تبلیغات

ناامن شدن خانه مامورلک‌ها در سرای سبزه میدان بجنورد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌شمالی گفت: انجام فعالیت‌های مرمتی در سرای سبزه میدان خانه مار و مامورلک‌ها را ناامن کرد.

علی اکبر وحدتی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه منطقه سبزه میدان در شهر بجنورد به عنوان یک بخش باقی مانده از بافت تاریخی در این شهر مطرح می‌شود که آسیب‌‎های زیادی نیز به آن وارد شده است، افزود: وجهه تاریخی این منطقه نشان از انجام فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه داشته که به ثبت میراث ملی رسیده است.

وی با بیان اینکه سبزه میدان شامل حمام، سرا، راسته بازار و دکان است، ادامه داد: در سال 89 طرحی برای مرمت و بازسازی این منطقه آماده شد و تاکنون در حدود 2 میلیارد ریال هزینه شده است. بخش سرا یکی از مناطقی بوده که در دستور کار این اداره کل برای مرمت قرار گرفت. هم اکنون مرمت این بخش 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وحدتی به مغازه‌های موجود در راسته بازار اشاره کرد و توضیح داد: مالکان برخی از این مغازه‌ها برای اینکه واحد تجاری آن‌ها دید بیشتری داشته باشد ارتفاع سردرب مغازه را بیشتر کرده و یا عرض دهنه واحد را افزایش داده که به دنبال این تغییرات از مصالح اصلی مغازه نیز استفاده نشده و در نتیجه از یک دستی حالت اولیه خود خارج شده است. به دنبال ایجاد تغییراتی در این مغازه‌ها هستیم تا شکل اصلی خود را حفظ کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به این مطلب که بخش سرا طی چندی پیش تبدیل به موش خانه و مارمولک خانه شده بود و آیا از این وضعیت خارج شده است؟ تصریح کرد: پیشرفت فیزیکی مرمت در بخش سرا هم اکنون 75 درصد است و عملیاتی همچون کف سازی و یا بستن سوراخ‌ها انجام شده و فضا برای زندگی این حیوانات هم اکنون ناامن شده است. اما مغازه داران از حجره‌های موجود در سرا به عنوان انبار برای کالاهایی همچون پشم و پنبه استفاده می‌کنند که اگر این امر ادامه یابد در آینده خیلی نزدیک دوباره این حیوانات در این محل لانه سازی می‌کنند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان‌شمالی به حمام نیز اشاره کرد و گفت: مالکان این حمام نیز پیشنهاد ایجاد بازارچه صنایع دستی را به این اداره کل ارائه داده اند که هنوز در دست بررسی است.

به گفته وی، سبزه میدان مکانی است که واحدهای فروش محصولاتی همچون فرش زیاد به چشم می‌خورد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز