تبلیغات

واکنش دولتمردان به هتاکی‌های وزیر خارجه عربستان مناسب نبوده است/ نیازمند کار رسانه ای و دپیلماسی در جریان فاجعه منا هستیم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا گلرو، معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب در گفتگو اختصاصی با خاورستان، اظهار کرد: فاجعه منا یک رویداد بسیار پیچیده است که ابعاد گوناگونی دارد و بایستی زوایای آن مورد بررسی شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در جریان حادثه منا از سایر کشورهای مسلمان نیز زائران زیادی جان خود را از دست داده‌اند، گفت: متأسفانه در این حادثه بیشترین ظلم به هموطنان ما شد، چرا که حتی اگر موضوع سوء مدیریت و تئوری توطئه را منتفی بدانیم با ایجاد غم بزرگ برای مردم جای دلجویی وجود داشت، اما حکام آل سعود برخوردی سیاسی و با هدف تخریب جمهوری اسلامی ایران در رفتار و عمل خود قرار دادند.

معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه در مقابل هر رویداد و جریان ناخوشایند باید سناریوی متناسب با آن بحران را انجام داد، گفت: شاید ارکان مختلف مانند حج و زیارت به موقع واکنش مناسب انجام دهند، اما واقعیت این است که در زمینه دیپلماسی و پیگیری دقیق کاری نشد و امروز ما به آن‌ها فرصت سوء استفاده‌های زیادی را داده‌ایم.

 

گلرو ادامه داد: عربستان سعی کرد از مثبت اندیشی دیپلمات‌های ما سوء استفاده کند و برچسب‌هایی را به نظام بزنند.

 

وی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیان داشت: مقام معظم رهبری با دل پردرد پیامی را به حج می‌فرستد که در آن نکات ظریفی وجود دارد و بایستی طوری عمل می‌کردیم که آنها از این غیاب ما نتوانند بهره‌برداری سیاسی خود را داشته باشند.

 

معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب با تأکید بر اینکه حج فرصت و آوردگاه خوبی برای ما در بحث وحدت و تشریح اندیشه‌های انقلاب است، متذکر شد: هر کس نظرات و کنکاش‌های خود را دارد، اما باید تلاش می‌شد که در حج حضور داشتیم چرا که با عدم حضور خود یک فرصت طلایی را از دست دادیم.

 

گلرو اضافه کرد: این عدم حضور می‌تواند به جریان‌های تکفیری دامن بزنند و به همین دلیل تمایل به حضوری ایرانی‌ها ندارند تا سعی کنند در دنیا حقایق دین را وارونه نشان دهند.

 

وی  با تاکید بر اینکه در سطح بین المللی به جریان‌سازی رسانه‌ای و کار دیپلماسی بیشتری نیاز داشتیم و یک مدیریت قوی نیاز بود، گفت: بخش دیپلماتیک قوی در کشور وجود دارد و می‌توانست گره‌گشای حضور ما در حج باشد.

 

معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به اینکه لبخند را باید متناسب با موقعیتی که در آن قرار داریم داشته باشیم، افزود: حادثه منا فاجعه دردناکی بود که باید پاسخ دیپلماتیک مشخص به آن داده می‌شد و باید مسوولان بدانند که استراتژی ثابت لبخند در همه مکان‌ها نمی‌تواند موفق باشد.

 

گلرو یادآور شد: در فاجعه غم‌بار منا تا زمانی که مقام معظم رهبری واکنش قاطع نشان ندادند کار لازم انجام نشد و بی حرمتی‌های مختلفی صورت گرفت اما پس از پاسخ قاطع ایشان، موضوع تغییر کرد که مردم باید قدردان ولی فقیه خود باشند که ظاهرا کاستی‌های سایر مدیران را ایشان باید جبران کنند.

 

وی با بیان اینکه در مقابل عربستان دلیلی بر کوتاه آمدن وجود ندارد، گفت: مسوولان ما در یک سال گذشته در مواردی موضع‌گیری خوب داشتند اما این موضع‌گیری‌ها باید قاطع‌تر و متناسب با درد مردم و مرهمی بر دل آن‌ها می‌بود نه اینکه اکنون بازماندگان رضایتی از واکنش‌های مسوولان نداشته باشند.

 

معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب بیان کرد: وزیر خارجه هتاک عربستان با سرمایه گذاری‌های عجیب، هر حرکتی را در رسانه‌های خود انجام می‌دهند اما واکنش دولتمردان ما متناسب با این برخوردها نبوده است و واکنش مناسب در مورد حرف‌هایی که علیه ایران زده شده است نشان داده نشده است.

 

گلرو تصریح کرد: باید از هر فرصت های حضور علما و مردم کشورهای اسلامی در جلساتی مختلف استفاده کرد و بخشی از برنامه را موضوع منا اختصاص داد تا این موضوع مورد غفلت و فراموشی قرار نگیرد.

 

وی افزود: نباید به اینکه خانواده‌ها یاد عزیزانشان را زنده نگه می‌دارند کفایت کرد و قطعا دولتمردان باید استراتژی دقیق برای پیگیری حقوقی  و سایر موضوعات را داشته باشند.

 

معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان اینکه تضمین سلامت حجاج و پیگیری موضوع و برگزاری همایش و یا در قالب کمپین‌ها را باید دولت داشته باشد، گفت: انتظار بود امروز در سالروز حادثه منا بخش‌های مختلف دیگری نیز فعال باشند.

 

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز