تبلیغات

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

برخلاف آنچه که باراک اوباما تصور می‎کرد، سفر وی به چین بدون مشکل و حاشیه نبود.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در ارتباط با سفر اخیر باراک اوباما به چین آسوشیتدپرس درگزارشی نوشت: " برخلاف آنچه که باراک اوباما تصور می کرد، سفر وی به چین بدون مشکل و حاشیه نبود و از زمان آغاز این سفر به چین، مشکلات متعددی برای هیات آمریکایی پیش آمد".

بر اساس این گزارش، در آغاز سفر و هنگام فرود هواپیمای حامل رئیس جمهوری آمریکا، برگزار کنندگان نشست گروه بیست، فراموش کردند که پلکان تشریفاتی را برای خروج از هواپیما در اختیار اوباما قرار دهند و درنتیجه وی مجبور شد که برای خارج شدن از هواپیما از پله اضطراری پشت هواپیما استفاده کند، بعد ازآن ، چینی ها از انداختن فرش قرمز جلوی پای اوباما خودداری کردند و همچنین به نمایندگان دولت آمریکا اجازه ندادند که برای استقبال از اوباما به محل فرود هواپیما در فرودگاه بروند.

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

پس از آن، مشاجره‎ای میان دستیار اوباما و یک مسئول چینی روی داد و درنتیجه، به خبرنگاران همراه اوباما اجازه داده نشد که وی را همراهی کنند و وقتی که همراه اوباما گفت که کشورش فقط می تواند قوانین خاص رهبرش را وضع کند، همتای چینی وی، دلخوری اش را پنهان نکرد و درپاسخ گفت :" اینجا کشور ماست و این هم فرودگاه ما".

در این سفر، همچنین به " سوزان رایس" معاون رئیس شورای امنیت ملی آمریکا اجازه نزدیک شدن به اوباما داده نشد، و رایس بعداً به خبرنگاران گفت که هرگز انتظار چنین رفتاری را از طرف کارکنان چینی نداشته است.

این گونه بی احترامی چینی ها به هیات آمریکایی، نشان دهنده تنش در روابط چین و آمریکا است و از زمانی که چین نفوذ خود را در دریای چین جنوبی گسترش داده ، اختلاف دو کشور تشدید شده است.

این درحالیست که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درسفر به چین به گرمی مورد استقبال و احترام قرار گرفت و " شی جین بینگ" رئیس جمهوری چین بر اهمیت روابط روسیه و چین تاکید کرد و گسترش این روابط را در آینده خواستار شد.

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

شاید مردم چین از ياد نبرده‎اند كه باراك اوباما در طول زمامداری خود، با چين بارها ‏سياست‌هايی را در پيش گرفت كه منجر به تنش ميان دو كشور شد و تيم ‏امنيتی - نظامی وی قدرت فزاينده نظامی چين را در كنار روسيه جزو چالش‌های ‏بزرگ امنيتی حساب می‎كند. شايد به همين خاطر باشد كه چين در آخرين ‏سفر وی به كشورشان خواسته باشند با بی‎اعتنايی به او حس خود را ابراز ‏كرده باشند. 

هيئت آمريكايی به سرپرستی رئيس‌جمهور امريكا به محض ورود به فرودگاه ‏هانگژوی چين براي شركت ‏در نشست گروه 20 با ترتيبات و اقداماتی روبه‌رو شد ‏كه نشان می‎داد چينیها مرعوب ادعاهای اين مهمان مدعی نيستند. جنگ ‏لفظی نيروهای ‏امنيتی چين با ديپلمات‌های ايالات متحده در فرودگاه يكی از آن موارد است. ‏

 هيئت آمريكايی را در چين همراهی ‏می‎كنند، مدعی شده‌اند يك عضو ‏هيئت چينی از لحظه‌ای كه اصحاب رسانه آمریکایی از هواپيما پياده شدند، شروع به ‏فريادكشيدن بر سر كارمندان كاخ ‏سفيد كرده و از آنها خواسته تا رسانه‌های آمريكايی بروند. ‏ ظاهراً به روزنامه‌نگاران آمريكايی گفته شده بود دور از محل ورود هيئت ‏كشورشان ‏پشت يك طناب جمع شوند.

فرد چينی كه وقتی با مقاومت ‏روزنامه‌نگاران آمريكايی و كارمندان پرمدعای ‏كاخ سفيد روبه‌رو شد، فرياد كشيد: ‏‏«اين فرودگاه ماست، اينجا كشور ماست.»

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

‏ سوزان رايس، مشاور امنيتی كاخ سفيد هم گفته است كه مأموران امنيتی ‏چين روی باند ‏فرودگاه برای او آنچه وی مزاحمت ايجاد كرده‌اند. كار به ‏جايی كشيده است كه ‏به جای اينكه رئيس‌جمهور امريكا به طور معمول و مانند ‏ساير سران كشورها از در جلوی هواپيما و فرش ‏قرمز روی پله‌ها ‏‏خارج شود، از ‏در ميانی هواپيما كه پله‌های باريك دارد، خارج شده است‏. اما تنش ميان نمايندگان چين و امريكا به اين موضوع خلاصه نشد. 

دسترسی ‏محدود خبرنگاران و مأموران ‏اطلاعاتی امريكا به ‏‏سالن اجلاس هم باعث ‏بحث‌هايی در حاشيه اجلاس گروه20 شد. آقای اوباما از ‏محدود شدن خبرنگاران ‏انتقاد كرد. ‏ بعد از اين درگيری لفظی و دلخوری مقام‌های تشريفات دو طرف، اوباما از ‏خبرنگاران خواست ‏اين اتفاق را برجسته ‏‏نكنند اما زبان به كنايه گشود و گفت ‏كه «سايز پای آمريكا» گاهی برای ميزبان‌ها مشكل ايجاد می‎كند. ‏

بعضی رسانه‌های آمريكا مقام‌های تشريفات چين را متهم كرده‌اند كه به عمد ‏باعث تغيير پله‌های ورود باراك ‏اوباما شده‌اند يك مقام ‏‏وزارت خارجه چين به يكی از ‏روزنامه‎های محلی گفته است مأموران آمریکا به ‏دلايل امنيتی از پله‌های ‏اصلی هواپيما كه ‏‏فرش قرمز روی آن پهن شده بود، استفاده نكردند. ‏ روزنامه گاردين، رهبران چين را متهم‌ كرد كه عمداً و حساب‌شده باراك اوباما، ‏رئيس‌جمهوری امريكا را ‏‏مورد استقبال سرد خود قرار داده‌اند. 

وقتی سایز پای آمریکا برای میزبان مشکل ایجاد می‎کند!

به هر حال شاید اوباما راست می‎گوید. البته سایز پای آمریکا بزرگ است چون همیشه پای خود را در کفش سایر کشورها می‎کند. بعلاوه باید افزود: واشنگتن در سایز دستهای خود هم دچار مشکل است چرا که در امورات داخلی مردم جهان دست اندازی می‎کند. دست شیطان! نامی که ملت ما با این نام چندان هم نا آشنا نیست!!

گزارش از: محمدرضاشجاعیان

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز