تبلیغات

رئیس مجلس فرانسه: «همه» امضاکنندگان برجام به وظایف خود عمل کنند

به گزارش گروه پارلمانی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، «کلودبارتلون» رئیس مجلس ملی فرانسه که در رأس هیئتی پارلمانی به ایران سفر کرده است، صبح امروز (چهارشنبه، 17 شهریورماه) با کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس دیدار و گفت‌وگو کرد.

کاظم جلالی در این نشست با بیان پیشینه روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه، گفت: امیدواریم تا با تعاملات دو جانبه، روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف علمی، فنی و اقتصادی توسعه یابد.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، افزود: با مواضع مشترکی که جمهوری اسلامی ایران و فرانسه درباره برخی مسائل به‌ویژه در حوزه مبارزه با تروریسم دارند، می‌توان در جهت رفع مشکلات منطقه و مسائل بین‌المللی همکاریهای کارآمدی را اتخاذ کرد.

جلالی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5، تصریح کرد: ظرفیتهای مناسبی جهت توسعه و تقویت همکاریهای دوجانبه وجود دارد که باید از آنها در جهت گسترش روابط استفاده کرد.

وی با اشاره به اقدامات تروریستی رخ داده در فرانسه، این حوادث را تأسف‌بار دانست و تاکیدکرد: فرانسه آسیب دیده از ناحیه تروریسم، می‌تواند نقش مهم و سازنده‌ای در مبارزه با تروریستها ایفا کند.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس در ادامه با اشاره به شرایط منطقه، یادآور شد: منطقه با همکاریهای منطقه‌ای و همکاری بین کشورها  باید به سمت آرامش پیش رود.

جلالی با اشاره به رخدادهای منطقه به ویژه حضور تروریستها و فجایع صورت گرفته از جانب آنها، خاطرنشان کرد: ما به دنبال گسترش روابط با کشورهای همسایه هستیم و در این راه از تمامی راهکارهای دیپلماسی استفاده می‌کنیم.

وی یادآور شد: متأسفانه بعد از توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5، عربستان سعودی به صورت جدی راهکار انزوای ایران را دنبال می‌کند، در حالیکه ما به دنبال صلح و آرامش منطقه و کشورهای همسایه و گفت‌وگو در سطح بین‌الملل هستیم.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس، افزود: هیئت حاکمه جدید عربستان سعودی رویکردهای خصمانه‌ای را در منطقه در پیش گرفته است، که نمونه آن را در اقدامات خشونت آمیز این کشور در یمن و بحرین می‌توان مشاهده کرد.

جلالی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و بین‌الملل همواره آماده گفت‌وگو و تعامل در جهت رفع مسائل مشکلات است.

وی تروریسم و ترانزیت مواد مخدر را از مشکلات مهم منطقه دانست و تاکید کرد: مواضع مشترک جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می‌تواند به رفع این مشکلات در منطقه کمک کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توافق هسته‌ای صورت گرفته و روند اجرای برجام، تصریح کرد: اجرای دقیق برجام در مسیر اعتمادسازی می‌تواند بسیار موثر باشد و نقش فرانسه به عنوان یکی از کشورهای مذاکره کننده در این میان بسیار حائز اهمیت است.

جلالی  با اشاره به همکاری‌های ایران و فرانسه در قالب گروه‌های دوستی پارلمانی، گفت: تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی می‌تواند در تعمیق روابط دو جانبه و همچنین انتقال تجربیات پارلمانی موثر باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به عملکرد این مرکز در ارائه خدمات به مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مرکز پژوهشهای مجلس آمادگی دارد تا درباره انتقال تجربیات پژوهش پارلمانی با مجلس فرانسه همکاری کند.

وی  در پایان با اشاره به ظرفیتهای علمی و پژوهشی جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: زمینه‌های همکاری گسترده‌ای درحوزه‌های انرژی، محیط زیست، بهداشت و فناوری‌های نوین بین جمهوری اسلامی ایران و فرانسه وجود دارد که می‌تواند به توسعه روابط دو‌جانبه منتهی شود.

** بارتلون: فرانسه به اجرای دقیق برجام اهمیت می‌دهد

در ادامه «کلودبارتلون» رئیس مجلس ملی فرانسه این سفر را آغاز فصل نوینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه دانست و گفت: این نشستها به توسعه روابط دو جانبه کمک بسیاری خواهد کرد.

وی افزود: توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 فراتر از برداشته شدن تحریم‌هاست و امیدواریم تا سطح همکاریها پس از این توافق گسترش یابد.

رئیس مجلس ملی فرانسه، تاکید کرد: فرانسه به اجرای دقیق برجام اهمیت می‌دهد چراکه اجرای این توافق اثرات بین‌المللی مهمی را به دنبال دارد.

** عدم اجرای برجام مشکلات جدی را برای دنیا به همراه دارد

کلودبارتلون توافقنامه هسته‌ای را یک توافق اساسی دانست و تاکید کرد که عدم اجرای صحیح این توافقنامه مشکلات جدی را برای دنیا به همراه خواهد داشت و امیدواریم تمامی اعضای امضاء کننده این توافق به وظایف خود در این زمینه عمل کنند.

وی با استقبال از همکاریهای پارلمانی دوجانبه، خاطرنشان کرد: گفتگوهای میان نمایندگان که به عنوان نماینده مردم در مجالس هستند می‌تواند به توسعه روابط دوجانبه به ویژه در حوزه پارلمانی کمک کند.

رئیس مجلس ملی فرانسه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در سطح بین‌المللی موضوعات مهمی برای گفت‌وگو دارند، گفت: مسائل زیست محیطی، مبارزه با تروریسم و مبارزه با پولشویی ناشی از مواد مخدر می‌تواند زمینه همکاری و گفتگوهای بین‌المللی میان جمهوری اسلامی ایران و فرانسه را به وجود آورد.

«کلودبارتلون» در پایان تصریح کرد: گسترش روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می تواند به رفع مشکلات منطقه به ویژه در خصوص مبارزه با تروریسم کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز