تبلیغات

طباطبایی: با طرح آمایش ورزش قهرمانی به دنبال افزایش تعداد مدال‌ها هستیم

مدیر کل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان از تدوین سندآمایش ورزش قهرمانی خبر داد و گفت: براساس سند آمایش ورزش قهرمانی به دنبال افزایش تعداد مدال‌ها در بازی‌های المپیک و آسیایی آینده و قهرمان پروری در رشته‌های پرمدال هستیم.

رامین طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره افزود: از سه سال پیش دفتر استعدادیابی به تاسی از برنامه‌های محمود گودرزی وزیر ورزش و با حمایت نصرالله سجادی اقدام به فعالسازی کمیته‌های استعدادیابی فدراسیون‌های ورزشی و احیای پایگاه‌های ورزش قهرمانی در سطح استان‌های سراسر کشور کرده و از همان سال تاکنون تدوین طرح آمایش ورزش قهرمانی را به عنوان مکمل استعدادیابی ورزشی سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است. هم‌چنین با بررسی وضعیت موجود ورزش قهرمانی در استان‌ها و در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی، اقلیمی، منابع طبیعی و پیکر سنجی (ژنتیکی) استان‌ها نسبت به اولویت‌بندی رشته‌های مختلف اقدام کرده تا بر این اساس قطب‌بندی کشوری برای همه رشته‌ها بویژه رشته‌های پایه و پرمدال فراهم شود و با اجرای فراینداستعدادیابی در نهایت افزایش مدال‌آوری در این رشته‌ها را در میادین بین‌المللی شاهد باشیم.

وی ادامه‌ داد: تمام تلاش ما بر این است که با تدوین طرح آمایش ورزش قهرمانی و با شناسایی رشته‌های مدال‌آور در تمام استان‌ها، بتوانیم جایگاه خود را در بازی‌های آسیایی ٢٠٢٢و  المپیک ٢٠٢٤ ارتقا دهیم و تعداد مدال‌ها را افزایش داده و از نوسانات زیاد در مدال آوری بکاهیم. در حقیقت می‌خواهیم به سمت مدال‌آوری در رشته‌هایی برویم که سهم  بیشتری از مدال‌های المپیک را به خود اختصاص می‌دهند.

مدیر کل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش  و جوانان در ادامه خاطر نشان کرد: براساس این طرح  ما متوجه می‌شویم در کدام استان و در چه رشته‌ای از مستعدین ورزشی و امکانات خوب و استاندارد برخوردار هستیم تا در همان رشته سرمایه‌گذاری کنیم. البته این امر به آن معنا نیست که از سایر رشته‌ها غافل بمانیم،‌ بلکه می‌خواهیم طبق اعتبارات موجود برنامه‌ریزی خود را بیشتر روی رشته‌هایی معطوف کنیم که امکان مدال‌آوری در آنها براساس استعداد و امکانات موجود در استان مربوطه زیاد است و از این طریق شانس مدال‌آوری خود را در آینده افزایش دهیم. البته این طرح به یک بازده زمانی 10 تا 15 سال نیاز دارد و قابل اجرا در بازی‌های آسیایی 2018 و  المپیک 2020 توکیو نیست.

وی ‌اضافه کرد: سند ملی آمایش ورزش قهرمانی پس از تدوین به ما کمک می‌کند تا توزیع  اعتبارات و بودجه به استان‌ها صحیح و هدفمند باشد و این اختصاص بودجه بیشتر شامل استان‌هایی خواهد بود که در زمینه استعدادیابی و قهرمان‌پروری در رشته‌های مختلف عملکرد موفق‌تری داشته‌اند و مدال‌های بیشتری را در بازی‌های آسیایی و المپیک به خود اختصاص داده‌اند.

طباطبایی خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم تعداد مدال‌های خود را تنها از چند رشته خاص در  المپیک خارج کنیم و سبد مدال‌های خود را بیشتر به سمت رشته‌های پرمدال از جمله شنا، دوومیدانی به ویژه‌ در پرتابی‌ها، تیراندازی، قایقرانی سوق دهیم . اگر ما بخواهیم تنها توجهمان را به  مدال‌آوری در رشته‌هایی همچون کشتی، وزنه‌برداری و تکواندو معطوف کنیم، قطعا جایگاه خود را در  المپیک‌های آینده از دست خواهیم داد. ضمن این که در طرح آمایش ورزش قهرمانی هدف گذاری بیشتر روی رشته‌های پایه و پر مدال است تا شاهد افزایش مدال‌ها در برنامه های میان مدت فدراسیون‌های هدف باشیم.

مدیر کل دفتر استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان در پایان، گفت:  المپیک امسال نشان داد که ما نباید هیچ رشته‌ای را دست کم بگیریم. زیرا در برخی از رشته‌ها همانند تیراندازی و شمشیربازی دیدیم استعدادهایی پیدا می‌شوند که در صورت سرمایه‌گذاری روی آنها می‌توانیم به مدال دست پیدا کنیم. ما باید رشته های ورزشی استان‌ها را طبق این طرح و بر حسب شرایط موجود قهرمان پروری، خصوصیات پیکری افراد و شرایط جغرافیایی، اقلیمی و نیز منابع طبیعی آنها رتبه‌بندی کنیم تا فعالیت‌های استعدادیابی استان‌ها و فدراسیون‌ها هدفمند و هم‌افزا شوند و بیشتر در رشته‌هایی سرمایه‌گذاری انجام گیرد که سهم بیشتری از مدال‌ها را در بازی‌های آسیایی و المپیک به خود اختصاص می‌دهند تا در آینده شاهد رتبه تک رقمی در المپیک باشیم.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز