تبلیغات

امکانات برابر حق سینمای مستند است/ خودمان را به‌روز کنیم

سام کلانتری کارگردان عرصه فیلم مستند در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مستند «مانکن های قلعه حسن خان» که به تازگی جوایزی در چند بخش جشن سینمای مستند هجدهمین جشن خانه سینما را کسب کرده است، گفت: خوشبختانه در این جشن بخش‌های مختلف فیلم «مانکن های قلعه حسن خان» دیده شد برای مثال فیلمبرداری، تدوین و صداگذاری این اثر مانند کارگردانی آن برای من بسیار مهم بود و نکته جالب این بود که دیپلم افتخار بهترین صداگذاری به انسیه ملکی رسید و من خوشحالم که برای اولین بار  یک خانم در این بخش  موفق به کسب جایزه شد.

این مستندساز تاکید کرد:‌ هیات داوران این بخش ها را بدون اینکه محافظه کاری کنند، دیدند و در واقع جوایز را تقسیم نکردند. رقابت سختی بود زیرا من آثار دیگر دوستان را هم دیده بودم و می دانم که فیلم های درجه یک با کیفیتی در این جشن حضور داشتند، اما به هر حال هیات داوران «مانکن های قلعه حسن خان» را انتخاب کردند.

وی با اشاره به اینکه آثار مستند جایی برای اکران در فضای سینمایی کشورمان ندارند، گفت: در کشورهای مختلف دنیا دیگر مرزی بین سینمای مستند و داستانی وجود ندارد و آثار مستند با آثار داستانی در فستیوال‌های معتبر دنیا رقابت می‌کنند و حتی جایزه هم می برند. البته در سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر نیز فیلمی همچون «ایستاده در غبار» که مستندگونه بود توانست جوایزی را کسب کند و حالا هم توانسته به فروش میلیاردی دست پیدا کند. امیدوارم سازمان سینمایی امکانی را فراهم کند تا آثار مستند بیشتر رنگ اکران را ببینند زیرا اکران گسترده آثار مستند یکی از نیازهای جدی سینمای ما است.

کلانتری ادامه داد: برخی افراد بحث هایی مبنی بر اینکه آثار مستند فروشی ندارند مطرح می کنند که من این صحبت ها را قبول ندارم و اتفاقا گاهی اوقات می بینیم آثار سینمای داستانی با وجود صرف هزینه های زیاد دچار ضرر مطلق در اکران می شوند پس همان قدر که سینمای داستانی می تواند ضررده یا پرفروش باشد، سینمای مستند هم می تواند به همین گونه عمل کند. به نظرم اگر سازمان سینمایی به حوزه های مختلف سینما یارانه بدهد امکان تولید آثار خوب در عرصه سینمای مستند هم میسر می شود و می توانیم با اتفاقات خوبی در این حوزه مواجه شویم.

این کارگردان عنوان کرد: به هر حال باید متوجه این موضوع باشیم که ساخت مستند به نوعی شغل مستندسازان محسوب می شود پس باید به این موضوع توجه کرد و تدبیری برای این حوزه اندیشید. به نظرم برای بهبود این وضعیت باید یک افق بلندمدت چهار ساله را ترسیم کنیم و آنگاه نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت. در همه جای دنیا این موضوع وجود دارد، من هم معتقدم که اگر سازمان سینمایی کمی با درایت عمل کند می توانیم موفق باشیم. من می دانم که دکتر ایوبی به اتفاقات روز دنیا اشراف دارد پس با یک سرمایه گذاری کوچک می توانیم به آنچه که مطلوب سینمای مستند است، دست پیدا کنیم.

کلانتری بیان کرد: متاسفانه برخی از سینماگران تصور می کنند آثار مستند همین گزارش های تلویزیونی است و حتی برخی از آنهایی که اسم و رسمی در سینما دارند چنین تصوری از سینمای مستند دارند اما من پیشنهاد می کنم این دوستان مستندهای روز دنیا را بررسی کنند تا بتوانند به شناخت بیشتری از این حوزه برسند. سینمای مستند در ۱۰ سال گذشته تغییر بسیاری کرده است و بر همه ما واجب است که تحقیق بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

وی در پایان درباره فعالیت های اخیر خود خاطرنشان کرد: من در حال حاضر ۲ طرح به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارایه کرده ام و امیدوارم اتفاقات خوبی برای آنها بیفتد. ۲ پروژه دیگر هم نوشته ام که به دنبال سرمایه گذار هستم.

«مانکن های قلعه حسن خان» در هشتمین جشن مستند هجدهمین جشن خانه سینما موفق به دریافت تندیس و دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، تندیس بهترین تدوین، دیپلم افتخار بهترین صداگذاری و دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری شد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز