تبلیغات

گردنبند مرغ آمين
از سریال محبوب و دیدنی شهرزاد ، با جنس استیل عالی ، طراحی بی نظیر و شگفت انگیز ، گردنبندی زیبا با ظاهری متفاوت ، نمادی از عشق و محبت، مناسب با هر سلیقه ای
جذاب ترین هدیه برای کسی که دوستش دارید

داون: مشکلات قانون جدید پاکستان برای بازرگانان افغانستانی

نسخه چاپيارسال به دوستان http://fna.ir/211HWX کپی

آدرس مورد نظر کپی شد

داون گزارش داد: دولت پاکستان با وضع قانون جدیدی، تمامی مبادلات تاجران در این کشور با افغانستان را در حالی بانکی کرده است که به گفته این تاجران هیچ سیستم بانکی برای تبادل کالا بین 2 کشور وجود ندارد.

خبرگزاری فارس: داون: مشکلات قانون جدید پاکستان برای بازرگانان افغانستانی

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، پس از آنکه دولت پاکستان فرم شماره «I» را برای واردات کالا به پاکستان روی دست گرفت تعدادی زیادی از کانیتنرهای بازرگانی در گذرگاه مرزی بلوچستان پاکستان متوقف شده و مراودات تجارتی بین پاکستان، افغانستان و ایران یک حالت تعدیلی را به خود گرفته است.

بعد از اجرای فرم I بر واردات کالاها به پاکستان در تاریخ اول ماه سپتامبر، انباشته شدن کانتینرهای بازرگانی در گمرک تفتان ایران که هم مرز با چمن افغانستان است شروع شده است.

بانک دولتی پاکستان اعلام کرده تازمانی که بازرگانان فرم I را با خود نداشته باشند و آن را دریافت نکنند هیچ کالای تجارتی اجازه ورود به خاک این کشور را نخواهد داشت و گرفتن این فرم اجباری است، این بانک گفته که این فرم توسط بانک تجاری این کشور نیز مورد تایید قرار گرفته است.

گفته می‌شود این تصمیم تازه بیشتر بر واردات میوه تازه، سبزیجات و سایر محصولات فاسد شدنی زیان وارد کرده است. با این حال، یک مقام رسمی گمرگ پاکستان محصولات فاسد شدنی تاجران را اجازه ورود داده و گفته است که این راه حل دایمی نیست.

داون نوشت: بازرگانان در ایالت بلوچستان پاکستان از اداره فدرالی این کشور خواسته‌اند که مشکلات واقعی آنان را مد نظر قرار دهند. اتاق تجارت و صنایع چمن طی نامه‌ای به «اسحاق‌دار»  وزیر دارایی این کشور خواسته که درباره تصمیمشان به ویژه باتوجه به شرایط حاکم در این ایالت تجدید نظر کنند.

در این نامه آمده است: ایالت بلوچستان پاکستان عمدتاً فاقد پایه‌های صنعتی است فقط بر واردات از افغانستان و ایران وابسته می‌باشد.

دربخشی از این نامه که در اختیار روزنامه داون پاکستان قرار گرفته آمده است که هیچ کد «سویفتی» به بانک‌های تجاری در افغانستان اختصاص داده نشده و از این رو کسب و کار با افغانستان از طریق کانال بانکی به صورت نرمال به پیش نمی‌رود و حتی در هر 2 صورت داد و ستد کالاها باید از یک کشور سوم عبور کند.

براساس اجرای فرم جدید I کد «سویفت» در بانک‌های تجاری و صادراتی این کشور از افغانستان الزامی خوانده شده است،  درحالیکه چنین کد به بانک ها در افغانستان اختصاص داده نشده و این مسئله واردات از آن کشور را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

این اتاق از دولت پاکستان خواسته تا ایجاد کانال‌های بانکی با افغانستان، باید یک نوع معافیت در روابط بازرگانی این منطقه روی دست گرفته شود.

این گزارش می‌افزاید: پیش از اجرای این تصمیم گذرگاه مرزی چمن نیز برای 2 هفته مسدود بود که در این مدت بازرگانان از بخش محصولات فاسد شدنی‌شان خسارات سنگین را متحمل شده‌اند.

در این نامه که به گمرگ کراچی پاکستان نیز فرستاده شده آمده است: در قدم نخست با اجرای این فرم بازرگانان در ایالت بلوچستان با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند، بازرگانان به این باور هستند که این فرم بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های زمینی این ایالت معرفی شده است.

هم چنین پاکستان و ایران در طول ده ها سال تحریم های اقتصادی بر تهران روابط رسمی بانکی ندارند، و هنوز طریقه روابط تجاری بین دو کشور به گونه مبادله و یا از طریق سایر کانال های غیررسمی باقی مانده است ، حتی بعد از رفع تحریم ها ازسوی جامعه جهانی هنوز کانال های بانکی با ایران ایجاد نشده است.

بیشتر کالاهای وارداتی از افغانستان سبزیجات و میوه تازه می باشد، به طور سنتی، باغ‌های میوه در افغانستان از چند ماه پیش جمع اوری و توسط واردکنندگان پاکستانی وارد این کشور می‌شوند و بسیاری ازاین میوه‌ها مطابق فصل کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پاکستان از فرم صادرات کالا بر صادر کردن کالاهای فاسد شدنی به افغانستان نیز چشم پوشی کرده است.

براساس این نامه، بانک‌ها در ولایت‌های قندهار و هرات و برخی دیگر از شهرهای بزرگ افغانستان به طور کامل توسعه نیافته و این کار مانع انتقال پول از طریق کانال های رسمی شده است.

علاوه بر این، بازرگانان و نمایندگی‌های عمل و نقل در چمن و تفتان از لحاظ فنی در سطح هم‌تراز با سایر نقاط این کشور قرار ندارند، همچنین مسائل مربوط به ظرفیت اتصال به اینترنت، زیرساخت‌ها، آموزش و پرورش در این مناطق از دیگر مشکلاتی است که وجود دارد.

ژنرال کنسول پاکستان در ولایت قندهار نیز این موضوع را با مقامات گمرکی پاکستان مطرح کرده و گفته که پس از معرفی این فرم ضربه سختی به صادر کنندگان میوه تازه افغانی وارد کرده و صدها وسایل نقلیه در طرف دیگر این مرز گیر کرده‌آند.

کارمندان شاخه بانک ملی پاکستان در گذرگاه چمن نیز به خاطر عدم آشنایی کامل و عدم آموزش با این فرم با دشواری‌هایی مواجه شده‌اند.

مقامات گمرکی از این هراس دارند که اگر درمورد این فرم یک بررسی صورت نگیرد ممکن است بازرگانان از تجارت قانونی دلسرد شوند و آن‌ها به راه‌های قاچاق متوسل شوند و این مرز تاحدی زیادی خلل پذیر باقی بماند.

انتهای پیام

http://fna.ir/211HWX

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز