توافق هسته‌ای‌اش با گروه 1+5 است که سال پیش میان این کشورها حاصل شد و دولت باراک اوباما (رییس‌جمهور آمریکا) مکررا آن را نادیده می‌گیرد و هم‌چون وکیل مدافع تهران عمل می‌کند.

او ادامه داد: رویدادهای متعددی در طول شش ماه گذشته پیش آمده که نشان می‌دهد تنش میان ایران و آمریکا وجود دارد و این یک حقیقت است. ایران هم‌چنان مشغول آزمودن محدودیت‌های است و تلاش می‌کند تا بیش‌ترین نفع را حتی با وجود محدودیت‌ها از توافق هسته‌ای ببرد.

لاندائو با بیان این که انتخابات پیش روی آمریکا فرصتی را برای گفت‌وگو با دولت جدید واشگنتن درباره ایران به وجود می‌آورد، گفت: اگرچه آمریکا می‌گوید که ایران به سهم خود در توافق هسته‌ای عمل کرده است، اسراییل نمی‌تواند از آن رضایت داشته باشد چرا که آمریکا مرتبا مسائل دیگر را نادیده می‌گیرد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شدت ناقص است.

این کارشناس رژیم صهیونیستی هم‌چنین به گزارش ادعایی اندیشکده آمریکایی موسسه علوم و امنیت بین‌الملل در خصوص معافیت‌های محرمانه ایران در برجام اشاره کرد و گفت: جان کری، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری واژه اورانیوم قابل استفاده را به کار برد تا این معافیت را توجیه کند. وی هم‌چنین به یک کمیسیون مشترک محرمانه با ایران اشاره کرد که سپری بود برای رفع کردن تمام سوالات.

در گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌الملل ادعا شده است که ایران از یک سری معافیت‌های محرمانه در برجام پیش از روز اجرایی این توافق بهره‌مند شده بود که براساس آن، اورانیوم غنی شده ایران که به قالب‌های دیگر تبدیل شده باشد، به حساب نخواهد آمد. بنابراین تهران قادر خواهد بود از 300 کیلوگرم سقف تعیین شده در برجام فراتر رود و اورانیوم با غنای پایین ذخیره کند.

این کارشناس در ادامه به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اشاره کرد که در آن آمده بود؛ محدودیت‌ها بر غنی‌سازی ایران پس از 11 سال برداشت خواهد شد، در حالی که بیش از این گفته می‌شد این محدودیت‌ها 15 ساله است.

لاندائو اظهار کرد: تمام این موارد منجر به ایجاد یک بی‌اعتمادی نسبت به دولت (اوباما) در قبال چیزهایی می شود که درباره ایران می‌گویند.

او به اورشلیم پست گفت که تحولات اخیر به ایجاد این واقعیت کمک خواهد کرد که ایران در یک دهه آینده در برابر قدرت‌های جهانی، بسیار قوی خواهد شد. بنابراین، در زمان حساس هیچ کس تمایل و توانایی مقابله با ایران را نخواهد داشت.

این کارشناس ارشد مسائل  امنیتی تاکید کرد که اسراییل باید نسبت به این تحولات هوشیار و حساس باشد.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز