تبلیغات

اهمیت حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی در چیست؟

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرگزاری تسنیم، همایش ملی حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی روز گذشته برگزار و در خلال آن از پایگاه جامع شبکه های اجتماعی برخط (شاب) رونمایی شد.

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که لزوم حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بر خط داخلی چیست؟ که برای پاسخ به این سوال، تجربه یکی از کشورهای آسیایی را بررسی می کنیم.

کشور چین با توجه به جمعیت بالغ بر یک میلیارد نفری، بیشترین تعداد کاربران اینترنتی را در برابر کشورهای دنیا دارد. تعداد کاربران فعال اینترنت چین طبق آمار سال 2014 بیش از 640 میلیون نفر است.

جالب است که بیش از 80 درصد کاربران چینی اینترنت از خدمات شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، بنابراین چین به بزرگترین بازار کاربران شبکه های اجتماعی در سراسر جهان تبدیل شده است.

دولت این کشور با هدف ترویج فرهنگ و ارزش های ملی خود اقدام به ایجاد شبکه های اجتماعی داخلی و ترغیب کاربران به استفاده از این شبکه ها کرده است.

به صورت کلی می توان کشور چین را فعال ترین کشور جهان در زمینه راه اندازی زیرساخت های رسانه ای بومی برای پیشگیری از وابستگی به رسانه های خارجی و استقرار سامانه های کنترل و نظارت بر فضای مجازی دانست.

چین با تمرکز روی تولید شبکه های اجتماعی داخلی و ترغیب کاربران خود به استفاده از آنها، موفق به دستیابی به اهداف زیر شده است:
1. جلوگیری از انتشار داده های شخصی مردم در شبکه های اجتماعی خارجی. با توجه به این نکته که اکثر قریب به اتفاق رسانه های اجتماعی پر مخاطب جهان در اختیار کشور آمریکا هستند و با در نظر گرفتن روابط سیاسی چین و آمریکا، ذخیره داده های شخصی مردم چین در پایگاه های داده شبکه های اجتماعی آمریکایی خطر بزرگی به شمار می رود.
2. افزایش استفاده مردم از سرویس هایی با زبان چینی و مطابق با ارزش های اجتماعی و فرهنگی وجامعه چین.
3. ایجاد مراکز داده و برپایی زیرساخت ارتباطی داخلی (اینترانت) و مصونیت از خطرات در صورت تحریم اینترنتی.
4. افزایش توان نظارت و مدیریت محتوای در حال تبادل در فضای مجازی و جلوگیری از شیوع محتوای مخرب در کشور با توجه به هماهنگی و همکاری صاحبان رسانه های اجتماعی با دستگاه های حاکمیتی.
برخی از پر طرفدارترین نمونه های رسانه های اجتماعی داخلی چین "RenRen" و "Qzone" است.
شبکه RenRen با بیش از 220 میلیون کاربر پرطرفدارترین شبکه اجتماعی چینی است. این شبکه در سال 2009 و با اقتباس از واسط کاربری فیس بوک طراحی و پیاده سازی شده است.
نمونه "Qzone" نیز توسط شرکت چینی تِن سِنت تولید شده و بیش از 650 میلیون کاربر دارد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز