تبلیغات

فعالیت بیش از دو هزار شرکت دانش بنیان در کشور

باشگاه خبرنگاران جوان: معاون علمی و فن آوری رییس جمهور از فعالیت دوهزار و۶۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛ سورنا ستاری در مراسم اختتامیه نخستین دوره رقابت های تخصصی مهارت سنجی فن آورد در همدان با اشاره به اینکه از این تعداد شرکت دانش بنیان ۲۰ هزار میلیارد تومان فروش در کشور انجام می شود گفت: کتاب قانون بوعلی به ۳۰ زبان ترجمه و در دانشگاه های دنیا تدریس میشود اما تاکنون ترجمه فارسی نداشته ودر خانه خو مهجور مانده است.
وی بابیان اینکه هم اکنون بیش از یک هزار شرکت در حوزه گیاهان دارویی در کشور فعالیت میکنند ادامه داد: گیاهان دارویی از نظر داروسازی و ظرفیت در این دانش نقش بسزایی در کشور دارد.
ستاری اظهار کرد: کتاب قانون ابوعلی سینا به ۳۰ زبان  زنده دنیا ترجمه شده است اما در طول هزار سال این دانشمند در کشور خود مهجور بوده است .
وی افزود: کتاب قانون در ۸ جلد در سراسر دنیا در حال تدریس بوده و هست اما در کشور خود مهجور مانده است، امروزه بیش از هزار شرکت دارویی بر اساس این کتاب مشغول به فعالیت هستند.
ستاری اظهار داشت: ۹۴ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود که این تولید امسال ۳۸۰ تن بوده و صادرات ما ۴۵۰ میلیون دلار است، اما با وجود ۹۴ درصد تولید زعفران دنیا، تنها پنج درصد این گردش مالی را در دست داریم.
وی ادامه داد: این مهم نیست که شما چه ماده اولیه ای دارید بلکه مهم این است که چه دانشی مرتبط با آن ماده اولیه داریم.
ستاری با اشاره به اینکه اکنون دانشی که مورد استفاده قرار میگیرد بسیار مهم است خاطر نشان کرد :ما خلاقیت را از دست داده ایم چرا که به فرزندان خود استخدام شدن را یاد داده ایم در حالی که استخدام به معنای از دست دادن خلاقیت، نو اوری و فکر و اندیشه است.
وی ابراز کرد:۲هزارو۶۰۰ شرکت دانش بنیان با ۲۰ هزار میلیارد تومان در کشور فعالیت میکنند وهم اکنون ایران چهارمین تولید کننده، محقق ومهندس در دنیا است واین موضوع بسیار مهمی بشمار میرود که ایران دارای نیروی انسانی جوان وتحصیلکرده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان کرد: در حال حاضر کارخانجات بسیاری که در حوزه مواد دارویی مشغول به فعالیت هستند و  این همان دانش هایی است که باید مد نظر قرار داد اما  متاسفانه خلاقیت از بین رفته است. استخدام در ارگان ها وسازمان ها  به معنی از بین رفتن اعتماد، از دست دادن خلاقیت و نوآوری است.
این مسئول ابراز  کرد: ایران قدمت تجاری پنج الی شش هزار ساله دارد اما تجارت رو به نابودی است. ما در اقتصاد دانش بنیان به دنبال تشکیل ملتی هستیم که به  ۲۰۰ تا۳۰۰ سال پیش بازگردد.
وی ادامه داد: صنایع دستی موجود در استان همدان می تواند در راستای تجاری سازی فرهنگ مورد استفاده قرار گیرد  و به این فرهنگ اصیل و ریشه دار رسیدگی شود. دانشمندانی مانند بوعلی سینا بدون هیچ حمایت دولتی و امکانات آزمایشگاهی، از زیست بوم به چنین شهرتی رسید و  تا زمانی که این زیست بوم اصلاح نشود  و یخش خصوصی در حوزه فناوری سرمایه گذاری نکند  و تا زمانی که مشخص نشود علم بهتر است، وضعیت بهبود نخواهد یافت.
ستاری تاکید کرد: زیست بوم باید در استان شکل گیرد، در اقتصاد  جدید نوع اصل فیزیکی مهم نیست، بلکه  باید به این اندیشید که از فضا و سرمایه اندک بهترین وبیشترین استفاده را در راستای بهبود اقتصاد کشور و توسعه علم و فناوری، برد.
معاون علمی وفناوری رییس جمهور به اهمیت پایگاه نوژه همدان اشاره کرد وادامه داد: پایکاه نوژه یکی از مهمترین پایه های فرهنگی و نماد پایداری استان همدان است که قبل از انقلاب و در حال حاضر در تمام  میادین جنگ حضور فعال داشته است و نماد پایداری این شهر محسوب می شود.
ستاری ادامه داد: پس از گذشت ۳۰ سال از جنگ تحمیلی باید این موضوع بازگو شود و در جهت گیری‌های فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد.
وی همچنین اظهار کرد: در ایران یک نیروی انسانی فوق العاده از جوانان تحصیل کرده وجود دارد که می توانیم  که این سرمایه ارزشمند اقتصاد دانش بنیان کشور محسوب می شود.

 برای مشاهده اطلاعیه ها و اخبار ثبت شرکت های دانش‌ بنیان اینجا کلیک کنید

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز