تبلیغات

وزیر خارجه عربستان: ما از مخالفان اسد حمایت کرده و خواهیم کرد

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرگزاری تسنیم «پویا»، «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان سعوی در مورد وضعیت اخیر جنگ سوریه با خبرنگار بی بی سی به مصاحبه پرداخت.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است:

عادل الجبیر: من نمی توانم این موضوع را درک کنم که چگونه بشار اسد می خواهد سوریه را مدیریت و کنترل کند و به پیروزی دست بیابد.
و اینکه چه چیزی در سوریه ناگریز به تغییر است و سوال است که چگونه؟

مجری: طرح جدیدی وجود دارد که مخالفان سوری آن را مطرح کرده اند. این طرح با طرح هایی که در گذشته مطرح شده بود چه تفاوتی دارد؟ در این دوران گذار 18 ماهه تعداد زیادی طرح مطرح شده بود.

عادل الجبیر: مخالفان اسد همواره پیشنهادات دست یافتنی پیشنهاد داده اند اما دولت اسد همواره آن ها را رد کرده است و هیچ پیشنهادی روی میز نداشته است. اما اینبار مخالفان گامی به جلوتر برداشته اند و پیشنهاد بهتری را با جزئیات بیشتری مطرح کرده اند. یک طرح برای گذار از وضعیت فعلی در سوریه و اینکه سوریه در آینده باید چطور اداره شود و همه باید در اداره و حکمرانی این کشور دخیل باشند و باید دموکراسی برقرار شود.

این پیشنهاد مخالفان اسد برای ایجاد یک نظام جدید در سوریه است. علاوه براین تحمل طرف مقابل نیز برای رسیدن به این نقطه ضروری است. هیچ بهانه ودلیلی نباید وجود داشته باشد و نباید گفت که مخالفان هیچ برنامه و طرحی برای آینده سوریه ندارند و یا برنامه آن ها منطقی نیست. ما ازین طرح و پیشنهاد جدید استقبال می کنیم.

ولی آیا رژیم اسد پاسخگو خواهد بود؟ اعلامیه ژنو یک که هدف از آن ایجاد یک شورای انتقالی،  قانون اساسی جدید، انتخابات جدید و حکومت جدید بدون بشار اسد است را اجرا خواهد کرد؟ 

مجری: در حال حاضر عربستان سعودی و روسیه در حال مذاکره هستند. چه تضمین دوباره ای می دهید که در هفته های اخیر این طرح بتواند نتایج سازنده ای در بر داشته باشد؟

عادل الجبیر: ما هنوز هم نمی توانیم بگوییم که این طرح موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر زیرا تعداد زیادی از کشورها در این ماجرا دخیل هستند. من به این طرح خیلی خوشبین نیستم و روی رژیم اسد و به تمایل او به مذاکره در مورد این طرح حسابی باز نمی کنم.

اما ما باید پیشنهادات را بررسی کنیم و ببینیم که آیا متحدان اسد آماده اند تا فشار لازم را به او وارد کنند تا از جامعه بین الملل تبعیت کند. به همین دلیل ما آمده ایم تا پیشنهادات را بررسی کنیم و ببینیم که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد.

مجری: اما شما و متحدان خود مانند قطر، امارات و آمریکا در این جنگ وطی در ماه های اخیر تسلیحات و کمک های زیادی به حلب فرستاده اید. بنابراین تنها دولت اسد نیست که به راه حل نظامی فکر می کند بلکه شما هم در حال اجرای چنین راه حلی هستید. این همان نقشه دومی هست که شما آن را مطرح کرده بودید.

عادل الجبیر: ما اعلام کرده ایم که از مخالفان میانه روی سوریِ دولت اسد حمایت می کنیم اینکار را کردیم و در حال حاضر هم به این حمایت ادامه می دهیم. ما از مردم سوریه حمایت می کنیم زیرا هنوز راه حل سیاسی بوجود نیامده است اما همه طرف ها را به اجرای یک راه حل سیاسی تشویق می کنیم تا دیگر جنگی وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز