تبلیغات

جزئیات سند مهم مخالفان سور®

امروز (چهارشنبه) در نشست به اصطلاح "دوستان سوریه" در لندن از طرح "هیئت عالی مذاکرات سوریه" (مخالفان خارج نشین) درباره حل بحران سوریه پرده برداری می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره،  الیان مسعد، رئیس "هیئت حمیمیم" شرکت کننده در مذاکرات ژنو اعلام کرد، بر پیش‌نویس طرح مخالفان دست یافته و این سند ۱۶ صفحه‌ای مربوط به "مرحله گذار" در سوریه است.

 مسعد گفت: ما این سند را از منابع نزدیک به هیئت عالی مذاکرات دریافت کردیم و بررسی سریع این سند شما را به راحتی با اهداف تهیه‌کنندگان آشنا می‌کند.

به موجب این سند، هئیتی برای اداره مرحله انتقالی تشکیل می‌شود که قدرت رئیس‌جمهور و دولت را در دست دارد و نماینده کشور سوریه در محافل بین‌المللی و منطقه‌ای است. همچنین بودجه را تصویب و فعالیت و وظایف وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی را تعیین می‌کند. این هئیت همچنین بر تمامی موسسات مالی کشور از جمله بانک مرکزی نظارت خواهد داشت.

مسعد ادامه داد: هیئت مذکور برای بسط تسلطش بر قوه مققنه و انجام وظایف پارلمان برنامه ریزی می‌کند، از این رو یک "کنگره ملی" تشکیل، پارلمان منحل و فعالیت احزاب سیاسی بلوکه می‌شود. مسئولیت "کنگره ملی" هم تنها بر انجام ماموریت‌های استشاری متمرکز خواهد بود. یعنی قوه قضائیه در درست دولت انتقالی خواهد بود که دادگاه عالی قانون اساسی، هیئت عالی قضایی و کمیته مسئول اجرای اصلاحات در موسسات دولتی را تشکیل می‌دهد.

برای حضور در این نشست ریاض حجاب، ولید زعبی، سهیر اتاسی، انس العبده، سالم المسلط، حسن عبدالعظیم، هند قبوات و دیگر چهره‌های اپوزیسیون سوریه روز سه‌شنبه وارد لندن شدند.

هیئت عالی مذاکرات اول سپتامبر از تصمیم خود برای اعلام طرح انتقال سیاسی در سوریه خبر داد و این مساله را گروه ریاض از زبان هند قبوات سخنگوی این گروه اعلام کرد. مشخص است که مساله تشکیل هیئت "دولت انتقالی" مساله مورد مناقشه میان دولت سوریه و هیئت‌ مخالفان در ژنو بوده است. چرا که هیئت دولت بر این مساله که هیئت انتقالی مطابق توافقنامه‌های بین‌المللی حقی برای تعیین سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ندارد اصرار دارد در حالی که هیئت عالی مذاکرات پافشاری می‌کند که بشار اسد هیچ جایی در آینده سیاسی سوریه نداشته باشد.

اما شبکه الجزیره نیز به جزئیاتی از این سند دست یافته و این گونه گزارش کرده است، این سند نهایی که امروز تقدیم وزیران خارجه کشورهای دوست سوریه می‌شود شامل سه مرحله اصلی است که با عملیات مذاکرات برای شش ماه آغاز می‌شود که طی آن آتش‌بس موقت تصویب و گروه‌ها ملزم به اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی خواهند بود.

اما مرحله دوم شامل مرحله گذار به مدت یک سال و نیم می‌شود که طی آن قانون اساسی سوریه تصویب، شورای نظامی مشترک، هیئت انتقالی و دولت موقت تشکیل می‌شود.

مرحله سوم و آخر شامل اجرای خروجی‌های مذاکرات ملی و برگزاری انتخابات محلی، پارلمانی و ریاست جمهوری تحت نظارت سازمان ملل است.

 منذر ماخوس، نماینده مخالفان سویه در پاریس و سخنگوی هیئت عالی مذاکرات درباره سرنوشت اسد به الجزیره گفته است:‌ اسد هیچ نقش در مرحله انتقالی ندارد و نمی‌توان حتی یک روز هم او را پذیرفت.

در این راستا یک مسئول غربی به شبکه اسکای نیوز عربی تاکید کرد:‌ مخالفان سوری در کنفرانس امروز خود مهمترین سند خود را از زمان آغاز بحران ارائه می‌دهند. این سند با مشورت تمامی گروه‌های سیاسی و شورشیان سوری تنظیم شده است.

پیش‌بینی می‌شود ریاض حجاب دیدگاه مخالفان را برای مرحله انتقالی ارائه کند که بر اساس "بیانیه ژنو یک" مصوب سال ۲۰۱۲ و قطعنامه‌های بین‌المللی تصویب شده است.

 انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز