تبلیغات

28 تصمیمی که بارمالی 400 هزار میلیارد تومانی روی دست صندوق بازنشستگی گذاشت

معاون امور اقتصادی و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری یکی از چالش‌های این صندوق را عدم سرمایه‌گذاری در بخش‌های پولی و مالی در دوره جوانی صندوق دانست و گفت: در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری یک صندوق بسته و پیر است و باید در جوانی سرمایه‌گذاریهای پربازده و مناسبی انجام می‌داد.

به گزارش ایسنا، محمود شهشهانی‌پور در نشست اقتصاد کلان و تاثیر آن بر صندوق های بازنشستگی به شناسایی 7 چالش عمده صندوق بازنشستگی کشوری اشاره کرد و گفت: چالش عمده اول صندوق تاثیرات ناشی از 28 تصمیم عمده‌ای است که از سال 54 تاکنون به صندوق‌ تحمیل شده است.

وی افزود: در همین راستا در سال گذشته مطالعاتی انجام و برآورد شد اثرات مالی این 28 تصمیم به صندوق براساس نرخ سال 94 بیش از 400 هزار میلیارد تومان است.

معاون امور اقتصادی و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه دومین چالش عمده، شوک‌های ارزی بودند گفت: شوک ارزی باعث شد برخی دارایی‌های ما از انتفاع خارج شوند و برخی طرح‌ها بازدهی مناسب خود را از دست بدهند و با کسری منابع در گردش روبرو شویم. چالش سوم اثرات تورم است. علی‌رغم افزایش مستمری ها، به دلیل کاهش ورودیها به صندوق و افزایش تورم، قدرت خرید بازنشستگان حدود 67 درصد کاهش یافت و این موضوع تاثیر خود را بر منابع آتی صندوق هم تحمیل خواهد کرد.

وی در ادامه به تاثیر افزایش امید به زندگی در محاسبات و وضعیت اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: اثر افزایش امید به زندگی نسبت میان ورودی و خروجی‌ها را تغییر داده و باعث شده صندوق با چالشهای بیشتری مواجه شود و بیشتر پرداخت کننده باشد و در ازای آن دریافتی نداشته باشد.

شهشهانی پور به تغییر و ترکیب سنی جمعیت در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 اشاره کرد و افزود:‌ در همین زمان بود که تاثیر بازنشستگی های پیش از موعد بر صندوق شروع شد و ناچار شدیم بخشی از جمعیت کار را برای ورود نیروی کار تازه‌نفس و جوان بازنشسته کنیم به گونه‌ای که اکنون با گذشته سال‌ها خروجی‌های صندوق بیش از ورودی‌هایمان شده است.

وی چالش بعدی را نسبت شاغلین به بازنشستگان در صندوق بازنشستگی کشوری دانست و گفت: نسبت شاغل به بازنشسته در صندوق 95 صدم نفر است یعنی 95 صدم نفر حق بیمه می‌پردازند و یک نفر مستمری دریافت می‌کند. در حالی که این رقم در تامین اجتماعی 5 به یک است و خوشبختانه هنوز با چالش‌های ما مواجه نشده‌اند.

شهشهانی پور به بودجه حدود 27 هزار میلیارد تومانی صندوق بازنشستگی کشوری در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: از این میزان 22 هزار میلیارد تومان کمک دولت است. حدود 1500 هزار میلیارد تومان و 3500 میلیارد تومان کسورات دریافتی بود و به نظر می رسد برای حل این مشکلات نیازمند تصمیم گیری های کلان و سریعی باشیم.

وی چالش هفتم را عدم سرمایه‌گذاری در بخشهای پولی و مالی در دوره جوانی صندوق بازنشستگی دانست و گفت:‌ اکنون صندوق بازنشستگی کشوری یک صندوق بسته و پیر است و باید در جوانی سرمایه گذاری‌های پربازده مناسبی انجام می‌داد. اکنون صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر جوان است و باید از این الگو استفاده کند تا در آینده دچار چالشهای ما نشود.

شهشهانی پور در پایان تصریح کرد: صندوق های بازنشستگی می توانند امور مرتبط با اقتصاد کلان را در اختیار داشته باشند و با سرمایه گذاری‌های مناسب شکاف میان دریافتی‌ها و درآمدها را بکاهند.

انتهای پیام  

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز