تبلیغات

اقتصاد فلسطین بدون اشغال اسرائیل رشد دوبرابری خواهد داشت

آژانس توسعه سازمان ملل در گزارشی آورده است، اگر اشغالگری اسرائیل تمام شود،‌ اقتصاد فلسطین می‌تواند به راحتی رشد داشته باشد درحالیکه اکنون بیکاری و فقر در سرزمین‌های اشغالی بیداد می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این گزارش همچنین به فهرست طویلی از آسیب‌هایی که اشغالگری اسرائیل بر فلسطین برجای گذاشته، اشاره شده است که شامل مصادره آب، زمین و منابع طبیعی در نوار غزه و کرانه باختری است.

همچنین اعمال محدودیت‌های شدید علیه نقل و انتقال مردم و کالاها، تخریب منازل مسکومی فلسطینی‌ها، درختان و سایر متعلقات فلسطینی‌ها و همچنین گسترش شهرک سازی اسرائیلی‌ها از دیگر موارد اشاره شده در این گزارش است که باعث رشد منفی اقتصاد در سرزمین‌های اشغالی شده است. اگر اشغالگری اسرائیل نباشد اقتصاد در سرزمین‌های اشغالی می‌تواند رشد دو برابری از آنچه امروز هست، داشته باشد. درآمد سرانه در فلسطین همچنان از سطح پیش از ۲۰۱۴ که جنگ در نوار غزه به وقوع پیوست، پایین است. در جریان این جنگ بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی شهید شدند و این مساله بر رشد اقتصادی در سرزمین‌های اشغالی تاثیر منفی برجای گذاشت.

در گزارش آژانس توسعه سازمان ملل همچنین آمده است: تخمین زده می‌شود که تداوم اشغالگری اسرائیل و منطقه C شامل ۶۱ درصد کرانه باختری و ۶۶ درصد نوار غزه رشد اقتصادی در منطقه را به شدت دچار آسیب کرده است. تولیدکنندگان در غزه نمی‌توانند به نیمی از اراضی کشاورزی دسترسی داشته باشند و آن هم به دلیل اعمال منطقه حائل توسط اسرائیل در منطقه و همچنین همجواری این مناطق با حصار مرزی است و علاوه براین ها، محاصره غزه که یک منطقه ساحلی است نیز باعث شده تا ۸۲ درصد از فلسطینی‌ها نتوانند به منابع دریایی و آبزیان دسترسی داشته باشند. اسرائیل همچنین نمی‌گذارد فلسطینی‌ها به چاه‌های آب دسترسی داشته باشند و ۸۲ درصد از آب‌های زیرزمینی آنها را مصادره کرده است. به همین دلیل فلسطینی‌ها چاره‌ای ندارند مگر آنکه آب شرب مورد نیاز خود را از اسرائیل وارد کنند و ۵۰ درصد از نیاز خود را تامین کنند.

این آژانس همچنین در گزارش خود به رشد بیکاری، فقر و ناامنی غذایی در میان جمعیت فلسطینی‌ها اشاره کرده و آورده است:‌ یک چهارم جمعیت فلسطینی‌ها بیکار هستند در حالیکه این میزان در غزه ۳۸ درصد است اما نکته اینجاست که ممکن است این آمارها درست نباشند. مساله حائز اهمیت دیگر مرگ و میر نوزادان در غزه است که برای نخستین بار در ۵۰ سال گذشته در این منطقه محسوب می‌شود. در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، نرخ مرگ و میر نوزادان دو برابر شده و از ۱۲ مرگ به ۳ / ۲۰ مرگ در هر ۱۰۰۰ تولد رسیده است.

انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز