تبلیغات

ابوالغیط: خروج از بحران سوریه را نزدیک نمی‌بینم/ بحران لیبی در آستانه حل شدن است

دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد، حل بحران سوریه را نزدیک نمی‌دانم زیرا مساله سوریه بسیار پیچیده است اما بحران لیبی در آستانه حل شدن است.

به گزارش ایسنا، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در گفت‌وگو با برنامه "یوم بیوم" شبکه ماهواره‌ای النهار الیوم گفت: مساله سوریه بسیار پیچیده است. زیرا در سوریه گروه‌های متعدد و قدرت‌های بزرگی حضور دارند.

وی مدعی شد:" ایران در مساله سوریه دخالت می‌کند و تاکنون بارها اتحادیه عرب این مساله را محکوم کرده است." ترکیه نیز در امور سوریه و عراق دخالت می‌کند زیرا نگران کردها و تلاش آنها برای تاسیس یک کشور مستقل است.

ابوالغیط افزود: باید از کشور سوریه حفاظت کرد تا این سرزمین به چند کشور تقسیم نشود.

دبیرکل اتحادیه عرب تاکید کرد: به نظرم بحران سوریه به این زودی‌ها حل نخواهد شد اما مشکلات در لیبی اگر نیات درست باشند به حل شدن بسیار نزدیک‌تر هستند.

وی تصریح کرد: مردم در کشورهای عربی تنها اتحادیه عرب را در زمینه سیاسی، مورد محاسبه قرار می‌دهند در حالی که سیاست در دست این اتحادیه نیست بلکه تنها در دست دولت کشورهاست.

دبیرکل اتحادیه عرب تصریح کرد: در منشورنامه تاسیس اتحادیه عرب شرط نشده که قطعنامه‌های اتحادیه الزام آور هستند و این امر کمکی به اجرای مسئولیت‌های اتحادیه نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخلاف آنچه نقل می‌شود سودان با کاندیداتوری وی برای دبیرخانه اتحادیه عرب مخالفتی نداشت گفت: در حال حاضر سه کشور در اتحادیه عرب حضور دارند که از مشکلات داخلی رنج می‌برند از جمله یمن و لبنان و احتمالا ماه آینده میلادی و یا در نشست آتی سران اتحادیه عرب منشور این اتحادیه اصلاح خواهد شد.

ابوالغیط ادامه داد: پیشتر برخی در داخل اتحادیه عرب خواستار ارجاع پرونده لیبی به شورای امنیت بودند مساله‌ای که مصر را حساس کرد، مصر ترجیح می‌دهد که بحران لیبی به دور از شورای امنیت حل شود اما حماقت دولت لیبی در آن زمان موجب شد که جنگ و راه حل نظامی را بهتر از گفت‌وگو بداند به ویژه که قدرت حاکم در لیبی در زمان آغاز بحران به بسیاری از اعضای اتحادیه عرب اهانت کرده بود که همین امر باعث شد آنها پرونده لیبی را به سازمان ملل ارجاع دهند.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز