تبلیغات

"فرمان یازدهم" رمانیزه‌ای ا

ساعت: 13:01 منتشر شده در مورخ: 1395/06/17 شناسه خبر: 888811

فرمان یازدهم نوشته‌ی زهره عارفی، یکی از جدی‌ترین رمان‌ها در حوزه اندیشه دینی و ادیانی در زبان فارسی است، که اصل متعالی نبوت را به صورت ریشه‌ای رمانیزه کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  به نقل از آناج، از دیدگاه علمای اسلام ادیان به دو قسم آسمانی و غیر آسمانی تقسیم می‌شود و فرق این دو در آن است که ادیان آسمانی توسط پیامبران الهی از سوی خداوند و برای هدایت مردم زمان خود، فرستاده شده‌اند، ولی ادیان غیر آسمانی، آیین‌‌هایی هستند که ریشه الهی نداشته و دست ساز مدعیان دروغین بوده است.

با توجه به مقدمه فوق معلوم می‌شود که بحث از تحریف ادیان غیر آسمانی سالبه به انتفاء موضوع بوده و جایگاهی ندارد، زیرا تحریف یعنی تغییر دادن چیزی از حالت خودش و کج و مایل کردن آن و ادیان غیر آسمانی از اول کج و ناراست بوده‌اند و نمی‌توان ادعا کرد که اول الهی و صحیح بودند و بعداً تحریف شده‌اند امّا بحث تحریف در ادیان آسمانی بحثی جدّی بوده و محتاج به بررسی دقیق است چون از دیدگاه اسلام ادیان آسمانی هم مانند یهودیت و مسیحیت همگی ریشه‌ای واحد و الهی داشته‌اند که در طول زمان توسط برخی افراد گمراه از مسیر اصلی منحرف شده و از راستی به کجی گرویده است.

ضرورت آگاهی از امر به خصوص جهت ابطال شبهه‌هایی که به منظور تخریب تفکر سلامی طرح و ترویج می‌شوند، از اهمیت بسزایی برخوردار است اما در پاسخ به ابهامات این حوزه نیز مثل خیلی از موضوعات دیگر، کمتر به سراغ بیان‌ها متفاوت چون رمان رفته‌ایم.

 فرمان یازدهم نوشته زهره عارفی، رمان جذاب و تأمل برانگیزی در حوزه ادیان آسمانی است. نویسنده در این اثر با تلفیق تخیل، تاریخ و اندیشه‌های دینی، داستانی خلاقانه‌ای روایت می‌کند تا این نکته را بگوید که یکی از فرمان‌های مهم حضرت موسی تحریف شده مورد غفلت قرار گرفته است؛ فرمان مهم بشارت به بعثت و پیامبری حضرت محمد (ص).

بنابراین عارفی در این روایت یکی از اساسی‌ترین فرمان‌های حضرت موسی «10+1»گانه  را احیا می‌کند و ادیان یهود، مسیح و اسلام را بهم گره می‌زند و توالی، پیوستگی و همبستگی تاریخی و کلامی آن‌ها را آفتابی می‌کند بدون این‌که تعرض و یا بی‌حرمتی به پیروان حقیقی یکی از این‌ها کرده باشد.

فرمان یازدهم یکی از جدی‌ترین رمان‌ها در حوزه  اندیشه دینی و ادیانی در زبان فارسی است، که اصل متعالی نبوت را به صورت ریشه‌ای رمانیزه کرده است. از این حیث این اثر را مؤمنانه و حتی متکلمانه می‌دانیم که می تواند باب جدیدی را به روی علاقه مندان باز کند.

انتهای پیام/م

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز