تبلیغات

ازدواج اجباری نوعی خشونت جنسی

ساعت: 15:14 منتشر شده در مورخ: 1395/06/17 شناسه خبر: 888254

17 سال بیشتر نداشتم که به اجبار خانواده ام با وحید که 16 سال از من بزرگتر بود ازدواج کردم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از بانوی کوثر، سهیلای 21 ساله اردبیلی داستان زندگی خود را این گونه بیان کرد، 17 سال بیشتر نداشته که به اجبار والدینش با وحید که 16 سال ازش بزرگتر بود ازدواج کرده و علاقه ای به وی نداشته و خانواده اش به علت وضعیت مالی با ازدواج او موافقت می کنند.
سهیلا می گوید: بیشتر اوقات با شوهرش اختلاف داشته و اینکه او اصلا وی را درک نمی کرد عقاید و علاقه هایشان و سلیقه هایشان باهم دیگر فرق می کرد.
وی گفت: دوست دارم دکوراسیون خانه را تغییر بدهم شوهرم از تغییر متنفر است یا می خواهم لباس های مدل جدید بپوشم و چادر سر نکنم اما وحید کاملا مخالف است گاهی وقت ها احساس می کنم اگر زندگی مشترکم را با کسی شروع می کردم که بهش علاقه داشتم می توانستم مشکلات را تحمل کنم.

بیشتر مشکلات به وجود آمده به خاطر خود سهیلا شروع شده در اوایل ازدواج وحید خیلی به سهیلا محبت می کند و او هم روی خوش بهش نشان نمی دهد و رفتارش نیز به مرور زمان با وی سرد می شود.

نظریه کارشناس مشاوره آرامش :
در موارد فوق دو نوع خشونت، خشونت روانی  یعنی بی اعتنایی، قهر طولانی مدت و خشونت جسمی، عدم تمایل سهیلا برای ازدواج با وحید ( ازدواج اجباری) به وقوع پیوسته است . که عوامل زمینه ساز این اختلاف، ازدواج اجباری و عدم مشارکت نزدیک و محبت آمیز بین زن و شوهر و اختلاف سن زیاد زن و شوهراست.

چه باید کرد؟
ازدواج به عنوان مشارکت نزدیک و محبت آمیز بین دو نفر شناخته شده است . مفهوم این زندگی مشترک در یک ارتباط جدید براساس صمیمت و محبت در یک انتخاب آزاد تحقق می یابد زندگی مشترک هنگامی مایه آرامش خواهد بود که میان دو نفر توافق وجود داشته باشد این توافق و هماهنگی زمانی به وجود می آید که انتخاب همسر با آزادی و اختیار کامل دو طرفه صورت گیرد زن و شوهر درباره آن انتخاب همسر هیچ گونه اجباری نداشته باشند.

هنگامی که زن و مرد بدون علاقه قلبی و براساس فشار دیگران به ازدواج اجباری تن دهد و زندگی جدید را با نارضایتی آغاز کند آمادگی زیادی برای ایجاد بهانه گیری زن و درگیری با شوهر وجود دارد.

در بسیاری از موارد ازدواج اجباری، شوهر با انواع خشونت ها در صدد بر می آید که تسلط خود را بر زن حاکم کند و زن نیز در صدد می آید با انواع شیوه ها و کاستی در وظایف خویش نارضایتی خود را اعلام نماید که مانند یک چرخه معیوب بر شدت خشونت شوهر افزوده می شود .

برخی معتقدند ازدواج اجباری نیز نوعی خشونت جنسی شمرده می شود زیرا دختران در مهمترین مرحله زندگی یعنی همسر گزینی مورد خشونت قرار می گیرند و آزادی در گزینش همسر که حق طبیعی آنان است مورد توجه قرار نمیگیرد.

بین افرادی که از نظر سن اختلاف زیادی وجود دارد غالبا تفاوت سلیقه دیده می شود شخص جوان تر تمایل به فعالیت بیشتری نشان می دهد و از انرژی بیشتری برخوردار می باشد ولی معمولا شخص میانسال چنین وضیعتی نمی تواند داشته باشد .

هرگاه تفاوت سنی بین زن و مرد بیشتر از 15 سال باشد در واقع ازدواج بین دو نسل رخ داده و طبیعی است که عقاید و سلیقه های دو نسل نیز کاملا بایکدیگر فرق می کند . گاهی فرد جوان به دنبال تغییر سبک زندگی دیگری است و فرد با سن بالا نیز تمایلی نشان نمی دهد که از سبک زندگی خود فاصله بگیرد ، در این صورت زن با توجه به شور و شوقی که در خود احساس میکند، تصور می کند که شوهر با او توافق ندارد. لذا ناسازگاری در بخش عمده ای از زندگی آنان به وجود می آید که زمینه مساعد برای درگیری زوجین خواهد بود .

انتهای پیام/م

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

تبلیغات

نرخ ارز