تبلیغات

اشتغال یک میلیارد نفر در بخش تعاونی

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعتقاد دارد که ملاک اصلی تشکیل تعاونی‌ها و سرمایه اجتماعی سنگ‌بنای ایجاد و توسعه تعاونی و فعالیت‌های تعاونی‌ها در حوزه اقتصاد و بسیار مهمتر از سرمایه انسانی است.

‌به گزارش ایسنا، حجت‌الله میرزایی  امروز چهارشنبه در مراسم رونمایی از سند راهبردی فرهنگ کار و تعاون و تجلیل از تعاونی‌های برتر استان فارس، گفت: تعاون ابداع شده جمهوری اسلامی ایران نیست، بلکه بخشی از دست‌آورد ارزشمند تاریخ بشری محسوب می‌شود که ۱۶۰ سال سابقه روشن دارد.

وی ادامه داد: امروز بالغ بر یک میلیارد نفر از مردم جهان در بخش تعاونی اشتغال دارند و در ایران نیز این تعداد به یک میلیون نفر می‌رسد و رمز موفقیت آن بهره‌بردن از سرمایه‌های خرد است.

معاون وزیر تعاون با بیان اینکه ملاک اصلی فعالیت در بخش تعاون، اعتماد اعضاء است، گفت: سرمایه اجتماعی سنگ بنای فعالیت اقتصادی و مهمتر از سرمایه انسانی است و به هر اندازه اعتماد در یک جامعه متزلزل شود، امکان کسب و کار مبتنی بر تعاون نیز کاهش پیدا می‌کند.

او ادامه داد: تعاونی‌ها به فضای کسب و کار بسیار حساس و فعالیتی جمعی و اخلاق مدار و عمدتا کوچک و متوسط بوده و نسبت به شوک‌های اقتصادی بسیار حساس است. نسبت به سلامت اداری بسیار حساس است. هرچه سلامت و پاکی در اجتماع رشد کند، تعاون و فعالیت‌های بخش تعاون هم رشد بیشتری خواهد داشت.

میرزایی، یکی از دلایل رشد تعداد تعاونی‌ها در سه سال اخیر در استان فارس را ارتقاء جایگاه این استان در سرمایه‌اجتماعی دانست و گفت: امروز در جهان بالاترین نرخ تعاونی‌ها و فعالیت بخش تعاونی را در کشورهای اسکاندیناوی شاهد هستیم آنان فضای سرمایه‌گذاری منصفانه‌تر و فضای کسب و کار و اداری سالمتری دارند.

او با تصریح اینکه به هر اندازه فساد در جامعه‌ای رشد می‌کند، اعتماد و سرمایه اجتماعی کاهش و فعالیت در بخش تعاونی هم نزول پیدا می‌کند، گفت: وجود فساد در یک جامعه و نبود سلامت اداری، هزینه‌های معاملاتی را افزایش می‌دهد. بنابراین هر جامعه‌ای فاسدتر، هزینه‌های معاملاتی در آن بیشتر و فضای کسب و کار در آن سخت‌تر خواهد بود.

میرزایی با یادآوری اینکه در اقتصادی فعالیت می‌کنیم که تجربه‌های تلخی از فساد و تخریب محیط کسب و کار را دارد، گفت: رتبه ایران در جهان طی یک دوره کوتاه در زمینه فضای کسب و کار از ۸۲ به ۱۵۵ و در فساد از ۶۶ به ۱۶۸ تنزل داشت و فرار سرمایه طی سال‌های ۸۴ تا ۸۹ بالغ بر ۱۲۵ برابر رشد داشت.

او با بیان اینکه در همان سال‌ها با وجود بالاترین و شگفت‌انگیزترین میزان درآمدهای نفتی، تنها ۰.۵ درصد در سال اشتغال ایجاد شد و رشد اقتصادی کشور نامطلوب بود و دلیل این امر را باید در ناکارآمدی دولت وقت جست‌وجو کرد زیرا اقتصاد نادیده گرفته شد.

میرزایی با اشاره به شرایط آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید، گفت: امروز شاخص کسب و کار بهبود یافته و در زمینه کاهش فساد و تورم نیز شاهد اقدامات چشمگیری بوده‌ایم و معنی این شاخص‌ها، رسیدن به فضای آرام و با ثباتی است که رشد نرخ تعداد تعاونی‌ها و جذب سرمایه‌های خارجی، از عواید آن محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا در این مراسم سند راهبردی فرهنگ کار و تعاون در استان فارس رونمایی و از ۱۶ تعاونی برتر استانی و دو تعاونی برتر ملی تجلیل شد.


انتهای پیام

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز